Fırsat 5Ghz Modem Önerisi

ByDrago

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
41
Arkadaşlar Merhaba ,
Eve fiber geldi, artık modem değiştirme zamanıda geldi, her türlü modem önerinizi 5ghz destekli modem lazım. yardımcı olurmusunuz bütçe 3k ve civarı

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
616
Arkadaşlar Merhaba ,
Eve fiber geldi, artık modem değiştirme zamanıda geldi, her türlü modem önerinizi 5ghz destekli modem lazım. yardımcı olurmusunuz bütçe 3k ve civarı
Fiberse modem değil, routera ihtiyacınız var. TP-Link'in Ax50,53,54,55,56 modelleri hep kendim içinde almayı düşündüğüm modeller. İhtiyacınıza göre özelliklerini kıyaslayıp, size göre olanı seçebilirsiniz. Asus, Zyxel ve Huawei gibi markalardan da öneriler gelebilir ama ben Keenetic markasına mesafeliyim.

KS

ByDrago

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
41
Dostum aslında modem lazım, router hiç kullanmadım yani baktığım kadarıyla Ip atıyor cihazlara internet sağlamak için, hangisi daha faydalı tam bilmiyorum ? yani evde 4 telefon ,2pc, 1ps5, var 3kablo ile 4 tane wifi ile bağlanıyoruz.

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
616
Dostum aslında modem lazım, router hiç kullanmadım yani baktığım kadarıyla Ip atıyor cihazlara internet sağlamak için, hangisi daha faydalı tam bilmiyorum ? yani evde 4 telefon ,2pc, 1ps5, var 3kablo ile 4 tane wifi ile bağlanıyoruz.
Modem almak gereksiz, çünkü modem özelliğini kullanmayacaksın. Modem, VDSL ve ADSL altyapılarda kullanılan, bağlantının 2 telli rj11 telefon kablosuyla sağlandığı altyapılarda kullanılır. Yani dışarıdaki saha dolabından gelen bakır telefon kablosu direk modemin arkasındaki rj11 portuna girer. Cihaz arada başka bir cihaz olmadan doğrudan saha dolabına bağlandığından iletişimi modem dediğimiz cihaz sağlar, bağlantıyı kurar. Modem RJ11 portu olan cihazlara denir. Fiber altyapıda saha dolabından gelen fiber kablo GPON cihazına girer. Bu bir sonlandırma cihazıdır. Ve modemin aksine saha dolabıyla iletişimi GPON kurar. Sonra GPON'dan çıkan normal bir ethernet rj45 kablo ile routera bağlanır ve internet dağıtılır. Bu yüzden fiber altyapıda modeme ihtiyaç duyulmaz. Ha derseniz elimde var, yada başka yerde de kullanır, kullanacağım, taşınacağım; modem de alabilirsiniz. Nerdeyse bütün modemler, fiber altyapılarda router işlevi ile de kullanılabiliyor. Yani modemin rj11 portuna hiçbir şey takmıyorsunuz. GPON'dan gelen ethernet kablosunu modem üzerindeki belirlenmiş ethernet portuna taktığınızda bir modemi de fiber altyapıda router gibi kullanabilirsiniz. Seçim sizin, modeme vereceğiniz paraya çok daha iyi routerlar alınabilir.

KS

ByDrago

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
41
dostum çok güzel açıklamışsın teşekkür ederim. dediğin gibi routerlere yöneleceğim

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri