700W Psu Kaç TL Harcar?

k4yra

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
46
geçenlerde rx6700xtli 650w luk bi sistem aldım.Yaz tatilinde olduğumuz için pcyi ort 10 saat falan kullandım her gün ve bugün elektrik faturası geldi.Geçen aylara göre 300tl lik bi fazlalık vardı.Bunun nedeni bilgisayar mı eğer biligsayarsa 650w luk bir pc ayda ne kadar elektrik harcıyor ki?

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
221
Şu sayfada ayrıntılı açıklamalr vermişler. Güvenilir bir sitedir:

İlgili
Bilgisayarımda 700 Watt'lık bir güç kaynağı var. Sadece hafif bir iş yaparken bile duvardan sürekli 700 Watt güç çekiyor mu?

Hayır, 700 watt'lık güç kaynağınız hafif işler yaparken bile duvardan sürekli 700 watt çekmez. Gerçek güç çekişi, bilgisayar bileşenlerinizin herhangi bir zamandaki güç tüketimine bağlıdır.
ÜCRETSİZ Hazırlık: Google'ı açın, "Bilgisayar MCQTUBE" ifadesini arayın ve Bilgisayar sınavına ait tüm deneme sınavlarını ücretsiz olarak içeren mcqtube web sitesini ziyaret edin.
İşte nasıl çalıştığı:
  • Anma Gücü: 700 watt, güç kaynağının maksimum yük altında (örneğin oyun, ağır iş yükleri) bileşenlerinize sağlayabileceği maksimum gücü temsil eder.
  • Verimlilik: Çoğu modern güç kaynağının 80+ sertifikası vardır ve bu da tipik yüklerde en az %80 verimlilik gösterir. Bu, 500 watt kullanımda güç kaynağınızın duvardan ~625 watt (500 / 0,8) çekebileceği anlamına gelir.
  • Hafif İşler: Göz atma veya belge düzenleme gibi hafif görevler sırasında bilgisayarınız önemli ölçüde daha az güç çeker. Bu nedenle, güç kaynağınız nominal kapasitesinin yalnızca bir kısmını, muhtemelen 50-100 watt civarında, çekecektir.
Dolayısıyla güç kaynağınız sisteminizin ihtiyaçlarına göre güç çıkışını ayarlar, sabit 700 watt çekmez.
Güç çekiminizi etkileyen bazı faktörler şunlardır:
  • CPU ve GPU Yükü: Bu bileşenler özellikle oyun oynarken veya kaynak yoğun görevler sırasında en fazla gücü tüketir.
  • Sabit Disk/SSD Sayısı: Bunlar da güç tüketimini çok az da olsa etkiler.
  • Taraftarlar ve Diğer Aksesuarlar: Bunların etkisi küçüktür ancak genel çekiciliğe katkıda bulunurlar.
https://www.quora.com/I-have-a-700-...all-even-when-I-am-just-doing-some-light-work

KS

k4yra

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
46
Şu sayfada ayrıntılı açıklamalr vermişler. Güvenilir bir sitedir:

İlgili
Bilgisayarımda 700 Watt'lık bir güç kaynağı var. Sadece hafif bir iş yaparken bile duvardan sürekli 700 Watt güç çekiyor mu?
Hayır, 700 watt'lık güç kaynağınız hafif işler yaparken bile duvardan sürekli 700 watt çekmez. Gerçek güç çekişi, bilgisayar bileşenlerinizin herhangi bir zamandaki güç tüketimine bağlıdır.
ÜCRETSİZ Hazırlık: Google'ı açın, "Bilgisayar MCQTUBE" ifadesini arayın ve Bilgisayar sınavına ait tüm deneme sınavlarını ücretsiz olarak içeren mcqtube web sitesini ziyaret edin.
İşte nasıl çalıştığı:
  • Anma Gücü: 700 watt, güç kaynağının maksimum yük altında (örneğin oyun, ağır iş yükleri) bileşenlerinize sağlayabileceği maksimum gücü temsil eder.
  • Verimlilik: Çoğu modern güç kaynağının 80+ sertifikası vardır ve bu da tipik yüklerde en az %80 verimlilik gösterir. Bu, 500 watt kullanımda güç kaynağınızın duvardan ~625 watt (500 / 0,8) çekebileceği anlamına gelir.
  • Hafif İşler: Göz atma veya belge düzenleme gibi hafif görevler sırasında bilgisayarınız önemli ölçüde daha az güç çeker. Bu nedenle, güç kaynağınız nominal kapasitesinin yalnızca bir kısmını, muhtemelen 50-100 watt civarında, çekecektir.
Dolayısıyla güç kaynağınız sisteminizin ihtiyaçlarına göre güç çıkışını ayarlar, sabit 700 watt çekmez.
Güç çekiminizi etkileyen bazı faktörler şunlardır:
  • CPU ve GPU Yükü: Bu bileşenler özellikle oyun oynarken veya kaynak yoğun görevler sırasında en fazla gücü tüketir.
  • Sabit Disk/SSD Sayısı: Bunlar da güç tüketimini çok az da olsa etkiler.
  • Taraftarlar ve Diğer Aksesuarlar: Bunların etkisi küçüktür ancak genel çekiciliğe katkıda bulunurlar.
https://www.quora.com/I-have-a-700-Watt-power-supply-in-my-PC-Does-it-draw-a-constant-rdr700-watt-power-from-the-wall-even-when-I-am-just-doing-some-light-work
genelde rdr ve valorant oynadım ama bu faturaya 300 lira yansıtacak kadar enerji harcar mi ki

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
221
300 TL ler civarında etksi olacağı kesin bir şey söylemek zor malesef. Yalnız Temmuz başı Eeektrik fiyatlarına %38 zam geldiğini dikkate alın.

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
221
Faturalar sanırım bir ay geriden geliyor. Temmuz başı ise, Temmuz başı elektrik kullanımınız, bugüne kadar yansıyacaktır.

Bir de akıllı sayaç puant sistemi var.
Akşam 22:00-sabah 07: 00 en ucuz puant tüketim açısından fiyat.
Sabah 07:00 ile akşam 22:00 arsıydı sanırım. En yüksek fiyat. Bu puant sistemini bir araştırırsınız

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
543
geçenlerde rx6700xtli 650w luk bi sistem aldım.Yaz tatilinde olduğumuz için pcyi ort 10 saat falan kullandım her gün ve bugün elektrik faturası geldi.Geçen aylara göre 300tl lik bi fazlalık vardı.Bunun nedeni bilgisayar mı eğer biligsayarsa 650w luk bir pc ayda ne kadar elektrik harcıyor ki?
bilgisayardan değil dostum bendede 650w var hatta evde 2 laptop daha var açık gunluk kullanılan öyle bir fark mevcut değil. klimadir makinedir çamaşırdır çok çalışıyor yaz ayında zadma geliyor vs.. ondandır

KS

k4yra

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
46
bilgisayardan değil dostum bendede 650w var hatta evde 2 laptop daha var açık gunluk kullanılan öyle bir fark mevcut değil. klimadir makinedir çamaşırdır çok çalışıyor yaz ayında zadma geliyor vs.. ondandır
yani zam kısmı evet işi bozdu. normalde fatura sürekli aynı civarlarda geldiği için bı sorun olduğunu düşündüm

Drsağbırakmayan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Bunu anlamının yolu WATT gösteren priz alman lazım oyun oynarken kaç WATT harcıyor. İnternetten dolaşırken kaç WATT harcıyor görmeniz ve ona göre hesap yapmanız lazım hatta gelişmiş versiyonlarını harcadığın toplam gücü ve fiyatı da gösterebilir.

PSU 700 WATT olması devamlı o WATT çalışacak anlamında değil yani

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri