13900K Isı Ve Pubg Crash Sorunu

Mustafa Gürşahin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Herkese merhaba, benim bir sorunum var. 2023 şubat ayı gibi yeni bir sistem topladım ve hem oyun hemde iş için kullanmak istiyorum. Fakat sistemi topladıktan bir süre sonra sistemde ısı artışı maksimum olmaya 100 dereceyi görmeye başladım. Daha sonra sorunun sıvı soğutmada olma ihtimaline karşı sıvı soğutmayı değiştirdim. PSU'yu 1200w olanla değiştirdim ve sistem biraz stabil bir hale geldi. Vakitsizlikten dolayı da uzun süre oyun oynamadım fakat şimdi 2-3 aydır oyun oynuyorum ve problemler ile karşılaşmaya başladım. Daha evvelinde burada başlık açarak sistem problemimle alakalı çözüm bulmuştum ama şimdi daha değişik sorunlar başladı.

Anakart : ASUS ROG STRIX B760-F GAMING WIFI DDR5
İşlemci : İ9 13900K
Sıvı Soğutma : Thermaltake TH360 ARGB Sync AIO
Ram : GSKILL 32 GB (2x16GB) TRIDENT Z5 DDR5 6400 Mhz
Ekran Kartı : ZOTAC 3090 Tİ & XFX 6900 XT
İşletim Sistemi : Win 1 Pro
HDD : C: Kingston 2 GB SSD & D: MLD 1 TB & E: MLD 1 TB ( 3 Adet SSD var ve Herşey C içerisinde )
Ekran 1 : MSI Optix 34'' 2K ( oyun için kullandığım) (3440x1440)
Ekran 2 : MSI Optix 27'' 2K ( 2560x1440)

Voltaj vs. ayarları yapmadım sadece ramleri kullanmak için XMP açık. Fakat oyun oynarken özellikle PUBG oynarken hangi ekranda oynarsam oynayayım. CPU ısısı direk olarak 85 derecelere gidiyor ve giderek yükseliyor. Aslında bu işlemci için bu ısı normaldir diyerek kafama takmamıştım fakat son 1 aydır devamlı crash yemeye başladım. Sorunu çeşitli çeşitli şekillerde çözmeye çalışsamda azalmadan artmaya devam etti ve sonunda 1 maç içerisinde 2-3 kez crash yemeye başladım. Çözüm bulamayınca da en son sistemi yeniden temiz kurulum yapmak için boşalttım ve bakım ve temizliklerini yaparak yeniden Win 11 kurulumu yaptım. Fakat yine sonuç değişmedi. Daha pazar günü yeniden format attığım sistem Ptesi akşamı oyunda crash yemeye başladı ve sıcaklık değerleri yine 85-90 derecelerde gezmeye devam ediyor.

Sistem boşta olduğu zamanlarda CPU 45-50 derecelerde gezerken oyuna girdiğim anda direk 85 derece ile başlıyor ve 2. veya 3. maça başladığımda oyun içerisinde crash yemeye başlıyor.

Crash yeme durumunun ısıdan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Bir bilgisayarcıya götürdüm fakat bir sorun bulamadılar, anakart ile ilgili sorun olabileceğini anakartı servise göndermemi istediler fakat bu kadar basit bir kontrol ile anakartta sorun bulabileceklerini sanmıyorum.

Ayrıca ben sistemi Win 10'a taşımak istedim fakat i9 serisinin Win 10 da daha fazla sıkıntı çıkardığını söylediler.

Sizce ne yapmam gerekli. Forumlarda voltaj ayarlamaları vs. bahsetmişler fakat o konulara vakıf değilim. Başka kişilerin sistemlerine bakıyorum. PUBG oynarken 55-60 derecelerde gezindiğini söylüyorlar ki benim sistemimin nerdeyse boştaki sıcaklığı. 3070 ti - AMD 5700 olan bir kasam daha var ve onda bu sıkıntılar olmuyor.
Kısacası bu işlemciyi soğutmak ve oyunda devamlı crash yememek için nasıl bir çözüm uygulayabilirim.

İlgililere teşekkürler.

Gökhangkn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Ayni sorun bende var 13700k ısınma sorunu vardı bende cras aliyordum sivi sogutmanin bozuk oldugunu soyledi servis degistirdiler hatda bu sorun ekran kartını bile degistirdiler sıvı sogutma degistirdim duzeldi ama oyunlarda garip dalgalanma yapiyor ne yaptiysam cozemedim sorun devam ediyor drr5 remlerde bisey var uyumlu calismiyor herhalde

Rakurai

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
31
intel mhz sorun var. yani tdp olay .
arada sirada bi crash oluyor.
sorun yüksek mhz olunda, bazi cpu versionlar bunu uzun vadede kaldiramiyor ve crash yöneliyor.
bios update yapmaniz gerekiyor.

asus rog strix z790-E kullaniyorum ve bios 2202 bu sorunu yok ediyorlar.

"The update introduces the Intel Baseline Profile option, allowing users to revert to Intel factory default settings for basic functionality, lower power limits, and improving stability in certain games.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri