25.000 TL 3dmax, Vray, Sketchup Render Masaüstü Tavsiyesi

patology

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar,

25.000 TL bütçe ile render işleri için masaüstü pc toplamak istiyorum. Fakat biraz araştırdım işlemci konusunda çok arafta kaldım. 5800 veya i7 12700F gibi. Tecrübelerim bu konuda epey bir az. Konu ile ilgili tavsiye verebilecek ve/veya sistem önerisi yapabilen birisi olursa çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkürler.

Atalayq

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
418
Nvidia ekran kartlı çoklu çekirdek yönünden güçlü bir sisteme ihtiyacınız var. Benim tavsiyem 3070ti ve 5800x özelinde mümkünse 4x8 ram ile sistem dizmek. Telefondan olunca tek tek link bulamıyorum eklemek için. Ortlama 3000/s Ssd eklediğinizde temel anlamda bilgisayar işinize çok yarar

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Bu tarz 3D Render işlerinde AMD kanadı oldukça iyi. NVIDIA seçmenize gerek yok. M.2 disk ve bolca RAM gerekiyor. 3D uygulamalar ne RAM verseniz yer, özellikle modelleme sahnesinde sahne kadar çok polygon sayısına sahipse RAM o kadar şişiyor. 32GB minimum öneriyorum RAM olarak. Bende 3D modelleme işindeyim bu yüzden çoğu şeyi biliyorum. 5700X/5800X/12600 veya üzeri CPU. Eğer CPU odaklı Render yapıyorsanız ki V-Ray bir örnektir buna, işlemci çekirdek sayısı önemli. 8 çekirdek altına inmeyin ki 5700X/5800X bu sayıdalar. Lumion kullanıyorsanız Render için o tarafta GPU %90 önemli ve CPU %10 önemli diyebiliriz. Özetle minimum 6700 XT bir GPU olan 5700X/5800X işlemcili 32GB Dual RAM barındıran ve kapasite olarak 500/512GB altında olmayan ama hız olarak minimum 2000MB/s hızında olan bir sistem işinizi görecektir. Üzeri tabi ki iyidir.

Size birkaç soru sormam gerek.

Birincisi tek tek ürün alabilir misiniz farklı sitelerden?
İkincisi istediğiniz özel bir şey var mı? Örnek şu marka ürünler olsun yada şu kadar ek depolama olsun gibi gibi şeyler?
Bütçeye anladığım kadarıyla monitör dahil değil ama belirtirseniz iyi olur.

Atalayq

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
418
Bu tarz 3D Render işlerinde AMD kanadı oldukça iyi. NVIDIA seçmenize gerek yok. M.2 disk ve bolca RAM gerekiyor. 3D uygulamalar ne RAM verseniz yer, özellikle modelleme sahnesinde sahne kadar çok polygon sayısına sahipse RAM o kadar şişiyor. 32GB minimum öneriyorum RAM olarak. Bende 3D modelleme işindeyim bu yüzden çoğu şeyi biliyorum. 5700X/5800X/12600 veya üzeri CPU. Eğer CPU odaklı Render yapıyorsanız ki V-Ray bir örnektir buna, işlemci çekirdek sayısı önemli. 8 çekirdek altına inmeyin ki 5700X/5800X bu sayıdalar. Lumion kullanıyorsanız Render için o tarafta GPU %90 önemli ve CPU %10 önemli diyebiliriz. Özetle minimum 6700 XT bir GPU olan 5700X/5800X işlemcili 32GB Dual RAM barındıran ve kapasite olarak 500/512GB altında olmayan ama hız olarak minimum 2000MB/s hızında olan bir sistem işinizi görecektir. Üzeri tabi ki iyidir.

İkincisi istediğiniz özel bir şey var mı? Örnek şu marka ürünler olsun yada şu kadar ek depolama olsun gibi gibi şeyler?
Gpu render işinin içinde olunca direkt Nvidia’ya yöneliyorum. Fakat siz gerek yok demişsiniz. Bu konuda pek bilgim yok. Sadece Video edit ve 3d modelleme de mi Nvidia kart önermek gerekir ? Belki çoğunlukla Nvidia ekran kartı isteyen uygulamaları söylerseniz daha rahat tavsiye verebilirim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Gpu render işinin içinde olunca direkt Nvidia’ya yöneliyorum. Fakat siz gerek yok demişsiniz. Bu konuda pek bilgim yok. Sadece Video edit ve 3d modelleme de mi Nvidia kart önermek gerekir ? Belki çoğunlukla Nvidia ekran kartı isteyen uygulamaları söylerseniz daha rahat tavsiye verebilirim.
Şart değil anlamında gerek yok dedim. Video edit işlerinde NVIDIA GPU Ray Tracing ve Tensör çekirdekleri anlamında daha çok işe yarıyor ama 3D Render odağında AMD 6000 serisi daha avantajlı. 3070 Ti parasına ASUS geri ödeme kampanyasıyla 6900 XT alıp üst düzey Render performansı alabiliyorsunuz.
Birde aslında sırf bu 3D render ve modelleme işi için NVIDIA QUADRO RTX ve A serisi GPU ürünleri var. Daha avantajlılar çünkü sürücüleri farklı ve bu modelleme ve render yazılımları için optimize ediliyorlar. Birde sertifikalı ürünlerdir, daha doğru ışıklandırma hesabı ve gölge hesabı yapabiliyorlar ama pek oyun performansı optimizasyon anlamında yok, sürücüleri farklı olduğu için.

KS

patology

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

Uğur bey merhabalar,
Detaylı cevabınız için öncelikle çok teşekkür ederim.
5-6 sene önce sistem toplamıştım bu sebeple de o zamanlar AMD işlemcilere ön yargım vardı. Ama zamanla durum değişmiş gibi. Sanki AMD işlemciler stabil değil ve zamanla ısınma vb.yaşayacağım gibi hissediyorum. i7-12700F ve 5800x arasında kaldım biraz. CPU bazlı render alacağımdan ötürü böyle bir çekincem var. Onun dışında GPU ile ilgili 2060 düşünüyorum ama siz tabiki daha iyi bilirsiniz. (Uyumluluk vs.)
Monitörü bilerek yazmadım eğer onu şimdilik idareten alırım diye. Ama tabi 25000 den daha düşük olursa sistem maliyeti o zaman güzel bir monitör düşünebilirim.. Anakart, ekran kartı vb. bileşenlerde ASUS’u tercih ederim marka olarak. Bunun dışında özel bir durum aklıma gelmiyor.
Sizden ricam vaktiniz varsa cpu based render için bir sistem önerisi yapabilir misiniz ?

Tekrardan çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Uğur bey merhabalar,
Detaylı cevabınız için öncelikle çok teşekkür ederim.
5-6 sene önce sistem toplamıştım bu sebeple de o zamanlar AMD işlemcilere ön yargım vardı. Ama zamanla durum değişmiş gibi. Sanki AMD işlemciler stabil değil ve zamanla ısınma vb.yaşayacağım gibi hissediyorum. i7-12700F ve 5800x arasında kaldım biraz. CPU bazlı render alacağımdan ötürü böyle bir çekincem var. Onun dışında GPU ile ilgili 2060 düşünüyorum ama siz tabiki daha iyi bilirsiniz. (Uyumluluk vs.)
Monitörü bilerek yazmadım eğer onu şimdilik idareten alırım diye. Ama tabi 25000 den daha düşük olursa sistem maliyeti o zaman güzel bir monitör düşünebilirim.. Anakart, ekran kartı vb. bileşenlerde ASUS’u tercih ederim marka olarak. Bunun dışında özel bir durum aklıma gelmiyor.
Sizden ricam vaktiniz varsa cpu based render için bir sistem önerisi yapabilir misiniz ?

Tekrardan çok teşekkür ederim.
O halde size 12700F yerine 12700K/KF önerileri yapacağım. Frekans olarak daha stabil ve çok çekirdek kullanımlarında kafanız daha rahat olur. AMD kanadında işlemci tabanlı Render alacaksanız 12700 serisinin rakibi 5900X oluyor. Çekirdek sayısı çok önemli CPU tabanlı 3D render işlerinde.

RTX 2060 yerine AMD öneri yapacağım kart olarak. O tarafta da güçlü bir kartınız olmuş olur, belki GPU tabanlı render işleriniz olur sizi üzmez.

Önerinizi ASUS tabanlı yapmaya çalışacağım ama fiyatlar buna izin vermezse farklı markalara yöneleceğim bilginiz olsun. Gerçi ASUS markasında çoğu üründe geri ödeme kampanyası var ama belirteyim dedim.

Önerinizi yapacağım.

Hz.ETQ

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
679

Hocam render için islemcilerde çarpan kilidininin acik olmasi mi eftal yoksa kapali olmasi mi ? Aklimda deli sorular

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Hocam render için islemcilerde çarpan kilidininin acik olmasi mi eftal yoksa kapali olmasi mi ? Aklimda deli sorular
12700F vs 12700K arasında ortalama %5 stok halde performans farkı var. Birde OC potansiyelini göz önüne aldığımızda daha fazla performans için evet çarpan kilidi açık bir işlemci almak ilerisi ve şimdi için daha mantıklı.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
CPU :

MB :
RAM :
  1. - Yongası çok iyidir az biraz zaman harcayarak 3733-3800MHz hıza OC edilebilir. PNY diskte iyi yongalara sahiptir ama sizin için önemli olan frekans değil kapasitedir.
GPU :
  1. - Üründe 1755 TL geri ödeme kampanyası var. Ürün geri ödemeyi alınca 8.744 TL fiyata geliyor. Kampanya Linki :
SSD :
KASA :
  1. - 2 ve 4 numaralı soğutucu ile uyumludur.!!!
  2. - 2 ve 4 numaralı soğutucu ile uyumludur.!!!
  3. - 1/2/4 numaralı soğutucularla uyumludur.!!!
  4. - 1/2/4 numaralı soğutucu ile uyumludur.!!!
  5. - Tüm soğutucularla uyumludur.!!!
  6. - Tüm soğutucularla uyumludur.!!!
  7. - Tüm soğutucularla uyumludur.!!!
PSU :
SOĞUTUCU :
  1. - RGB uyumu için ASUS anakart ile satın almayın.!!!
Toplamda minimum 26.735 TL yapıyor burası. Bir miktar aşıyor ama değer.

Yarın incehesap indirimleri var, İşlemci + Anakart ve Ekran kartı biraz daha ucuza bir ihtimal alınabilir.

Son düzenleme:
KS

patology

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
CPU :

MB :
RAM :
  1. - Yongası çok iyidir az biraz zaman harcayarak 3733-3800MHz hıza OC edilebilir. PNY diskte iyi yongalara sahiptir ama sizin için önemli olan frekans değil kapasitedir.
GPU :
  1. - Üründe 1755 TL geri ödeme kampanyası var. Ürün geri ödemeyi alınca 8.744 TL fiyata geliyor. Kampanya Linki :
SSD :
KASA :
  1. - 2 ve 4 numaralı soğutucu ile uyumludur.!!!
  2. - 2 ve 4 numaralı soğutucu ile uyumludur.!!!
  3. - 1/2/4 numaralı soğutucularla uyumludur.!!!
  4. - 1/2/4 numaralı soğutucu ile uyumludur.!!!
  5. - Tüm soğutucularla uyumludur.!!!
  6. - Tüm soğutucularla uyumludur.!!!
  7. - Tüm soğutucularla uyumludur.!!!
PSU :
SOĞUTUCU :
  1. - RGB uyumu için ASUS anakart ile satın almayın.!!!
Toplamda minimum 26.735 TL yapıyor burası. Bir miktar aşıyor ama değer.

Yarın incehesap indirimleri var, İşlemci + Anakart ve Ekran kartı biraz daha ucuza bir ihtimal alınabilir.
Uğur Bey,
Öncelikle çok teşekkür ederim. Hiç bu kadar detaylı bir tavsiye görmemiştim. Tüm bilgilerinize emeğinize sağlık. Bu çalışmayı referans alarak seçimimi ona göre yapacağım. Biraz bütçemi aşıyor ama olmadı ekran kartından kısarım. Ekran kartı için Nvidia tavsiyesiniz var mıdır peki? Yoksa hiç gerek yok AMD gayet yeterli midir dersiniz. Harcadığınız emek için tekrardan çok teşekkür ederim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Uğur Bey,
Öncelikle çok teşekkür ederim. Hiç bu kadar detaylı bir tavsiye görmemiştim. Tüm bilgilerinize emeğinize sağlık. Bu çalışmayı referans alarak seçimimi ona göre yapacağım. Biraz bütçemi aşıyor ama olmadı ekran kartından kısarım. Ekran kartı için Nvidia tavsiyesiniz var mıdır peki? Yoksa hiç gerek yok AMD gayet yeterli midir dersiniz. Harcadığınız emek için tekrardan çok teşekkür ederim.
RX 6600 kartı yerine NVIDIA olarak RTX 2060 alınabilir 3D Render işlerinde ama aynı fiyata bulabileceğiniz sanmıyorum. RX 6600 kartına 5600 TL para vermek istemezseniz NVIIDA Quadro T400 alabilirsiniz 2000-2500 TL arasına ki bu sizin işiniz için daha mantıklı bir karar olur aslında. Biraz daha üzerine Quadro T600 alabilirsiniz 3500-4000 TL arası oda.

Birde bugün indirim var İncehesap firmasında saat 19:00 itibariyle saat 22:00 'a kadar indirime girecek ürünler listeleniyor, belki 12700K/KF daha ucuza indirime girebilir. Yada Z690 bir anakart daha ucuza indirime girebilir. Veya RAM yada SSD disk mesela. Bir bakmak gerek bir ürünü daha ucuza kapatabilirsiniz bir ihtimal.

KS

patology

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
RX 6600 kartı yerine NVIDIA olarak RTX 2060 alınabilir 3D Render işlerinde ama aynı fiyata bulabileceğiniz sanmıyorum. RX 6600 kartına 5600 TL para vermek istemezseniz NVIIDA Quadro T400 alabilirsiniz 2000-2500 TL arasına ki bu sizin işiniz için daha mantıklı bir karar olur aslında. Biraz daha üzerine Quadro T600 alabilirsiniz 3500-4000 TL arası oda.

Birde bugün indirim var İncehesap firmasında saat 19:00 itibariyle saat 22:00 'a kadar indirime girecek ürünler listeleniyor, belki 12700K/KF daha ucuza indirime girebilir. Yada Z690 bir anakart daha ucuza indirime girebilir. Veya RAM yada SSD disk mesela. Bir bakmak gerek bir ürünü daha ucuza kapatabilirsiniz bir ihtimal.
Uğur Bey Tekrar Merhabalar,

Tavsiyelerinizden de yola çıkarak fiyat artışlarını da göz önüne alarak aşağıdaki gibi bir sistem kurdum.

İşlemci: i7-12700 (overclock yapmayacağım) --- (alınacak)
Ekran Kartı: Zotac rtx 3060 --- (alındı)
Anakart: MSI PRO B660M-A --- (alınacak)
RAM: Gskill Ripjaw 3600mhz cl18 --- (alındı)
Ssd: Crucial 1 tb P5 Plus --- (alındı)
Kasa: MSI MAG Force 100M --- (alındı)
Soğutucu: Arctic Freezer 240 ii --- (alınacak)
PSU: FSP ve XPG --- (alınacak)

Ürünlerin bir kısmını aldım. Fakat anakart konusunda MSI ve ASUS arasında kaldım. Aralarında ASUS'a daha yakınım fakat fiyat önceliği olursa MSI'da tercih edilebilir mi?

Diğer yandan Soğutucu kasaya uyumlu ve işlemci için yeterli olacağını düşünmekteyiz sizin düşünceleriniz nelerdir?

Ayrıca biraz daha 12700k dan ettiğim tasarruf ile aşağıdaki gibi bir PSU almayı düşünüyorum sizin düşünceniz nedir? Daha uyguna yine bu kalitede başka ürün tavsiye edebilir misiniz?

Son bir sorum daha olacaktı da bu komponentler(soğutucu ve anakart vs.) yukarıda belirttiğim kasaya sığar mı ?

Şimdiden değerli görüş ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Uğur Bey Tekrar Merhabalar,

Tavsiyelerinizden de yola çıkarak fiyat artışlarını da göz önüne alarak aşağıdaki gibi bir sistem kurdum.

İşlemci: i7-12700 (overclock yapmayacağım) --- (alınacak)
Ekran Kartı: Zotac rtx 3060 --- (alındı)
Anakart: MSI PRO B660M-A --- (alınacak)
RAM: Gskill Ripjaw 3600mhz cl18 --- (alındı)
Ssd: Crucial 1 tb P5 Plus --- (alındı)
Kasa: MSI MAG Force 100M --- (alındı)
Soğutucu: Arctic Freezer 240 ii --- (alınacak)
PSU: FSP ve XPG --- (alınacak)

Ürünlerin bir kısmını aldım. Fakat anakart konusunda MSI ve ASUS arasında kaldım. Aralarında ASUS'a daha yakınım fakat fiyat önceliği olursa MSI'da tercih edilebilir mi?

Diğer yandan Soğutucu kasaya uyumlu ve işlemci için yeterli olacağını düşünmekteyiz sizin düşünceleriniz nelerdir?

Ayrıca biraz daha 12700k dan ettiğim tasarruf ile aşağıdaki gibi bir PSU almayı düşünüyorum sizin düşünceniz nedir? Daha uyguna yine bu kalitede başka ürün tavsiye edebilir misiniz?

Son bir sorum daha olacaktı da bu komponentler(soğutucu ve anakart vs.) yukarıda belirttiğim kasaya sığar mı ?

Şimdiden değerli görüş ve yardımlarınız için teşekkür ederim.
Seçtiğiniz kasa ile o soğutucu uyumsuz. O marka haricinde bir soğutucu alın kasayla uyumlu olması için. Ayrıca anakartı biraz daha yüksek bir model seçin. 750W bir ürün bu sisteme fazlasıyla yeterli GOLD veya Bronze olması önemsiz kaliteli olsun yeter ki XPG ürünleri kalitelidir.

KS

patology

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Uyumsuzdan kastınız montaj için mi dediniz? Vatan daki arkadaş cooler master ml240 tavsiye etmişti. Bu kasa ile uyumlu soğutucu tavsiyeniz var mıdır Uğur bey?

Son olarak Z690 serisi önermiştiniz de biraz fazla geldiği ve OC yapmayacağım için yönelmemiştim. Yüksek model derken Z690 serisi mi kastettiniz?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Uyumsuzdan kastınız montaj için mi dediniz? Vatan daki arkadaş cooler master ml240 tavsiye etmişti. Bu kasa ile uyumlu soğutucu tavsiyeniz var mıdır Uğur bey?

Son olarak Z690 serisi önermiştiniz de biraz fazla geldiği ve OC yapmayacağım için yönelmemiştim. Yüksek model derken Z690 serisi mi kastettiniz?
Evet o ARCTIC soğutucuları normal soğutuculardan 10mm daha kalın bu yüzden her kasaya uymuyorlar.

B660/H670 yongasında biraz daha yüksek model seçin demek istedim.

2 bileşen için toplam bütçe verirseniz yardım ederim. Birde belirli bir yerden alışveriş yapacaksanız oda önemli, belirtin. Sonra iş çıkmasın tekrar tekrar.

KS

patology

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Sıvı soğutma için 2000-2500 tl, Anakart için 3500 tl bandındayım. Amazon hariç diğer mecralar uygundur.

Not: Bir de şimdi gördüm galiba B660M-P daha düşük bir ürün gibi. Wifi ile fiyatı 2900 tl. Araştırmalarıma göre bazı soketleri -A modeline göre sayıca az.

Yardımınız için teşekkür ederim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
MB :
SOĞUTUCU : - Performansı çok iyidir. ARCTIC rakibi performans konusunda diyebilirim.

O kadar güzel kasalar önerdim size F/P ve özellikleri iyi ama siz gidip en dandik kısır özellikleri olan kasayı almışsınız. Sadece 240mm sıvı soğutma destekliyor ve oda standart özelliklerde. Sapphire üründen başka ürün önermiyorum o yüzden.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri