Arctic Liquid Freezer II - 360 Yüksek Sıcaklık Sorunu

Srkcns

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Herkese iyi forumlar,
Geçtiğimiz günlerde anakart ile sorunumu aşıp 5800X3D işlemcili sistemi kurdum fakat bu sefer soğutma ile ilgili başım belada.
Kasa Cougar Panzer Evo. Kasanın tasarım sorunundan dolayı radyatörü ön bölüme takmak zorunda kaldım. CPU kullanımı %3 gibi düşük bir değerde iken dahi sıcaklık 55 derece, yük bindiğinde 80 dereceleri rahatlıkla geçebiliyor. Termal macundan şüphelendiğim için yarın elime geçeceğini düşündüğüm Arctic Mx4 termal macun kullanacağım. Bir şekilde tasarım saçmalığını aşabilirsem radyatörü üst bölüme almayıda deneyeceğim. BİOS'tan fan ve pompa hızını %100 çalışacak şekilde ayarlamama rağmen sıcaklığı düşüremiyorum. Aklımda iki soru var.
1. Termal macun sorunu
2. Ürünün kronik sorunu (önceki kullanımımı düşünecek olursak pek mantıklı değil)

Daha önce 2700X işlemcimde kullandığımda boşta 30 - 35 dereceleri yükte 50 - 60 dereceleri geçmiyordu.
Acaba işlemci biraz ısınan bir işlemci mi ?
Ne yapmam gerekiyor?

Art

Klavye Delikanlısı
Tepki
324
İşlemci güçlü bir işlemci fakat 70-75 dereceleri görmesi lazım maksimum o da. Radyatörün pozisyonu olması bana mantıksız geldi, zaten hava alan yerdeyse soğutacaktır. Yüksek ihtimal termal macunla alakalı.

Önceden kullandığınızda sıkıntı yoksa sıvı soğutmanızda bir problem olacağını düşünmüyorum.

KS

Srkcns

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Yarın termal macunu değiştirip tekrar deneyeyim 1. şüphelim şu an termal macun.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Aynı soğutucu ile daha güçlü işlemcileri kullanmışlığım ve önermişliğim var, büyük ihtimalle macum, montaj sorunu(Soğutucunun pompasının montajı) veya ön tarafta olan montajda borular yukarıya bakıyorsa termal açıdan biraz daha verimsiz bir soğutma yaşandığı için sorun bu olabilir. Birde BIOS üzerinde anakart fazla voltaj veriyor olabilir bu kontrol edilebilir.

Son bir şey kasanızın önü MESH değil kapalı yapıda buda büyük sorun bilginiz olsun sıvı soğutma için.

KS

Srkcns

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Uğur bey radyatörün giriş ve çıkış boruları yukarıda bunların aşağıda mı olması gerekiyor?
Kasanın tasarımsal sorunların biride heryerinin cam ile kapalı olması. Ön camı bir şekilde delikli hale getirebilirsem güzel olabilir.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
58003d için son zamanlara ısı ile alakalı açılmış belki de 10. Başlık forumlarda , ben artık işlemciden şüphelenmeye başladım

s4lly

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
225
Bu aralar güçlü işlemcilerde ısınma sorunu adı altında çok fazla konu görmeye başladım. Hem Amd kanadında hem de Intel kanadında. 5800X3D için de birkaç defa gelmiştim. Ama genellikle Intel'in 12700,12900 işlemcilerini görüyordum. Yarın macunu değiştirmeyi deneyin. Sorun çözülmezse tekrardan yazmayı unutmayın. Bir de odanız sıcak mı genelde? Yani havadar mıdır? Bu konu da önemli. Bizi bilgilendirirseniz sevinirim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
58003d için son zamanlara ısı ile alakalı açılmış belki de 10. Başlık forumlarda , ben artık işlemciden şüphelenmeye başladım
Yabancı kaynaklarda bu sorundan bahseden pek görmedim. Bizim ülkede bu konuyu dile getiren çok daha fazla kişi var ama kim samimi kim markayı kötülüyor anlamadım. :)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Uğur bey radyatörün giriş ve çıkış boruları yukarıda bunların aşağıda mı olması gerekiyor?
Kasanın tasarımsal sorunların biride heryerinin cam ile kapalı olması. Ön camı bir şekilde delikli hale getirebilirsem güzel olabilir.
Büyük ihtimalle kasa tasarımından doğru hava çekemiyor radyatöre fanlar.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Anakart voltajlarını kontrol ettiniz mi?
Voltaj ayarı veriyorum bosstlamıyor , pbo kapatıyorum 4.60 kalıyor , OC yaptık boost arttırdık 80 de çalışıyor , arctic mx4 kullandık . 80 e razı olduk tt360 da kötü soğutucu değil , tr view51 de 12600k yı tüm çekirdekler 5.0 da 80 de tuttu .

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Voltaj ayarı veriyorum bosstlamıyor , pbo kapatıyorum 4.60 kalıyor , OC yaptık boost arttırdık 80 de çalışıyor , arctic mx4 kullandık . 80 e razı olduk tt360 da kötü soğutucu değil , tr view51 de 12600k yı tüm çekirdekler 5.0 da 80 de tuttu .
Yabancı kaynaklarda tam yük altında yani tüm çekirdekler yük altında ve tek çekirdek yük altında 280mm Corsair H115i vb. soğutucularla bu işlemciyi 80-85 derecelerde çalıştırıyorlar. Ben açıkçası anlam veremedim sizdeki soruna. Reddit vb. yerlerde araştır, aynı sonuçlara ulaşacaksın.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Bro reddit için doğru, araştırdım da , bana yardım için gelen işlemcide durum bu . 58003d kötü silikon çok zor ona rağmen böyle. A -b ve bu forumumuz toplam 58003d başlığı ısı konusunda 10 u geçti . Ondan dolayı dedim ben

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Ayrıca Avrupa'ya Amerika'ya en baba sürümler gidiyor bu da gerçek . 5600x i biliyosun bendeki , oyunlarda güç tüketimini görüyorsun . Tr de boyna bronz geliyor insanlara.

KS

Srkcns

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
O kadar ilginç ki Aida64 stres testinde 75 derece civarında seyrediyor.
Normal kullanımda bir kaç sekme açıkken bir anda 80 derece üzerine çıkıyor.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
O kadar ilginç ki Aida64 stres testinde 75 derece civarında seyrediyor.
Normal kullanımda bir kaç sekme açıkken bir anda 80 derece üzerine çıkıyor.
Muhtemelen işlemci yeni olduğundan dolayı BIOS yada Windows doğru çekirdeklere işlem ataması yapamıyor. Güncellemeleri bekleyeceksiniz gibi duruyor. BIOS güncellemesi varsa yapın.

KS

Srkcns

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Termal macun değişikliği kısmen işe yaradı. Aida64 stres testinde 69 ile 72 derece arasına geriledi, CPU kullanımı %2 %3 arasında kullanımda 47 ile 48 derecelere düştü. Fakat tahminimce hala yüksek olduğunu düşünüyorum. Uğur Beyin dediği gibi muhtemelen işlemci yeni olduğundan kaynaklı BIOS güncellemesi bekleyeceğim.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri