Anakart Değişince Windows 10 Format

Babapro21

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
98
Arkadaşlar ben işlemci ve anakartı komple değiştirdim. Şimdi anakart ikinci el, adam içinde Windows key var BIOS Pilini çıkarma dedi. Sadece format at dedi sonra Windows update yap dedi yoksa oyunlarda tam performans alamazsın dedi.

Bende bugün o kadar zamanın yok şimdi BIOS pilini çıkarıp 1-2 dk sonra taksam PC açılır mı? Çünkü şimdi açılmadı bios ekranı geldi sadece.

Moderatörün son düzenlenenleri:

shogun

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
419
Pili çıkarmama gerek yok. Anakart ve işlemci değiştiği içm Windows'u yeniden kurmanız daha sağlıklı olur.
Bios'a girip bios ayarlarını fabrika ayarlarına sıfırlayın.
Bellek profilini seçip ayarları kaydedin.
Sonra temiz windows kurun.
Wimdows lisansı bilgisi microsoft sunucularında tutulur. Anakart pili çıkarmakla silinmez.

Nuri Tarık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
51
Pili çıkarmama gerek yok. Anakart ve işlemci değiştiği içm Windows'u yeniden kurmanız daha sağlıklı olur.
Bios'a girip bios ayarlarını fabrika ayarlarına sıfırlayın.
Bellek profilini seçip ayarları kaydedin.
Sonra temiz windows kurun.
Wimdows lisansı bilgisi microsoft sunucularında tutulur. Anakart pili çıkarmakla silinmez.
Hocam benim bildiğim anakarta key gömülür.

Hocam keyi biliyor musunuz? Konu sahibi arkadaşa soruyorum..

Çünkü bios pili çıkarın fark etmez key varsa elinizde hwid adlı program ile keyi anakarta tekrar yazarsınız..

KS

Babapro21

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
98

Hocam keyi biliyor musunuz? Konu sahibi arkadaşa soruyorum..

Çünkü bios pili çıkarın fark etmez key varsa elinizde hwid adlı program ile keyi anakarta tekrar yazarsınız..
Adam ole dedi

shogun

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
419

HP, Lenovo gibi hazır markalı bir masaüstü kasa veya dizüstü bilgisayar almışsanız ve içinde Windows ile birlikte gelmişse bios içinde secure boot kısmında OEM Windows Key'i girili şekilde gelir. Siz bu kısma başka lisans kullanmak isterseniz başka Windows key'i girebilirsiniz. Veya keyi devredışı bırakabilirsiniz.

Başka key girme yada devredışı bırakma mantığı şudur: Siz bilgisayarı OEM windows home ile aldınız ama Profesyonel versiyon lisansınız var ve bunu kullanmak istiyorsunuz diyelim. Temiz kurulum yaparken Windows Bios'taki keyi algılayıp otomatik home versiyonu kurar. Siz bunu devredışı bırakarak kurulumda versiyon sormasını veya pro key'i bu kısma girerek pro versiyon kurulmasını sağlatabilirsiniz.
Lisans bilgisai Hwid ile birlikte Microsoft sunucusuna iletilir ve bu bilgi microsoft sunucusunda tutulur.

Toplama kasalarda Windows üzerinden sonradan key girilerek yapılan aktivasyonlar Micrsoft sunucusunda donanım kimliği ile birlikte tutulur. Anakarta key gömülme durumu yoktur.

Format da atsanız, bios pili de çıkarsanız lisansınız silinmez.

KS

Babapro21

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
98
HP, Lenovo gibi hazır markalı bir masaüstü kasa veya dizüstü bilgisayar almışsanız ve içinde Windows ile birlikte gelmişse bios içinde secure boot kısmında OEM Windows Key'i girili şekilde gelir. Siz bu kısma başka lisans kullanmak isterseniz başka Windows key'i girebilirsiniz. Veya keyi devredışı bırakabilirsiniz.

Başka key girme yada devredışı bırakma mantığı şudur: Siz bilgisayarı OEM windows home ile aldınız ama Profesyonel versiyon lisansınız var ve bunu kullanmak istiyorsunuz diyelim. Temiz kurulum yaparken Windows Bios'taki keyi algılayıp otomatik home versiyonu kurar. Siz bunu devredışı bırakarak kurulumda versiyon sormasını veya pro key'i bu kısma girerek pro versiyon kurulmasını sağlatabilirsiniz.
Lisans bilgisai Hwid ile birlikte Microsoft sunucusuna iletilir ve bu bilgi microsoft sunucusunda tutulur.

Toplama kasalarda Windows üzerinden sonradan key girilerek yapılan aktivasyonlar Micrsoft sunucusunda donanım kimliği ile birlikte tutulur. Anakarta key gömülme durumu yoktur.

Format da atsanız, bios pili de çıkarsanız lisansınız silinmez.
Hocam anakartim MSI ben kendi Microsoft hesabımı girdim formatta silinmez deilmi?
Ve şuan ben nasil key olduğunu anlarim yani key Windows 10 Pro ile keysiz arasında fark ne teşekkürler...

shogun

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
419
Hocam anakartim MSI ben kendi Microsoft hesabımı girdim formatta silinmez deilmi?
Ve şuan ben nasil key olduğunu anlarim yani key Windows 10 Pro ile keysiz arasında fark ne teşekkürler...
Bilgisayarınız internete bağlı olsun. Komut istemini açıp aşağıdaki komutu yazın.
Kod:
slmgr /xpr
"Windows kalıcı olarak etkinleştirildi." Mesajı alıyor olmanız lazım.
Daha sonra bilgisayar özelliklerinden home veya pro sürüm hangisi olduğuna bakın. Temiz kurulumda aynısını kurun. Key sorarsa atla seçeneğini seçin.
İlk internete bağlandığınızda windows aktive olacaktır.

KS

Babapro21

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
98
Bilgisayarınız internete bağlı olsun. Komut istemini açıp aşağıdaki komutu yazın.
Kod:
slmgr /xpr
"Windows kalıcı olarak etkinleştirildi." Mesajı alıyor olmanız lazım.
Daha sonra bilgisayar özelliklerinden home veya pro sürüm hangisi olduğuna bakın. Temiz kurulumda aynısını kurun. Key sorarsa atla seçeneğini seçin.
İlk internete bağlandığınızda windows aktive olacaktır.
O komutu Windows R ye yazicam degilmi.
Ve hocam ben simdi driver falan yüklücdm ama B460 BIOS ve LAN guncelletiken sonra B460Chipset yuklememe gerek varmi?
Teşekkürler

shogun

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
419
O komutu Windows R ye yazicam degilmi.
Ve hocam ben simdi driver falan yüklücdm ama B460 BIOS ve LAN guncelletiken sonra B460Chipset yuklememe gerek varmi?
Teşekkürler
Komut İstemine yazılacak. Windows R ye de yazabilirsiniz ancak şöyle değiştirmeniz lazım;
Kod:
slmgr.vbs /xpr

KS

Babapro21

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
98

shogun

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
419
Hocam varmış teşekkürler.
Hocam su soruma yardımcı olursanız cok ii olur teşekkürler.

...
Windows Update genelde hallediyor o işleri. Update yaptıktan sonra aygıt yöneticisinde soru işaretli aygıt olursa onları ayrıca yüklersiniz.

KS

Babapro21

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
98
Windows Update genelde hallediyor o işleri. Update yaptıktan sonra aygıt yöneticisinde soru işaretli aygıt olursa onları ayrıca yüklersiniz.
Yok hocam ben detaylı chipset güncelleme yaptim en basta soru isaretli aygıt kalmadi da simdi herkes BIOS u flash la yapıyor benim yanimda flash yok şimdi flash olmadan yapabilirmiyim?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri