AMD Yüksek VRAM kullanımı

umeris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
165
Ekran kartım boştayken vram hızı böyle gözüküyor. bu yüksek değil mi ? nasıl normale getirebilirim yardımcı olur musunuz ?
1663786080046.png

mutlu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
537
Merhaba, bu vram hızı değil gpu saat hızı. Gpu saat hızının da yüksek olması bir sorun teşkil etmez. Saat hızı ne kadar yüksekse, o kadar hızlı işlem gerçekleştirir.

Vram konusunda ise sadece 691mb kullanıyor ki bu da oldukça az.

KS

umeris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
165
Merhaba, bu vram hızı değil gpu saat hızı. Gpu saat hızının da yüksek olması bir sorun teşkil etmez. Saat hızı ne kadar yüksekse, o kadar hızlı işlem gerçekleştirir.

hocam VRAM hızı yazıyor ama..

mutlu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
537
hocam VRAM hızı yazıyor ama..
Hocam yanlış cümle kurmuşum, düzeltirken bildirim geldi. :)

Vram hızı evet ama düşündüğünüz gibi değil, ne kadar hızlıysa o kadar hızlı veri işler bellekler. Yani bu ne kadar yüksekse o kadar iyi. :)

KS

umeris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
165

1663787950069.png

üstteki kırmızılı alan gpu olarak belirtilen kısım alttaki ise vram olarak belirliten kısım. araştırdığım zaman vram kısmı düşük olmalı yüksek olursa ısınır gibi şeyler denmiş. ekran kartım boşta 50 derece oluyor hep. normal mi

ckribrahim

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,099
Ekli dosyayı görüntüle 7640
üstteki kırmızılı alan gpu olarak belirtilen kısım alttaki ise vram olarak belirliten kısım. araştırdığım zaman vram kısmı düşük olmalı yüksek olursa ısınır gibi şeyler denmiş. ekran kartım boşta 50 derece oluyor hep. normal mi
Fanların bile çalışmıyor dostum şuan her şey olması gerektiği gibi sorun yok.

KS

umeris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
165
Fanların bile çalışmıyor dostum şuan her şey olması gerektiği gibi sorun yok.
hocam fh5 oynarken bir anda atıp "wattman ayarlarınız sıfırlandı" falan dedi. ddu yaptıktan sonra denemedim fakat bunu niye demiş olabilir ?

mutlu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
537
Ekli dosyayı görüntüle 7640
Vram hızını, ramlerdeki Mhz gibi düşünebilirsiniz. Ne kadar yüksekse o kadar hızlı. Yani burada her şey çooook normal hocam. :)

mutlu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
537
hocam fh5 oynarken bir anda atıp "wattman ayarlarınız sıfırlandı" falan dedi. ddu yaptıktan sonra denemedim fakat bunu niye demiş olabilir ?
AMD için wattman sorunu kronik sorun gibidir. Sorunsuz sürücüler var onları kullanmanız tavsiye ediliyor. AMD kullanan arkadaşlar daha doğru bilgi vereceklerdir.

ckribrahim

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,099
Wattman sadece ekran kartı ile alakalı değil dostum. Sisteminde anlık uyuşmayan bir durumda bile wattman hatası gelir bu sorun Ram'de de olur PSU'da da olur. Ekran kartı böyle bir sorunda kendini korumaya aldığı için wattman bildirimi gelir.

KS

umeris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
165
Wattman sadece ekran kartı ile alakalı değil dostum. Sisteminde anlık uyuşmayan bir durumda bile wattman hatası gelir bu sorun Ram'de de olur PSU'da da olur. Ekran kartı böyle bir sorunda kendini korumaya aldığı için wattman bildirimi gelir.
nasıl çözülüyor hocam bir bilginiz var mı ?

ckribrahim

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,099
nasıl çözülüyor hocam bir bilginiz var mı ?
Sistemini en stabil çalıştırdığın zaman. Wattman bildirimi için bir sürü sebep var. Bilgisayarına indiriğin zararlı uygulama bile sana wattman bildirimi verebilir. Bilgisayarını temiz orjinal programlar ile kullanmaya çalış. Sistemini komple teste sok. Örnek veriyorum ramlerin testlerde hata verir bu bile sana wattman bildirimi verir. Ekran kartı hemen kendini korumaya çalışıyor çünkü. He sadece bunlardan değil kimi yerde ekran kartından da verebiliyor tabiki.

ckribrahim

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,099
AMD'ye özgü ve neredeyse bütün kartlarında var olan bir şey. Yıllardır çözülemeyen bir hatadır. Bu da haliyle bunu kronik bir sorun yapar.
Nvidia bildirim verse emin ol onda da görebilirdik. Sistem düzgün kapanmadığında bile bu bildirim gelebiliyor. Bildirim gelmesi bu kartı sorunlu yapmaz. Bu sorunu alanların aslında bir çoğu sadece ekran kartından kaynaklı almıyor. Ekran kartından alan yok mu tabiki var. Ama dediğim gibi forumlara açılan konuların çoğu sistemi kapadım wattman geldi falan oluyor.

ckribrahim

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,099
Şunu da belirteyim ben asla sorunsuz olduğunu kabul etmiyorum zaten. Sistem ne kadar temiz uyumlu çalışırsa o kadar az gelir. Ben yıllarca AMD kartlar ile mining bile yaptım ama bilgisayarımda 1 tane sıradan sitelerden indirilmiş uygulama bile yok. Oyunlarım hepsi steam veya epic gibi yerlerden indirilme. Bilmediğim siteye bile girmem bu şekilde kullanıyorum neredeyse hiç almıyorum diyebilirim.

KS

umeris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
165
bu VRAM işini çözemedim hala. Ekran kartı boşta 50 derecede geziyor.

mutlu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
537
bu VRAM işini çözemedim hala. Ekran kartı boşta 50 derecede geziyor.
Hocam isterseniz furmark gibi programlarla ekran kartınızı teste sokun, genel olarak bakalım değerlerine?

Yük altında kaç derece gibi gibi

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri