AMD Ryzen 5 5600X Isınması Normal mi?

beyazenci61

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Arkadaşlar merhaba,

İşlemciyi yeni aldım ve yanına Corsair H100x sıvı soğutma aldım. OC'suz full yükte teste 44 dereceyi geçmiyor. OC ile full yükte 72-75 arasına çıkıyor sıvı soğutma sürekli 4000 rpmde çalıştığı halde test sonuçları böyle. Anakarttan ayarlamaya çalıştığımda rpm değerleri düşmüyor bu kadar ısınması normal mi?

Ekli dosyalar

• corsair h100x.PNG
    corsair h100x.PNG
    96.4 KB · Görüntüleme: 25
  • 2.PNG
    2.PNG
    95 KB · Görüntüleme: 23
Moderatörün son düzenlenenleri:

Eren Al

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
16
PC Hocası kanalında incelemesi var. İsterseniz videoyu izleyip sıcaklıkları kontrol edebilirsiniz. Ayrıca videoda kullanılan test programlarını indirip kendi PC nizde de kontrol edebilirsiniz.
Video:

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,075
Overclock'tan kastınız nedir? Yazılım üzerinden hazır modları seçerek mi hız aşırtma yapıyorsunuz? Yoksa BIOS üzerinden mi? Kaç voltaj verdiniz işlemciye? Bu değerleri paylaşırsanız daha sağlıklı olur.

Ayrıca yük altında 72 derecelere çıkıyor olması normaldir. Overclock olmadan stok halde yük altında 65 dereceyi geçmiyorsa, yeterli.

PurpleWebb

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
446
Taner hocamın dediği gibi OC den kastınız kendi elinizle BIOS tan mı yaptınız, işlemcinin yazılımı ile hazır profiller ile mi yaptınız, yoksa CPB yi kapatıp açtınız mı daha detaylı bilgi verirseniz iyi olur.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Arkadaşlar merhaba,

İşlemciyi yeni aldım ve yanına Corsair H100x sıvı soğutma aldım. OC'suz full yükte teste 44 dereceyi geçmiyor. OC ile full yükte 72-75 arasına çıkıyor sıvı soğutma sürekli 4000 rpmde çalıştığı halde test sonuçları böyle. Anakarttan ayarlamaya çalıştığımda rpm değerleri düşmüyor bu kadar ısınması normal mi?
Fan devri kaçta ? OC siz dediğiniz 3600 MHz sabit clock hızında mı ?

KS

beyazenci61

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Overclock'tan kastınız nedir? Yazılım üzerinden hazır modları seçerek mi hız aşırtma yapıyorsunuz? Yoksa BIOS üzerinden mi? Kaç voltaj verdiniz işlemciye? Bu değerleri paylaşırsanız daha sağlıklı olur.

Ayrıca yük altında 72 derecelere çıkıyor olması normaldir. Overclock olmadan stok halde yük altında 65 dereceyi geçmiyorsa, yeterli.
hocam CPByi biostan açıyorum başka bir ayar yapmadım sıvı soğutmanın fanları sürekli 4000rpmde onu da düşüremiyorum

KS

beyazenci61

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
başka bir programla test yaptım sonuçları

Ekli dosyalar

• resim_2022-05-10_152003742.png
    resim_2022-05-10_152003742.png
    140.5 KB · Görüntüleme: 19

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,075
hocam CPByi biostan açıyorum başka bir ayar yapmadım sıvı soğutmanın fanları sürekli 4000rpmde onu da düşüremiyorum

Hocam CPB Overclock olmuyor. Stok halde zaten CPB açık geliyor. Kapattığınızda işlemci kendi limitlerini zorlamayıp sıcaklıkları 15 derece kadar düşürüyor. Performans kaybınız ise %3 civarı göz ardı edilebilir oluyor.

Overclock ise BIOS üzerinden Voltaj ayarlarınızı ve saat hızlarınızı değiştirerek 4.6GHz'a kadar Boost Clock ile kendi kendine çıkabilen işlemciyi 4.8, 4.9GHz'lara kadar çektiğinizde Overclock yapmış oluyorsunuz.

Aslında sorunuz sizin CPB açıkken işlemci 72-75 arasında çalışıyor olacak.

KS

beyazenci61

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Diyot sıcaklıkları ve tepe noktası normal. %100 yük bindirmişsiniz zaten. Oyunlarda afterburner indirerek test edebilir misin bir kaç tane? Mesela Call of Duty, Battlefield, Doom, Forza Horizon, Rainbow, GTA 5 gibi oyunlar varsa.
bu haldeyken mi bir de diğer sonuçları da atayım mı bu octt ile yaptığım testin

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri