AMD Ryzen 5 5600G OC?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

serdar1796

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Selamlar,

Uzun süredir aklımı kurcalayan bir sorun vardı. AMD Ryzen 5 5600G için STOCK ve OC üzerinde birazda olsa araştırma yaptım. Ama şimdiye kadar edindiğim bilgiler; bana 5 5600G'nin OC yapmaya değer olmadığını gösterdi.

Tabii yaptığım araştırma sonucunda sadece "Oyunlar" için bilgiler bulabildim ve o kadar da derinlemesine araştırma yapmadım. Eğer ki 5 5600G ile güzel bir OC yaparsam oyundan ziyade tasarım ve render uygulamalarında ve genel olarak bir artış elde eder miyim? Ve eğer elde edeceksem bu yapacağım OC'ye değer mi?

NOT: Daha önceden 5 5600G için OC yapmış olan birileri var ise bilgilerinize muhtacım :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

Mertay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
905
Hocam 5600g işlemcisine Overclock yapmak gerçekten de mantıklı değil. Şöyle düşünelim; İçerisinde dahili grafik işlemcisi var. 65W TDP ile 4.4GHz kadar çıkabiliyor. Siz bunu stok stoğucu ile 4.7 - 4.8GHz yaptığınız zaman render süreniz taş çatlasın %4-5 arası kısalır.

Bu sefer de işlemci sıcak çalışacağı için gereksiz bir performans artışı gibi sergilemiş olursunuz. Fakat tasarım yaparken eğer drop, animasyonlarda geç yüklenme, timeline da gecikme vs söz konusu ise yapabilirsiniz.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
İşlemci ve birde eğer harici ekran kartı yoksa iGPU bölümüne OC FPS veya GPU odaklı az biraz performans artışı sağlayabilir. Ancak OC işi aynı işlemci bile olsa işlemciden işlemciye değişir. Anakart etkeni de var OC konusunda.

Bu işlemciye 4.6GHz hız ile 1.3V civarlarında ve 4.7GHz hızlarında 1.35-1.4V civarlarında voltaj verip çalıştıranlar gördüm ama değer mi bilemedim ki soğutucuda önemli burada.

BIOS ana menüsünden bir görsel atın bakalım işlemci kaç Volt işe çalışıyor birkaç deneme için bilgi verebilirim sanırım.

KS

serdar1796

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
İşlemci ve birde eğer harici ekran kartı yoksa iGPU bölümüne OC FPS veya GPU odaklı az biraz performans artışı sağlayabilir. Ancak OC işi aynı işlemci bile olsa işlemciden işlemciye değişir. Anakart etkeni de var OC konusunda.

Bu işlemciye 4.6GHz hız ile 1.3V civarlarında ve 4.7GHz hızlarında 1.35-1.4V civarlarında voltaj verip çalıştıranlar gördüm ama değer mi bilemedim ki soğutucuda önemli burada.

BIOS ana menüsünden bir görsel atın bakalım işlemci kaç Volt işe çalışıyor birkaç deneme için bilgi verebilirim sanırım.
Şu anda görsel atamam ama İşlemci 1.35 voltta çalışıyor. Ayrıca şunu da ekleyeyim; Stok soğutucu ile OC yapmak mantıklı olur mu?

Şu anki durum için; GPU-Z'den işlemciyi strese soktuğumda ulaştığı maksimum sıcaklık 65 derece ve çekirdek maksimum sıcaklığı 75 derece.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Şu anda görsel atamam ama İşlemci 1.35 voltta çalışıyor. Ayrıca şunu da ekleyeyim; Stok soğutucu ile OC yapmak mantıklı olur mu?

Şu anki durum için; GPU-Z'den işlemciyi strese soktuğumda ulaştığı maksimum sıcaklık 65 derece ve çekirdek maksimum sıcaklığı 75 derece.
Stok soğutucu ile OC yapmak pek mantıklı olmaz. Ancak oyunda aldığınız GPU ve CPU sıcaklıklarını belirtirseniz OC payını öğrenmiş olursunuz.

KS

serdar1796

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Stok soğutucu ile OC yapmak pek mantıklı olmaz. Ancak oyunda aldığınız GPU ve CPU sıcaklıklarını belirtirseniz OC payını öğrenmiş olursunuz.
Maalesef ki şu anda PC'de oyun da yok :) Ama daha önceden birkaç oyunu indirip sıcaklık testlerine bakmıştım.

GPU 50-55 Dereceler arasında, CPU'da aynı şekilde 50-55 derecelerde geziniyordu.

Tabii CPU Çekirdek sıcaklıklarını dahil etmedim. Çekirdekler genellikle CPU Sıcaklığından 10 derece daha yüksek oluyordu.

NOT: Bir şey daha ekleme durumundayım VOLT hakkında. Tasarım yapmış olduğum uygulama olan Figma'yı açarken AMD Software'den baktığımda VOLT olarak çıkılan max değer 1.4V yazıyor. Tabii sadece açılışta max volt 1.4'e çıkıyor. Ve bu kafamı bayağı bir karıştırıyor. Çünkü BIOS'ta sadece XMP profilini açmıştım. Ve XMP açıkken max VOLT değeri 1.35V'a çıkıyor. Ama başından beridir de işlemci max yüke girdiğinde 1.4V çekiyor. Bunun nedenini biliyor musunuz acaba?

NOT: Yine konuya pek alakası olmayan bir soru sordum. Bunun için affedersiniz, tekrar konu açıp kalabalık yapmak istemiyorum.

Son düzenleme:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
CPU Package yani Paket sıcaklığı önemlidir. 70 dereceye kadar OC şansımız var ama stok soğutucu ne kadar hızlı çalışır ne kadar ses yapar burası başka bir konu o sıcaklık için.

KS

serdar1796

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
CPU Package yani Paket sıcaklığı önemlidir. 70 dereceye kadar OC şansımız var ama stok soğutucu ne kadar hızlı çalışır ne kadar ses yapar burası başka bir konu o sıcaklık için.
Anladım, bu bilgiler için çok teşekkürler. Yukarıda ekleme yaptım ama görmezsiniz diye buraya da bırakıyorum.

NOT: Bir şey daha ekleme durumundayım VOLT hakkında. Tasarım yapmış olduğum uygulama olan Figma'yı açarken AMD Software'den baktığımda VOLT olarak çıkılan max değer 1.4V yazıyor. Tabii sadece açılışta max volt 1.4'e çıkıyor. Ve bu kafamı bayağı bir karıştırıyor. Çünkü BIOS'ta sadece XMP profilini açmıştım. Ve XMP açıkken max VOLT değeri 1.35V'a çıkıyor. Ama başından beridir de işlemci max yüke girdiğinde 1.4V çekiyor. Bunun nedenini biliyor musunuz acaba?

NOT: Yine konuya pek alakası olmayan bir soru sordum. Bunun için affedersiniz, tekrar konu açıp kalabalık yapmak istemiyorum.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
XMP değerindeki yada bellekteki VOLT ile CPU yani işlemci için girilen VOLT değerleri farklıdır. XMP değerleri 1.35V/1.40V/1.45V/1.5V değerlerinde OC profillerine sahiptir. Sizdeki bellekler 3200MHz hıza 1.35V ile ayarlanmış buda sabit değer. CPU için otomatik voltajda işlemci belli bir aralıkta voltaj çeker. Sizde bu otomatik değer 1.4V olarak görünüyordur. OC yaparken sabit voltaj vereceğiz zaten.

Soru sormakta sıkıntı yok kafanızda ne soru varsa sorabilirsiniz.

KS

serdar1796

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Tamamdır çok teşekkürler. Peki CPU'ya AMD Software'den OC yaparsam sorun olur mu? Otomatik Ayarlama başlığının hemen yanında. Daha önce hiç OC işlemi yapmadım. CPU'ya Hız Aşırtma'yı seçersem İşlemci için tüm ayarlamaları buradan yapabilir miyim?

NOT: OC işlemini ertelemeyi düşünüyordum ama beni gaza getirdiniz, teşekkürler :)
1653164010200.png

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Ben gaza getirmedim. :D Bu arada yardım etmeyeceğim sadece size fikir vereceğim. OC işi azda olsa her durumda risk barındırır ve bu riski sizin üstlenmeniz gerek. Ben bu riski %1 bile olsa almam.

OC olayını yazılımdan değil size tavsiyem BIOS üzerinden yapın. Basit OC denemeleri yapacaksınız Frekans + Voltaj ile oynayacaksınız o kadar. Ekstra şeyleri kurcalamaya giriş seviyesi bilgiye sahip birisi için gerek yok.

KS

serdar1796

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Siz cevap vermeden ben yazayım. CPU'ya Hız Aşırtmayı seçili hale getirdim.

1653164423414.png

Ve GPU-Z ile Benc yaptım. Bunlar da sonuçlar:

1653165329289.png

Son düzenleme:
KS

serdar1796

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Ben gaza getirmedim. :D Bu arada yardım etmeyeceğim sadece size fikir vereceğim. OC işi azda olsa her durumda risk barındırır ve bu riski sizin üstlenmeniz gerek. Ben bu riski %1 bile olsa almam.

OC olayını yazılımdan değil size tavsiyem BIOS üzerinden yapın. Basit OC denemeleri yapacaksınız Frekans + Voltaj ile oynayacaksınız o kadar. Ekstra şeyleri kurcalamaya giriş seviyesi bilgiye sahip birisi için gerek yok.
Yok canım estağfurullah, size ne risk yükleyeceğim. Sizler sadece insanlara yardımcı olmaya çalışan bir grup güzel insanız :)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
1.4V ile 4.30GHz hız biraz dengesiz olmuş. 1.3V civarlarıyla 4.50GHz denerseniz belki daha iyi olabilir. Anakartınız VRM olarak başarılı modellerden birisi kaldıracaktır işlemcinizin silikon kalitesi kötü değilse tabi.

KS

serdar1796

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Aslında Stock ve OC'da aynı şekilde 4.4ghz'ye çıktı. Lakin fazla uzun sürede orada durmadılar. Ve ayrıca OC testinde 4.5Gghz'ye kadar çıktı. Ve sonuçlara AMD ekranından değilde GPU-Z'den bakarak bir sonuca varabilir misiniz acaba? 200 puanlık bir değer artışı OC yapmaya değer mi?

NOT: Ayrıca maalesef ki AMD üzerinden kendi elimle bir rakam giremiyorum. Mecburen BIOS'a başvurmam gerekiyor ama şu anda aldığım değerlerle oradan OC yapmaya değer mi değmez mi bir karar veremedim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
+200 puan için OC yapmaya değer makul sıcaklıklardaysa tabi işlemci. BIOS daha sağlıklı sonuçlar almanızı sağlar bence 4.50GHz ile olabilecek minimum voltajı bulun önce sistem hata vermeden çalışırsa ve puan artışınız varsa üzeri frekansları ufak ufak voltaj arttırmalarıyla denersiniz. Sıcaklıklar 70 derece civarları maksimum olsun.!!!

KS

serdar1796

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
+200 puan için OC yapmaya değer makul sıcaklıklardaysa tabi işlemci. BIOS daha sağlıklı sonuçlar almanızı sağlar bence 4.50GHz ile olabilecek minimum voltajı bulun önce sistem hata vermeden çalışırsa ve puan artışınız varsa üzeri frekansları ufak ufak voltaj arttırmalarıyla denersiniz. Sıcaklıklar 70 derece civarları maksimum olsun.!!!
Tamamdır, gelişmelerden sizleri haberdar edeceğim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Bir öneri sadece işlemci puan testi için Cinebench R23 kullanın tek ve çok çekirdek puanlarına bakın. Ayrıca sıcaklıklar ve frekans bilgileri için HWInfo yazılımını kullanın. Son olarak kararlılık testi yani mavi ekran vs. verecek mi bunu anlamak içinde OCCT yazılımdaki POWER testini 5dk. kadar bir zamanla öneririm.

KS

serdar1796

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Şu anda AMD Ryzen Master üzerinden bazı testler gerçekleştiriyorum da sonuçları paylaşmadan önce şunun bir sorun olup olmadığını öğrenmek istiyorum.
1653168777594.png
Görseldeki kırmızı alanlar, işlemcinin şu anki saat hızlarını gösteriyor. Şimdi Master Utility ve AMD Software'den baktığımda saat hızları olması gereken oranlarda gösteriyor. Ama görev yöneticisinde bana max. saat değerlerini gösteriyor. Master Utility üzerinden direk olarak çekirdeklerin çıkacağı max. saat değerlerini arttırdığım için mi bu şekilde gösteriyor? Yani bir nevi görev yöneticisi, "Görevini Yerine Getiremeyen Yönetici" olup takılı mı kaldı? :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri