5600x vs 5700x

Aloncy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
39
5600x almak yerine 5700x almaya değermi fiyat farkı 1k
fps oyunları oynuyorum

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
250
Ben 5600x kullanıyorum çok da yeterli valo ve cs için. Ama ilerde video kurgu yaparım, tasarım programlarıyla falan ilgilenirim dersen tabii ki 5700X daha mantıklı olacaktır. 5600x'e bir de güzel bir UV ayarı çekersen hem serin hem performanslı mis gibi kullanırsın.

Son düzenleme:
KS

Aloncy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
39
Ben r600x kullanıyorum çok da yeterli valo ve cs için. Ama ilerde video kurgu yaparım, tasarım programlarıyla falan ilgilenirim dersen tabii ki 5700X daha mantıklı olacaktır. 5600x'e bir de güzel bir UV ayarı çekersen hem serin hem performanslı mis gibi kullanırsın.
uv u açarmısınız. bilmiyorum

KS

Aloncy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
39
Kısaca oyun için 5600/5600X ve 5800X3D fiyat performans odaklı seçimler. Bunlar harici oyun için ben tercih etmem.

Undervolt yani voltaj düşürme. Böylece daha serin çalışması sağlanabiliyor.
teşekkür ederim

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
250
uv u açarmısınız. bilmiyorum
UV Undervolt demek. Stok işlemci PBO denilen otomatik Hz ve Voltaj arttırma özelliğine sahip. Gereken durumlarda birden işlemciyi coşturup anlık ısı yükselmeleri gibi durumlar oluşturur, Sistem boştayken de en kısıkta tutar kendini. Ben şahsen otomatik modu kapatıp kendim değer veriyorum işlemcime. Mesela benim amacım işlemcimi boşta 40-45 derece aralığında ısı değerleriyle en yüksek ama bir o kadar da yeterli voltajın üstüne geçmeden stbil bir performans elde etmek. Bu durumda 4.6 Ghz ayarlarında minimum vermem gereken voltajı verdiğimde sistemim boşta sıcak çalışıyor ve stres testinde 100 derecenin üstüne geçiyor. Sonra bu ikisini dengeli olarak düşürüyorsun. Bakıyorsun ki sisteminin ideal sıcaklıkta kalabilmesi için ortalama 1.05 voltaj gerekiyor. Sonra bu voltajda işlemcini en yüksek hangi Ghz'de daha stabil çalıştıracağını kademe kademe GHZ ayarıyla oynayarak bulmaya çalışıyorsun.

Kısacası benim 5600X 4.3Ghz ve 1.08 volt ile hem boşta hem yükte istediğim kıvamda. Sabit bu ayarlarda kullanıyorum. Isıyı elbet daha da yükselme payım var ama ben istemiyorum. YOksa 4.5 Ghz de sistemim kaldırır, işlemci yükte 95 dereceyi geçmez. Ama gerek duymuyorum.

Ben şahsen OC ve UV ye yapılmasına karşıyım ürün bozulabilir vs. olmazda ya olursa o yüzden istersen sıvı soğutma yada kaliteli kule tipi tercih edebilirsin.
İşlemcilerin bir çok kendinden koruması olduğu ve özellikle 5600x de overclock modeli bir ürün olduğundan gayet dayanıklı bir konumda. Overclock her zaman hem ana kart hem işlemci hem de kasa konusunda iyi bi serinletmeye ihtiyaç duyarken UV ayarı dengeyi bulmakla alakalı. PBO'da işlemci bazen gerçekten aniden 40 dereceden 90 derecelere çıkaibliyor ve PWM fanlar bir anda sessizken şahlanıyor, lan ne oluyor dedirtiyor :D En basitinden bir BIOS reset atmak zaten her şeyi eski haline getiriyor.

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
503
UV yapıp yaklaşık 2 sene R5 3600 kullandım hiç sıkıntı yaşatmadı. Yapmadan önce DOCP ayarıyla yüksek ısılarla performansı biraz kısıyordu ve FPS düşüyordu (DOCP ayarlarıyla boost olunca 1.44v veriyordu anakart işlemciye). Ancak ben UV yaparken boost ayarını kapatmadım ve işlemci frekansını oto ayarda kullandım. Tavan frekansını işlemcinin kaldırdığı 4.2 GHz 1.275v ile sabitledim, çünkü benim işlemci kötü bir silikona sahipti. Gold silikon olan şanslı işlemci sahipleri ise 4.4 GHz yapabiliyordu daha düşük voltaj ile.
İlk ayarlarken 2 hafta stabil değerleri bulmakla harcadım resmen. İşlemci 4.2 GHz ile tüm testleri geçse de 1.2v ile stabil olamadı ve görüntüde bozulmalar görmeye başladım. Sonra ufak ufak voltaj artırarak bir kaç gün arayla en son 1.275v ayarda stabil olarak çalıştırabilmiştim. Bunun üzerine 2 sene geçti ve sıfır sorun ile çalışmaya devam etmişti.
Çok yüksek voltajlar vermedikten sonra korkmayın işlemci bozulmaz, düşük voltajda bozulur gibi yapsa da korkacak bir şey yok. Biraz daha voltaj artırarak stabil değer bulunmaya çalışılır. Bu da işlemci silikonuna göre voltaj değerleri herkeste değişiklik gösterir.
@Çağdaş Işık Hocam sizce işlemciyi yüksek olan 1.44v mu bozabilir yoksa 1.275v mu?

5600X gayet iyi çıktı sanırım. Hiç OC UV ayarlarıyla oynamadım ve DOCP açıkken yazın en sıcak günlerinde bile 65 dereceyi geçmiyor, kışın da 50-55 derece aralığında geziyor oda sıcaklığına göre değişiyor. 4.65 GHz son hıza erişebiliyor.
UV ve OC yapmak istemeyenler için tek tavsiyem standart giriş seviye anakart B450/B550 birini seçip DOCP (anakarta göre ismi değişebilir XMP) ayarını açıp öyle kullanmaları olur.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri