26.000-30.000 TL 18.02.2024 - İş Bilgisayarı Sistem Önerileriniz Ne Olurdu ?

Senolix

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81
İşlemci
AMD
Ekran Kartı
Nvidia
Hayırlı günler. Sıfırdan iş için bir sistem toplayacağım ve monitörde dahil bu bütçe aralığında kalabilecek bir F/P sistemine ihtiyacım var. Benim için önemli olan ilerleyen zamanlarda da sistemimi güncel tutabileceğim gerekirse ileride donanım geliştirmeleri yapabileceğim bir sistem kurmayı hedefliyorum.

Öncellikle kullanılacak programlar bunlar;

- ETABS
- SAP2000
- TEKLA STRUCTURES
- AUTOCAD
- PERFORM 3D

İş bilgisayarı olacağından oyun performansının hiç bir önemi yok. Ram, işlemci, M2 SSD vb. parçaların daha öncelikli olduğu bir sistem olması gerekiyor diye düşünüyorum. Görüntü işleme gibi programlar ile ilgilenmediğimden veya çalışmadığım için herhalde ekran kartının ultra bir şey ihtiyaç olmadığını düşünüyorum.

Bu forumda da bir fikir alışverişi yapmanın sürecin daha sağlıklı ve memnun ilerleyeceğimi düşündüğümden sizlere de bu konu hakkında danışmak istedim. Katkıda bulunacak tüm arkadaşlara şimdiden müteşekkir olduğumu belirtmek isterim herkese sağlıklı günler dilerim.

Son düzenleme:

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,494
Hayırlı günler. Sıfırdan iş için bir sistem toplayacağım ve monitörde dahil bu bütçe aralığında kalabilecek bir F/P sistemine ihtiyacım var. Benim için önemli olan ilerleyen zamanlarda da sistemimi güncel tutabileceğim gerekirse ileride donanım geliştirmeleri yapabileceğim bir sistem kurmayı hedefliyorum.

Öncellikle kullanılacak programlar bunlar;

- ETABS
- SAP2000
- TEKLA STRUCTURES
- AUTOCAD
- PERFORM 3D

İş bilgisayarı olacağından oyun performansının hiç bir önemi yok. Ram, işlemci, M2 SSD vb. parçaların daha öncelikli olduğu bir sistem olması gerekiyor diye düşünüyorum. Görüntü işleme gibi programlar ile ilgilenmediğimden veya çalışmadığım için herhalde ekran kartının ultra bir şey ihtiyaç olmadığını düşünüyorum.

Bu forumda da bir fikir alışverişi yapmanın sürecin daha sağlıklı ve memnun ilerleyeceğimi düşündüğümden sizlere de bu konu hakkında danışmak istedim. Katkıda bulunacak tüm arkadaşlara şimdiden müteşekkir olduğumu belirtmek isterim herkese sağlıklı günler dilerim.
Butceyi hafif arttir 2x ram yap
750w psu yap
Hava sogutucu sec
En ucuz monitor 4k biraz daha arttir

Ensiance

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
Kasayı yükseltmen çok mantıklı olur. Hem 750W olduğu için ileride takacağın daha güçlü ekran kartlarını besleyebilir, hem de elektrik verimliliği bronze'dan gold'a geçince çok daha verimli bir sistemin olur, parasını sadece elektrik faturasından çıkarır. Soğutucuyu yaza doğru satın alabilirsin, ramleri istediğin zaman 32 GB'a yükseltebilirsin, kafana göre. Monitörü kesinlikle r25i-30 al, ne daha yüksek bir şey düşün ne de daha düşük bir şey düşün. F/P canavarı monitör.
Sisteme bütçen yetmiyorsa 2K daha ucuza aynısının 6650XT'lisi var, belki değerlendirebilirsin.

KS

Senolix

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81
Şöyle bir şey sizce nasıl olur ?
Ekran kartı; GTX 1650
İşlemci; AMD Ryzen 5 7500F
Anakart; MSI Pro B650-S Wi-Fi AMD AM5 DDR5 ATX Anakart
M2 SSD; Samsung 980 PRO
Kasa; Bıtfenıx LIGHT 4 Fan RGB Mid Tower ATX Bilgisayar Kasası Siyah
Güç Kutusu; BitFenix BFG Gold BP-BGA750UMAG-9R 750 W Power Supply
İşlemci Soğutucu; Daha onu düşünmedim sizce hava veya sıvı ne tercih etmeliyim ?

Monitör, Güç kutusu, Kasa, Anakart bu kilit elemanları bütçeye biraz daha verebilirim çünkü bir kere sağlam aldığım zaman uzun bir süre bu parçaları değiştirmeme gerek kalmayacaktır. Kasa internette bakıyordum. Kasa hoşuma gitti hem mesh hem görüntü olararakta çok güzel acaba güç kaynağı olarakta 750w Bitfenix tercih edebilir miyim ?

Fiyatlar uçmuş seçimden sonra da bir çok zam gelecektir bu yüzden seçimden önce kararlaştırıp aradan çıkarmak istiyorum bütçe 30k idi ama ne yazık ki 30k üstüne çıkarmam gerekecek hadi zorlayayım 35- 36k daha sizce bu haliyle nasıl ?

Son düzenleme:

Ensiance

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
Ekran kartı; GTX 1650
M2 SSD; Samsung 980 PRO
İşlemci Soğutucu; Daha onu düşünmedim sizce hava veya sıvı ne tercih etmeliyim ?

Monitör, Güç kutusu, Kasa, Anakart bu kilit elemanları bütçeye biraz daha verebilirim çünkü bir kere sağlam aldığım zaman uzun bir süre bu parçaları değiştirmeme gerek kalmayacaktır. Kasa internette bakıyordum. Kasa hoşuma gitti hem mesh hem görüntü olararakta çok güzel acaba güç kaynağı olarakta 750w Bitfenix tercih edebilir miyim ?

Fiyatlar uçmuş seçimden sonra da bir çok zam gelecektir bu yüzden seçimden önce kararlaştırıp aradan çıkarmak istiyorum bütçe 30k idi ama ne yazık ki 30k üstüne çıkarmam gerekecek hadi zorlayayım 35- 36k daha sizce bu haliyle nasıl ?
1650 ne dalga mı geçiyorsun sen

O sistemi bedava verseler almam dünyanın en dengesiz en kötü sistemi

35-36k'ya 4070'li sistem alınıyor.

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,182
Ekran kartı; GTX 1650
M2 SSD; Samsung 980 PRO

7500f+gtx 1650 bu fiyata kötü. Arkadaşın attığı sisteme baktınız mı ? O sistemi alın.

KS

Senolix

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81
Bu sistemi ben ileride güncelleyeceğim 30k bütçeye göre ayarlamaya çalışıyorum sadece ileride tekrar tüm parçaları değiştirmemek için ilerleyen yıl içinde ryzen 9 takmayı ve 4070 ti veya 4080 almayı planlıyorum

Bu ekonomide bu şartlarda hepsini tamamlamam çok güç o yüzden şimdilik böyle ayarlayabilir miyim diye düşündüm

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri