8.000TL Kadar Sanal Gerçeklik Gözlüğü Önerisi (13.03.2022)

alchemist00

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
İyi forumlar orta-yüksek seviye bir gözlük alacağım sadece PC için sahibinden ilanlarında VR cosmos şuanda tercihim olacak gibi duruyor fiyatı çok uygun sizce ne yapmalıyım? 8000'e kadar fiyat olabilir.

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,059
Cvp: 8.000TL Kadar Sanal Gerçeklik Gözlüğü Önerisi

Selamlar,

Pek çok sanal gerçeklik gözlüğü kullandım. Şuanda da elimde Oculus Quest 2 var. Açıkçası önceki nesil sanal gerçeklik gözlüklerine göre bu arkadaş ilk sırada diyebilirim. Alalı 1 ay kadar oldu. Sadece uzun kullanımda (45 dakikadan sonra) biraz yüzde sıkma, terleme yapıyor.

Onun dışında performansından, oyun oynarken kayıt alıp donmamasından, optimizasyonundan ve pil performansından çok memnunum. Kesinlikle tavsiye edebilirim. Ayrıca Facebook tarafından geliştirildiği için, METAVERSE evreni ile alakalı da pek çok şey keşfedebilirsiniz. 256GB versiyonu şu anda 7.200 TL civarında satılıyor. Bence gerek yok 128GB versiyonu fazlasıyla yetiyor.

• 256GB:
• 128GB:

KS

alchemist00

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
RE: Cvp: 8.000TL Kadar Sanal Gerçeklik Gözlüğü Önerisi

Önerin için çok teşekkürler hocam ben ikinci el bir HTC Cosmos bakmıştım 6000 küsur liraya ancak sıfır oculus quest 2 diyorsan kesinlikle dediğini yapacağım özellik vesaire açısından daha iyi ise benim için sorun yok ancak içimde gıbte kalsın istemem eğer al diyorsan hemen şimdi sipariş vereceğim.

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,059

alchemist00' Alıntı:
Önerin için çok teşekkürler hocam ben ikinci el bir HTC Cosmos bakmıştım 6000 küsur liraya ancak sıfır oculus quest 2 diyorsan kesinlikle dediğini yapacağım özellik vesaire açısından daha iyi ise benim için sorun yok ancak içimde gıbte kalsın istemem eğer al diyorsan hemen şimdi sipariş vereceğim.

Hocam Cosmos kullanmadım ama Amazon üzerindeki yorumlarına baktım pek iç açıcı gelmedi. Hala nişan oyunlarında problem yaşandığını, akıcılık olmadığını belirtiyorlar. Optimizasyon Quest 2'deki gibi değil anladığım kadarıyla.

HTC Cosmos Amazon yorumları: 

Ben Oculus Quest 2 üzerinden Steam oyunları da oynuyorum. Kumandalardaki akıcılık elinizin anlık titremesi vs saliselik gecikme. Hissetmiyorsunuz bile. O yüzden Quest 2 tecrübelerime dayanarak tavsiye ederim.

Sadece olumsuz gördüğüm yanları ek aparatlarını almanız lazım. Yani 45 dakikadan sonra terleme, yüzde biraz sıkmadan dolayı ağrı meydana geliyor. Ekstra aparatları alınca çözüyorsunuz. Onlar da 1200TL civarı satılıyor piyasada. 

Unutmadan Steam oyunları oynayacaksanız bir Oculus Link kablosu almanız lazım. Ben 490TL makrobot almıştım 5 metre. Memnunum.

• ÜRÜN:

KS

alchemist00

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4

Ben zaten sadece steam üzerinden aldığım oyunları oynayacağım cihazın kendi oyunları ile ilgileneceğimi sanmıyorum. Link kablosu buldum N11 üzerinden linkini bırakıyorum. N11 deki VR cihazının da fiyatı güncel değilmiş 6350 liraya satılıyor ancak en uygunu da bu başka bilmem gereken bir şey yok ise sipariş veriyorum hocam :D

KS

alchemist00

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4

OceanLaB' Alıntı:
alchemist00' Alıntı:
@"OceanLaB" teşekkürler.

Hayırlı olsun hocam. Deneyimleme şansınız oldu mu ürünü? Nasıl ilk hissiyatlar? :)

Hocam tekrardan teşekkürler. Half Life Alyx'i bitirdim ve steamde cs kasalarımı satarak aldığım diğer oyunlardan birkaçını denedim. Öncelikle söylemek isterim bulunduğum şehirde ki birkaç kere gittiğim 2 farklı VR kafede ki PS vr ve HTC vr cihazlar ile hiç alakası yok. Bir şeyden eminsem çok daha " net " ve çok daha " hassas " olduğunu belirtmek gerek. Ancak Half Life Alyx gerçekten çok güçlü kartlar gerektiriyor ben 1080ti ile maalesef hevesim kursağımda kalarak başladım oyuna zamanla alıştım. Çatışma ortasında takılmalar olup can sıktı ancak alışınca sorun etmemeye başladım. Onun dışında diğer oyunlarda (Zero Caliber, Onward, Blade & Sorcery (kısmen) ve vr chat) bir sıkıntı yaşamadım. Hala cihazın kendi kulaklığını kullanırken artık cihazdan mıdır bilmiyorum bir ses takılması oluyor aynı anda oyunda takılsa tamam ama hayır sadece cihazdan gelen seste bir takılma oluyor bu neredeyse her oyunda var ve alışması zor bir şey çözemedim neden olduğunu. Bunun dışında cihaz on numara. Ayrıca diğer bir çok cihazda olmayan gözlük için aparatta yanında geldi yani gözlüklerimi çıkartmadan hiç zorlanmadan oynayabiliyorum. Eklemek istediğim bir şey daha var lütfen aldıktan sonra dikkatli oynayın ve hareketsiz alanınızı iyi ayarlayın yoksa benim gibi işaret parmağınızı çatlatabilirsiniz...

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,059

alchemist00' Alıntı:
OceanLaB' Alıntı:
Hayırlı olsun hocam. Deneyimleme şansınız oldu mu ürünü? Nasıl ilk hissiyatlar? :)

Hocam tekrardan teşekkürler. Half Life Alyx'i bitirdim ve steamde cs kasalarımı satarak aldığım diğer oyunlardan birkaçını denedim. Öncelikle söylemek isterim bulunduğum şehirde ki birkaç kere gittiğim 2 farklı VR kafede ki PS vr ve HTC vr cihazlar ile hiç alakası yok. Bir şeyden eminsem çok daha " net " ve çok daha " hassas " olduğunu belirtmek gerek. Ancak Half Life Alyx gerçekten çok güçlü kartlar gerektiriyor ben 1080ti ile maalesef hevesim kursağımda kalarak başladım oyuna zamanla alıştım. Çatışma ortasında takılmalar olup can sıktı ancak alışınca sorun etmemeye başladım. Onun dışında diğer oyunlarda (Zero Caliber, Onward, Blade & Sorcery (kısmen) ve vr chat) bir sıkıntı yaşamadım. Hala cihazın kendi kulaklığını kullanırken artık cihazdan mıdır bilmiyorum bir ses takılması oluyor aynı anda oyunda takılsa tamam ama hayır sadece cihazdan gelen seste bir takılma oluyor bu neredeyse her oyunda var ve alışması zor bir şey çözemedim neden olduğunu. Bunun dışında cihaz on numara. Ayrıca diğer bir çok cihazda olmayan gözlük için aparatta yanında geldi yani gözlüklerimi çıkartmadan hiç zorlanmadan oynayabiliyorum. Eklemek istediğim bir şey daha var lütfen aldıktan sonra dikkatli oynayın ve hareketsiz alanınızı iyi ayarlayın yoksa benim gibi işaret parmağınızı çatlatabilirsiniz...

Hocam bende RTX 3070 ekran kartı var. Onla oynuyorum Half Life Alyx'de hiç takılma yaşamamıştım. Dediğiniz gibi sistem gereksinimi biraz yüksek olabilir. Haliyle kablonuz yoksa, takılmalar da normal. Ben gidip ekstradan Air Link kablosu aldım. Donma, kopma veya takılma zerre olmuyor.

Alternatif kablo modelleri de var Macrobot gibi. Onların fiyatları daha uygun ve hemen hemen aynı kalitede.

KS

alchemist00

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4

OceanLaB' Alıntı:
alchemist00' Alıntı:

Hocam bende RTX 3070 ekran kartı var. Onla oynuyorum Half Life Alyx'de hiç takılma yaşamamıştım. Dediğiniz gibi sistem gereksinimi biraz yüksek olabilir. Haliyle kablonuz yoksa, takılmalar da normal. Ben gidip ekstradan Air Link kablosu aldım. Donma, kopma veya takılma zerre olmuyor.

Alternatif kablo modelleri de var Macrobot gibi. Onların fiyatları daha uygun ve hemen hemen aynı kalitede.

Bende Macrobot link kablosu aldım ancak dediğim gibi nereden geldiği belli olmayan bir takılma söz konusu neredeyse her oyunda. Çözemedim gitti anlamıyorum neden takılıyor :(

KS

alchemist00

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4

OceanLaB' Alıntı:
alchemist00' Alıntı:

Bende Macrobot link kablosu aldım ancak dediğim gibi nereden geldiği belli olmayan bir takılma söz konusu neredeyse her oyunda. Çözemedim gitti anlamıyorum neden takılıyor :(

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,059

alchemist00' Alıntı:
OceanLaB' Alıntı:

Bende Macrobot link kablosu aldım ancak dediğim gibi nereden geldiği belli olmayan bir takılma söz konusu neredeyse her oyunda. Çözemedim gitti anlamıyorum neden takılıyor :(

Hocam sizden ricam düşük sistem gereksinimli bir oyunda da dener misiniz? Veya Oculus Quest'in içerisinde bulunan oyunlar var ya oradan deneyebilir misiniz? Belki sistem gereksinimlerinden dolayı drop yaşıyor olabilirsiniz.

KS

alchemist00

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4

OceanLaB' Alıntı:
alchemist00' Alıntı:

Hocam sizden ricam düşük sistem gereksinimli bir oyunda da dener misiniz? Veya Oculus Quest'in içerisinde bulunan oyunlar var ya oradan deneyebilir misiniz? Belki sistem gereksinimlerinden dolayı drop yaşıyor olabilirsiniz.

Hocam sorunu buldum :/ Çok saçma bir nedenden dolayı imiş. Bu sorunu yaşayan varsa da bu dediğimi yaparak hemen kurtulabilir bu sorundan.
Ben oyunlarımın hepsini sadece steam VR dan oynuyordum yani oyun aynı anda bilgisayarımın ekranında da görünüyor eğer oyunu tam ekran yapmazsanız veya o anda ekranınızda başka bir pencere açık ise bu takılmaları hiç azalmadan hatta oyun içersinde zamanla artacak şekilde yaşarsınız :/ ALT+ENTER veya pencere boyutundaki uygulamayı gözlüğünüzü çıkartıp tam ekran yapıp mouse ile bir kere oyun ekranına tıklayın ve bum artık hiç bir sorun kalmıyor... Gerçekten 11 küsur saat Alyx tecrübemi bu sorunu çözemeden bitirmem hoş olmadı ama olsun.

6980HX

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2

OceanLaB' Alıntı:
Ayrıca Facebook tarafından geliştirildiği için, METAVERSE evreni ile alakalı da pek çok şey keşfedebilirsiniz.

Şuanda Oculus Quest 2'de Metaverse evreni ile alakalı ne gibi içerikler var?

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,059

6980HX' Alıntı:
OceanLaB' Alıntı:
Ayrıca Facebook tarafından geliştirildiği için, METAVERSE evreni ile alakalı da pek çok şey keşfedebilirsiniz.

Şuanda Oculus Quest 2'de Metaverse evreni ile alakalı ne gibi içerikler var?

Hocam Metaverse evreninin ilk girişi olan Horizon Worlds var mesela. Kayıt olup kendinize bir karakter seçiyorsunuz. Ardından insanlarla online toplantı, görüşme, arkadaşlıklar, birlikte sinema izleme, etkinliklere katılma gibi özellikleri var.

Metaverse Facebook çatısı altında olduğu için, gözlük Facebook tarafından üretildiğinden bu tip uygulamalara direkt erişiminiz var. Diğer sanal gerçeklik gözlüklerinde olay biraz daha farklı gelişiyor.

Veya Horizon Venues var mesela. Yine aynı şekilde karakter oluşturup insanları evinize davet ediyorsunuz. Bir nevi ev ziyaretleri yapıp takılıyorsunuz.

Alternatif olarak;

• Rec ROOM
• VR Chat olabilir.

Örnek bir video;

Son düzenleme:

atess

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

Selamlar,

Pek çok sanal gerçeklik gözlüğü kullandım. Şuanda da elimde Oculus Quest 2 var. Açıkçası önceki nesil sanal gerçeklik gözlüklerine göre bu arkadaş ilk sırada diyebilirim. Alalı 1 ay kadar oldu. Sadece uzun kullanımda (45 dakikadan sonra) biraz yüzde sıkma, terleme yapıyor.

Onun dışında performansından, oyun oynarken kayıt alıp donmamasından, optimizasyonundan ve pil performansından çok memnunum. Kesinlikle tavsiye edebilirim. Ayrıca Facebook tarafından geliştirildiği için, METAVERSE evreni ile alakalı da pek çok şey keşfedebilirsiniz. 256GB versiyonu şu anda 7.200 TL civarında satılıyor. Bence gerek yok 128GB versiyonu fazlasıyla yetiyor.

• 256GB:
• 128GB:

Merhabalar bi sorum olucaktı

daha once oculus dk2 ile roller coaster tarzı oyunları oynatıp para kazanmaya calısyordum suan dk2 hem gozluk hem oyun ek yok acaba quest ile bu tarz bi is yapabilirmiyim
simdien tesekkür ederim

KS

alchemist00

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Arkadaşlar tekrardan selamlar cihazı sorunsuz kullanıyordum ancak geçen gün çıkarıp şarza taktım ve tekrar oradan söküp bilgisayara link kablosu ile bağladım ancak algılamadı ne yaptıysam algılamıyor baştan kurmaya çalıştım Oculus programı üzerinden kabloyu bağla kısmında kablo bağlı olsa da ne kadar bilgisayardaki kabloyu başka 3.0 girişlerine de taksam başlıktaki kabloyu söküp taksam da algılamıyor. Ancak kablo bağlı iken başlığı taktığımda şarz olduğunu görüyorum bilgisayar üzerinden bu önceden de oluyordu yani sürekli yüzde 100 şarzda oynuyordum birkaç gün kullanmadım şarzı bitmiş dediğim gibi söküp adaptörden şarz ettim tekrar taktığımda algılatamadım az önce dizüstü bilgisayarıma taktım ve Quest 2 olarak cihazı algıladığını gördüm aynı şeyi asıl pc algılamıyor sadece şarz ediyor ne yapabiliriz acaba?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri