Çözüldü ASUS TUF B450M PRO S anakartta DRAM ışığı turuncu yanıyor!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

slckysnky

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
18
B450m pro S tuf gaming anakart aldımtüm bileşenleri doğru ve kitabına göre taktım. Fanlar rgb ler ekran kartı herşey çalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyo. Anakart üzerinde DRAM ışığı turuncu yanıyo ramleri kitaptakibe göre taktım yine olmadı. Tek tek her slotta tek ram olarak denedim yine olmadı. Hava tuttum silgi ile sildim gene olmadı. Ana kart bozuk dedim eski anakartı taktım bu sefer eski anakarttada görüntü gelmiyo LÜTFEN YARDIM

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Anakart BIOS sürümünüz güncel mi? Değilse önce BIOS sürümünüzü güncelleyin. RAM 'ler anakart tarafından desteklenmiyorsa bir tek BIOS güncellemesiyle desteklenebilir ki oda %100 çözmeyebilir ama denenmesi şart.

KS

slckysnky

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
18
Anakart BIOS sürümünüz güncel mi? Değilse önce BIOS sürümünüzü güncelleyin. RAM 'ler anakart tarafından desteklenmiyorsa bir tek BIOS güncellemesiyle desteklenebilir ki oda %100 çözmeyebilir ama denenmesi şart.
Anakart yeni bios güncellemesi yapmadım birazdan onu deneyeceğim teşekkür ederim sonucu mutlaka yazıcam

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Bellekler daha önce çalışıyordu değil mi, sadece anakart yenilendi sistemde? Eğer böyleyse durum o bellekler o anakart tarafından desteklenmiyor demektir. BIOS güncellemesi de işe yaramadıysa başka anlamı yok anakart değişiminde çalışmaması için.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Bazen işlemcide sıkıntı olduğunda da dram ışığı yaktığı oluyordu , hatta hocanın da böyle bir videosu vardı . İşlemciyi söküp pinleri kontrol eder misiniz ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Bazen işlemcide sıkıntı olduğunda da dram ışığı yaktığı oluyordu , hatta hocanın da böyle bir videosu vardı . İşlemciyi söküp pinleri kontrol eder misiniz ?
Montajda hata yapacağını düşünmemiştim ama olabilir. Şimdi sen böyle deyince CPU soğutucusundaki gereksiz baskıda belleklerin tanınmasını engelliyordu o geldi aklıma. Oda kontrol edilebilir.

KS

slckysnky

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
18
Bellekler daha önce çalışıyordu değil mi, sadece anakart yenilendi sistemde? Eğer böyleyse durum o bellekler o anakart tarafından desteklenmiyor demektir. BIOS güncellemesi de işe yaramadıysa başka anlamı yok anakart değişiminde çalışmaması için.
Sadece anakart yenilendi bios güncellemesi yaptım yine yok. ve eski anakartımda çalıyodu bellekler eski anakartımada görüntü gelmiyor

Son düzenleme:

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Muhtemelen sorun işlemcide , bir garantiye yollayın bakalım sonuçları da bizimle paylaşın ki ileride bu konularda yardımcı olabilelim

KS

slckysnky

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
18
Sorun çok garip ilk defa karşılaşmışlar ben de öyle. ‍
İşlemci görüntü vermiyor şeklinde değişim verdiler.hiçbir şekilde fiziksel hasar yok.aynı işlemci ile değişim yapıldı yine görüntü vermedi, kendi anakartlarında denediler verdi görüntüyü, benim kartıma başka bir işlemci taktılar görüntü geldi, sorun 2 türlü;
1- işlemci arızalı (kesin) değişim yapıldı
2- benim anakartım 3. Nesil yani (ryzen5 1000-2000-3000 serisi) işlemcilerge görüntü veriyo ama üst seri işlemcilerde görüntü vermiyo.
yeni aşdığım ana karta BİOS güncellemesi yapıp yeni işlemci ile görüntü aldım eski anakart garantiye verildi(3seri üstü işlemcide görüntü vermiyor diye)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Sorun çok garip ilk defa karşılaşmışlar ben de öyle. ‍
İşlemci görüntü vermiyor şeklinde değişim verdiler.hiçbir şekilde fiziksel hasar yok.aynı işlemci ile değişim yapıldı yine görüntü vermedi, kendi anakartlarında denediler verdi görüntüyü, benim kartıma başka bir işlemci taktılar görüntü geldi, sorun 2 türlü;
1- işlemci arızalı (kesin) değişim yapıldı
2- benim anakartım 3. Nesil yani (ryzen5 1000-2000-3000 serisi) işlemcilerge görüntü veriyo ama üst seri işlemcilerde görüntü vermiyo.
yeni aşdığım ana karta BİOS güncellemesi yapıp yeni işlemci ile görüntü aldım eski anakart garantiye verildi(3seri üstü işlemcide görüntü vermiyor diye)
Bu kadar şanssız olmanız cidden sıkıntıymış. Sorunun bulunduğuna sevindim. Geçmiş olsun diyorum.

Başka sorularınız için foruma yine bekleriz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri