AMD 7600X Isınma

Kürşat K.

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,256
Pompanın fanını cpu_fana taktım. Karbüratördeki 2 tane fanıda çoklayıcı ile mecburen sys fana taktım. Başkada aklıma bişey gelmiyor. Ben anlamadım pc nin içi yanıyor. Temperli camı çıkarınca 70 lerde seyrediyor ısı. Acaba hava akış sürkülasyon çok mu kötü kasada anlayamadım. Ama bu kadarda etki etmez diye düşünüyorum.

@Kürşat Kütükçü Dostum elimdeki fazlalık iki fanı üst tarafa taksam içeriye hava çekecek şekilde. Yanında hemen egzoz çıkış fanı var. Sıkıntı olmaz heralde.
Üste nasıl sığmıyor ona bakıcam birde ben öne sıvı soğutma moantjini böyle takıyorum

Ekli dosyalar

• IMG_20230517_011922.jpg
    IMG_20230517_011922.jpg
    5 MB · Görüntüleme: 37
KS

codyrien

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Bu şekilde nasıl monte ediliyor. Bi bakayım söküp tekrardan şuna.

KS

codyrien

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4

Zwaige

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
524
7600x e 120mm takıp soğutanlarda var 75i geçmez diyorlar genelde 240mm ile 75 civarı ve altı olması lazım

hocam 2 tane fan var demiştiniz bence öne 2 fan takıp soğutucunun fanlarınu üste veya tam tersi yapsanız daha iyi olabilir
hocam 7600x i 120mm ile nasıl soğutuyotlar ? benim arkadaşta cm v2 240mm vardi 80+ cıkıyordu ounda onfan 360mm arctic aldı

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
405
-fps sınırlama yapabilirsiniz
-işlemci performans modunu kapatabilir veya azaltabilirsiniz sürekli yüksek çalışmayacagı için düşük sıcaklık olur
-diğer oyunlardada böylemi ?
- ve görselde gpu kullanımı neden 0 sadece işlemciylemi çalıştırıyor garip geldi
-kasada cam varsa en azından onu açıp deneyebilirsiniz.

KS

codyrien

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
-fps sınırlama yapabilirsiniz
-işlemci performans modunu kapatabilir veya azaltabilirsiniz sürekli yüksek çalışmayacagı için düşük sıcaklık olur
-diğer oyunlardada böylemi ?
- ve görselde gpu kullanımı neden 0 sadece işlemciylemi çalıştırıyor garip geldi
-kasada cam varsa en azından onu açıp deneyebilirsiniz.
afterburnerda gpu seçimi gözükmüyor o yüzden orası 0 gözüküyor. temperli camı çıkarınca 5 10 derece düşüyor sıcaklık. başka oyunlarda denemedim. masaüstünde normal çalışırken 65 70 arası çalışıyor. oyuna girincede 80 oluyor. 7600x ile sistem toplayan bi kaç kişi var hepsi 240mm kullanıyor sıvı soğutmayı. birisi msi kullanmış fiyat olarak bile benimkiyle aynı ama adamın 65 dereceyi geçmiyor. benim 65 den aşağı inmiyor. bilmiyorum bios ayarlarıyla ilgili birşey olabilir mi ?

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
405
afterburnerda gpu seçimi gözükmüyor o yüzden orası 0 gözüküyor. temperli camı çıkarınca 5 10 derece düşüyor sıcaklık. başka oyunlarda denemedim. masaüstünde normal çalışırken 65 70 arası çalışıyor. oyuna girincede 80 oluyor. 7600x ile sistem toplayan bi kaç kişi var hepsi 240mm kullanıyor sıvı soğutmayı. birisi msi kullanmış fiyat olarak bile benimkiyle aynı ama adamın 65 dereceyi geçmiyor. benim 65 den aşağı inmiyor. bilmiyorum bios ayarlarıyla ilgili birşey olabilir mi ?
camı çıkarınca 5-10 derece farkediyorsa hava girmediği için bu sıkıntı bir şekilde sıvı sogutmayı yukarı alıp 3 fan öne yapma şansın hiç mi yok belkide egzoz fanı cıkarıp taksan daha iyi olabilir en azından hava girer sıvıdan atılır denedinmi

KS

codyrien

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
@Boozewarning Bu dediğin şekilde denemedim hocam. Soruna bi çözümde bulamadım. Bi bilgisayarcıya götürücem. Biosdan anlamıyorum belki biosdan işi çözer. Temperli camıda çıkarıyorum biosu default yaptım. Oyun arayüzünde 56 57 yi gördüm ama oyuna girince yine fena artış bazen 80 bazen 70 aniden 60 oluyor. Değişik saçma sapan birşey ben anlayamadım. Kasa komple hava alıyorken bu şekilde değer veriyor. Egzoz fanını çıkarırsamda çok değişmez diye düşünüyorum. Anlık çok oynuyor yukarı ve aşağıya. Bi parçada kronik bi sıkıntı olabilir diye düşünmeye başladım. Bilgisayarcının yorumuna göre şekillendiricem. Olmazsa kasayıda yenileyebilirim. Parçalarda sıkıntı çıkmasında.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri