Soru 30.000Tl'ye Kadar Hazır Sistem Ve Monitör Önerisi

MeReKGs67

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
İşlemci
Farketmez
Ekran Kartı
Farketmez
Selamlar dostlar. AMD Radeon HD 6510 adında hurdalık bir ekran kartı kullanıyorum yeni sistem almak istiyorum ayrıca monitör de kasa da Casper. Monitörü de değiştirmek istiyorum. Tek tek parça toplamayla çok maliyet çıkıyor o yüzden hazır sistem almayı düşünüyorum.

Öncelikle şunu söyleyeyim tam 1 aydır fırında çalışıyorum haftalık 4900 alıyorum ve şu ana kadar 15k civarı biriktirdim haftaya çarşamba bu 20 bin olacak dolayısıyla diyeceğim kesin net bir bütçem yok duruma göre yükseltedebilirim bütçeyi yani bütçe esnek değeceğini düşünürsem 25K'ya da alabilirim bir sistem.

Ortalama 3 en fazla 4 saat oyun oynayabilirim günlük o yüzden çok para harcamak istemiyorum. Bir aydan beri sistemleri takip ediyorum o sırada alacak param olmasa da vatan da geçen hafta 2 güzel kampanyalı sistem vardı 1TB'lık 4060'lı onları kaçırdım maalesef ayrıca Sinerji'de i5-12400F ve 5600'lü AMD RX 6750 XT ekran kartlı sistem 20k idi bir gecede 24K'ya fırlattılar. 20K'da kalsa direkt alırdım ileride sizce 20k fiyatına düşer mi bu sistemler? kısaca sistem fiyatları düşer mi?

Ayrıca acelem yok.
ileride şu an 20K'larda gezinen 4060 sistemler ne olur sizce diye sormak istiyorum.

İlgimi çeken sistemleri şöyle sıralayım çok site baktım saçma sapan pahalı bir sürü sistem var en uygunları bunlar gözüktü gözüme.

https://www.sinerji.gen.tr/sinerji-...gaming-12gb-rx6750xt-oyun-bilgisayari-p-40241 (işlemci soğutucu eklemişler onu çıkarınca 24672 TL oluyor. Bu sistem 1 ay önce tam 20k idi)

Ve aklımı kurcalıyan diğer bir sistem.

Bu sistem de çok hoş ama işlemcinin 12400F olmayıp 13100F olması beni kuşkulandırıyor oyunlarda sorun çıkarır mı sizce yetersiz kalır mı Online oyunlarda? Bu sistemde tek beni kendine çeken 6700 10 GB yoksa 6600 8 GB'lı çok sistem gördüm içime yatmadı hem VRAM'i biraz daha fazla hem de saf güç olarak 4060'tan daha iyi diye biliyorum yanlışsam düzeltin. AFMF 2 de çıktı. Benim aslında hedefim daha önce oynayamadığım oyunları oynamak günümüz oyunları o kadar ilgimi çekmiyor nedense ekran kartı testlerindeki ama bu demek değil ki güncel oyun oynamam tabii oynarım mesela Ready or Not çok güzeldi. Yani en azından GTA 6'yı şöyle 1080p Low ayarlarda oynatsın isterim tabii bunu şimdiden ön görmek zor. Bu arada normalde hedefim 20K'ya 6750 XT'li sistemi alabilseydim 2K monitör alıp 2K oyun keyfi yapmak istiyordum ama dedim sonra zaten bilgisayarda fazla oturamıyorum ne gerek var 1080P'de idare eder diye düşünüyorum şimdi tabii 24" olması lazım yoksa 27"'de pikselleşme oluyormuş. Görüntü net olsun.

Bu sistemde Power Boost kasa var herkes uzak dur diyor bu markadan siz diğer alternatif kasalardan hangisi önerirsiniz ve anakart, RAM vesaire olarak hepsini özelleştirebilirim?

Ayrıca bir YouTube kanalı bu ay için 3 sistem hazırladıklarını söylemiş ama daha önceki mayıs'ta hazırladıkları sisteme baktım Ryzen 5600 RTX 4060 sistem 21.499 TL imiş :D Şu an zaten o fiyatlara dolu 4060 sistem nasıl kampanya olmuş anlamadım.

Monitör için de R25-I30 öneriyorlar parlaklığı yüksekmiş o yüzden parlak bir odadaysak daha iyi oluyormuş.

Kısaca haftaya çarşamba 20k param olacak ve birkaç bin TL de ekleme yapabilirim. Ben şimdi sistem alayım mı yoksa RX 6750 XT 20k TL gibi bir sistem mi bekleyeyim :D

KS

MeReKGs67

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
DDR5 DDR4 konusu hakkında

Aynı bütçeye 24 bin TL'ye i5 12400f li 4060 Ti ile yarışan 6750 XT ekran kartı takabiliyorken aynı fiyata 7500F'li 6750 XT'den çok daha kötü dolayısıyla daha kötü performans verecek DDR5 ama 7600 ekran kartlı sistem almanın bir mantığı var mıdır? i5 12400f benim gibi sadece oyunla uğraşan birisini uzun seneler idare etmez mi veya i3-13100F li başka bir bilgisayar var 17.500 TL'ye 6700 ekran kartlı o bile daha iyi performans verir 7600'den. Birisi 24k birisi 17k.

Ayrıca tamam yeni işlemciler sadece DDR5 sistemlere takılabilecek ama diyelim ben i5-12400f işlemci 6750 XT ekran kartı aldım beni 4 5 sene götürür e o zaman geldiğinde belki anakartlar değişecek yeni özellikler gelecek işlemciler DDR5 olsa da farklı sokete geçecek gene son nesil işlemcileri takamayıp yeni anakart almam gerekecek o zamanın son nesil işlemcilerini takabilmek için buna ne dersiniz anlattıklarım hakkında görüşleriniz nelerdir?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri