Abd'de asgari ücret ne kadar ?

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Bilen varmı? Googlede tam cevabı bulamadım.

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Hocam bende tam bilmiyorum ama düşük olarak ortalama 2000 3000 dolar deniyor ve adamlar 5bin dolar ve üstü PC topladıkları da vaaaavwwv diyorlar tr deki gibi 15 20kya toplasalar 100000 dolara topladılar sanacaklaar

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,169
Sistem buradaki gibi değil.
Orada saatlik ücret alıyorsun, aldığın ücret eyaletlere göre değişiyor.
Her işin belirli çalışma saati oluyor, fazla çalıştığın zaman ise mesai ücreti alıyorsun.

Örnek;
Bir burgercide ızgarada çalışıyorsun diyelim.
Her gün gidiyorsun, köfte burger vs yapıyorsun, çıkıyorsun.
Mesai saatin ve saatlik ücretin bellidir.
Sabah 10:00 - Akşam 18:00 / Saatlik 17 dolar ise aldığın para 136 dolar
Mesai saati de saatlik 22 dolar ise ve o gün 2 saat fazladan çalıştıysan; 136 + 44 = 180 dolar
Bir de günün sonunda total 20 dolar tip aldıysan, gün sonunda 200 dolar kazanmış oluyorsun.
Ama tabi masrafların da oluyor. O da başka bir konu.

Bu ücretler yaptığın işe göre değişiyor.
Mesela başka bir eyalette yukarıdaki örneğin tamamen aynısını yaptığın zaman 250 dolar da kazanmış olabilirsin, 190 dolar da kazanmış olabilirsin.

Benim DeLL'de çalışan arkadaşım 1 sene kadar önce aylık 5.300 dolar maaş alıyordu ama tax düşünce eline geçen para 4.400 dolardı.

KS

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Sistem buradaki gibi değil.
Orada saatlik ücret alıyorsun, aldığın ücret eyaletlere göre değişiyor.
Her işin belirli çalışma saati oluyor, fazla çalıştığın zaman ise mesai ücreti alıyorsun.

Örnek;
Bir burgercide ızgarada çalışıyorsun diyelim.
Her gün gidiyorsun, köfte burger vs yapıyorsun, çıkıyorsun.
Mesai saatin ve saatlik ücretin bellidir.
Sabah 10:00 - Akşam 18:00 / Saatlik 17 dolar ise aldığın para 136 dolar
Mesai saati de saatlik 22 dolar ise ve o gün 2 saat fazladan çalıştıysan; 136 + 44 = 180 dolar
Bir de günün sonunda total 20 dolar tip aldıysan, gün sonunda 200 dolar kazanmış oluyorsun.
Ama tabi masrafların da oluyor. O da başka bir konu.

Bu ücretler yaptığın işe göre değişiyor.
Mesela başka bir eyalette yukarıdaki örneğin tamamen aynısını yaptığın zaman 250 dolar da kazanmış olabilirsin, 190 dolar da kazanmış olabilirsin.

Benim DeLL'de çalışan arkadaşım 1 sene kadar önce aylık 5.300 dolar maaş alıyordu ama tax düşünce eline geçen para 4.400 dolardı.
Her türlü çok iyi.

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,169
Her türlü çok iyi.
Oradaki burgerciye sorsan aynı cevabı vermeyecektir.
Hesap kitap yaparken buradaki ile kıyaslamayın. Orada çalışma şartları çok farklı.
En basitinden, buradaki lokantalarda olduğu gibi günlük 14 saat çalışamıyorsun.

KS

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Oradaki burgerciye sorsan aynı cevabı vermeyecektir.
Hesap kitap yaparken buradaki ile kıyaslamayın. Orada çalışma şartları çok farklı.
En basitinden, buradaki lokantalarda olduğu gibi günlük 14 saat çalışamıyorsun.
Yaşamadan şartları görmeden bilemeyiz hocam , haklısınız.

Sadece Ben

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
75
Orda saatlik ücret sistemi var. Eyalete, mağazaya göre değişiyor. 17-18$ çok iyi mesela. Hatta bazı yerlerde 20-21$. Ne kadar çalışırsan o. Tabi vergisi vs cart curt. Ama rahat geçinirsin.

KS

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Orda saatlik ücret sistemi var. Eyalete, mağazaya göre değişiyor. 17-18$ çok iyi mesela. Hatta bazı yerlerde 20-21$. Ne kadar çalışırsan o. Tabi vergisi vs cart curt. Ama rahat geçinirsin.
Aylık 100$ alsalar 3k$ bile çok iyi.

JackLABEL

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
10
Hocalarım bu sorunun net cevabını çalısıp görmeden veremeyiz ama sunu biliriz min 2000 dolar kazansan bile eti 3 4 dolara aliyosun yani asgari ücret fazlamı bilemeyiz ama yasam koşulları fazlasıyla iyi

KS

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Asgari min 15k olmalı diye düşünüyorum. İmkansız tabi ama en azından hobi edinebilelim diye düiünüyorum. Çok kötü bir durumdayız.

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,169
Asgari 15K olmamalı. Aylık minimum 2000 TL kazandığın zaman temel insani ihtiyaçlarını karşılayabiliyor olman lazım.
Avrupa'da asgari ücret vergileri düştüğün zaman 1.200€ oluyor. Bu 2 ay kadar önce aldığım güncel tutar.
Yani en düşük maaşı aldığın zaman eline 1.200 Euro geçiyor ve sen bekar bir erkek olarak hayatını sürdürebiliyorsun.
Bugün sana aylık 1.500 TL versem, kiranı bile ödeyemezsin. İşte sorun burada başlıyor.

semre57

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
46
Amerika'da var mı bilmiyorum ancak Hollanda'da saatlik 10€ alan bir çalışan 8 saatten sonra 2x ücret alıyor. Yani günde 10 saat çalışırsanız 8*10 + 2*20'den 120€ yapacaktır. (Her işveren bu şekilde olmayabilir.)

KS

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Asgari 15K olmamalı. Aylık minimum 2000 TL kazandığın zaman temel insani ihtiyaçlarını karşılayabiliyor olman lazım.
Avrupa'da asgari ücret vergileri düştüğün zaman 1.200€ oluyor. Bu 2 ay kadar önce aldığım güncel tutar.
Yani en düşük maaşı aldığın zaman eline 1.200 Euro geçiyor ve sen bekar bir erkek olarak hayatını sürdürebiliyorsun.
Bugün sana aylık 1.500 TL versem, kiranı bile ödeyemezsin. İşte sorun burada başlıyor.
Evet ama bu sorun uzun bir süre düzelmeyecek gibi ama olması gereken dediğiniz . Yapacak bir şey yok ama bare 10k olsun. Yazarken sinirden elim ayağım titriyor , 5k nedir? Bizi ne yerine koyuyorlar ? Çok şey demek istiyorum ama düzelen bir şey olmayacak.

Sadece Ben

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
75
Evet ama bu sorun uzun bir süre düzelmeyecek gibi ama olması gereken dediğiniz . Yapacak bir şey yok ama bare 10k olsun. Yazarken sinirden elim ayağım titriyor , 5k nedir? Bizi ne yerine koyuyorlar ? Çok şey demek istiyorum ama düzelen bir şey olmayacak.
Öyle :D Milletin büyük bir kesimini din adı altında sömürüyorlar, bazıları için kâr meselesi. Oy atan çok nasılsa. Millet uyuduğu sürece devam kanka :D Kendi ayaklarına sıkıyorlar

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Bir tanıdık work and travelle amarigaya gitti saatlik 13 dolar alıyordu sanırım 2 ay önce.

KS

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Öyle :D Milletin büyük bir kesimini din adı altında sömürüyorlar, bazıları için kâr meselesi. Oy atan çok nasılsa. Millet uyuduğu sürece devam kanka :D Kendi ayaklarına sıkıyorlar
Enayi çok , ama adayda yok doğru düzgün.

KS

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
1. turda 6lı masa dışında birine basılır, 2. turda malûm kişinin karşısında kim varsa ona. Masayı kırıcam
:ROFLMAO: Zaten ülke elden gitmişken şansımızı deneyelim diğerleriyle. Bas muhammer kılıçdaroğluna gitsin :D

Vegien

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
12
Ülkede çokça yapılan bir hata var. Birim hesabı yapmak. Birim diye bir şey yok arkadaşlar çıkarın bunu aklınızdan. Satın alma gücü paritesi denen şey var. İşte bu doğru sonucu verir. Yani örnek vermek gerekirse avrupanın bir ülkesinde kira 600 euro olsun. Asgari 1200 euro olsun. Burada asgari ücretli 300 euro alıyor ama kira 600 euro değil. O yüzden bazen başka forumlarda mesela 18 bin maaş iyi mi diye soruyorlar. Yok ya ne iyisi bin dolar diyorlar. Yok böyle bir şey. Gerçek sonucu sadece dediğim parite verir. Avrupayla kıyaslamak çok zor ciddi emek gerektirir bunla da kimse uğraşmaz. Çünkü avrupaya kıyasla hesabımız şöyle oluyor. Elinize geçen parayı 3 ile çarpın. Sonra euroya çevirin. İşte avrupada olsaydınız o parayı alırdınız. Yani Türkiyede'ki 300 euroluk asgari ücret avrupada 900 euroya eşit. Tabi bu genelleme değil de büyük avrupa ülkeleri için diyelim. Yunanistanda farklıdır.

Doğru kıyaslamamız Amerika ile çok iyi oluyor çünkü gelir dağılımımız birbirine yakın. Amerika gelişmiş ülkeler arasında en çok gelir adaletsizliği olan ülkedir. Gini katsayısı bize yakındır. Ve Satın Alma gücü paritesi yazıp aratın google'da bir liste göreceksiniz. Türkiye o listede Dünyada 11. sırada. Amerika ile de arasında 2 kat fark var. Yani özetlemek gerekirse burada ne kadar kazanıyorsan hayat standartın ne düzeydeyse amerikada 2 katını kazanıyorsun veya yaşıyorsun.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri