4090 Almaya Korkuyorum!

dortdort

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
arkadaşlar herkese merhaba;

ryzen 7 1700 işlemcisi olan bir bilgisayarım var, şuan 3060 ekran kartı ile kullanıyorum ve yaptığım birtakım hesaplamalara göre 4090 almak benim için en iyi seçenek olacak. bu aklımda 2 soru doğuruyor.
ilk ve en kolay soru sanırım "işlemci ile darboğaza girer miyim" olacaktır

2- bir arkadaşımla görüştüm asus, msi , evga, gigabyte dışında birşey almanı önermem dedi.

evga henüz çıkmadı
gigabyte için diğer kartlara göre daha fazla ısındığı yorumunu okudum.
geriye asus ve msi kaldı. ancak bunların yetkili servislerini incelediğimde şikayet sitelerinde şikayetler mevcut. özellikle ekran kartlarında sorun yok diyip geri göndermeler sözkonusu imiş okuduğum kadarıyla.
şimdi yaklaşık 2000 usd ödeyeceğim için korkuyorum bir problem yaşadığımda birisi benimle ilgilensin istiyorum anlatabiliyor muyum ve bu sebeple de gerçekten korku içerisindeyim.

çok konuştum, okuma zahmetine girdiğiniz için teşekkürler.
sizlerin öneri ve görüşleri benim için çok önemli burayı takip ediyor olacağım.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,091
arkadaşlar herkese merhaba;
ryzen 7 1700 işlemcisi olan bir bilgisayarım var, şuan 3060 ekran kartı ile kullanıyorum ve yaptığım birtakım hesaplamalara göre 4090 almak benim için en iyi seçenek olacak. bu aklımda 2 soru doğuruyor.
ilk ve en kolay soru sanırım "işlemci ile darboğaza girer miyim" olacaktır

2- bir arkadaşımla görüştüm asus, msi , evga, gigabyte dışına çıkma dedi.
evga henüz çıkmadı
gigabyte için diğer kartlara göre daha fazla ısındığı yorumunu okudum.
geriye asus ve msi kaldı. ancak bunların yetkili servislerini incelediğimde şikayet sitelerinde şikayetler mevcut. özellikle ekran kartlarında sorun yok diyip geri göndermeler sözkonusu imiş okuduğum kadarıyla.
şimdi yaklaşık 2000 usd ödeyeceğim için korkuyorum bir problem yaşadığımda birisi benimle ilgilensin istiyorum anlatabiliyor muyum ve bu sebeple de gerçekten korku içerisindeyim.

çok konuştum, okuma zahmetine girdiğiniz için teşekkürler.
sizlerin öneri ve görüşleri benim için çok önemli burayı takip ediyor olacağım.
1. Evet yaşarsın am5 soketine geçiş yapmalısın
2. Her firmada sorunlar vardır. Çok takılmanıza gerek yok o yüzden asus önerimdir kalitelidir parçaları. (Evga artık ekran kartı model çıkarmayı bıraktı)

KS

dortdort

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
1. Evet yaşarsın am5 soketine geçiş yapmalısın
2. Her firmada sorunlar vardır. Çok takılmanıza gerek yok o yüzden asus önerimdir kalitelidir parçaları. (Evga artık ekran kartı model çıkarmayı bıraktı)
öneri için teşekkür ederim, AM5 sokete geçmem için yeni sayılabilecek bir anakartı değiştirmem lazım. bunu tercih etmem ancak AM4 soketi üzerinde işlemcimi upgrade edebilirim 3900 olabilir örneğin. sizce?

son sorum,
sizce asus mu msi mı?

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,091
öneri için teşekkür ederim, AM5 sokete geçmem için yeni sayılabilecek bir anakartı değiştirmem lazım. bunu tercih etmem ancak AM4 soketi üzerinde işlemcimi upgrade edebilirim 3900 olabilir örneğin. sizce?

son sorum,
sizce asus mu msi mı?
am4 sokette max 4080 görülebilir (soketin son işlemcisini almalısınız)

shogun

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
345
Psu yeterli ise 4090 alıp takabilirsiniz.
Darboğaz olur ancak gelecekte sistemin geri kalanını da güncelleyebilirsiniz.

KS

dortdort

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
tüm öneriler için teşekkür ederim, şikayet sitelerini okumaya devam ettim ve 4090 almaktan vazgeçtim. o kadar para veripte servisin beni kanser etmesine müsade etmeyeceğim.

BuMi

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
28
evga üretimi durdurdu diye hatırlıyorum bi araştır derim

gOkO60

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
11
Hocam mevcut işlemci veya 3900, hatta am4 platformunda 5900x e kadar olan hiç bir işlemci 4090 ı besleyemez. 5900-5950x bile tam performanslı çalıştırmaz. Ekran kartından önce genel olarak işlemci+anakart+bellek+psu hatta m2 ssd güncellemesi yapmanız gerekiyor. Diğer türlü boşuna o kadar parayı 4090 a vermenize gerek yok...

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
161
Anakartınızı yazmamışsınız.Güçlü bi şey ise, 5800X3D işlemcisi,fırtınalar estirir.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,091
tüm öneriler için teşekkür ederim, şikayet sitelerini okumaya devam ettim ve 4090 almaktan vazgeçtim. o kadar para veripte servisin beni kanser etmesine müsade etmeyeceğim.
kanka şikayet sitelerini okursan hiçbir telefonuda kullanma :D

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri