Asus Tuf Fx506Hcb Performans Sorunu

hacidennz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba,

RTX 3050 ekran kartı, İ5 11400H işlemcim ve 16GB RAM var yeni aldığım oyuncu bilgisayarımda. Yaklaşık 2 aydır kullanıyorum. Genel olarak bir sorun yaşamasam da, oyunlarda beklediğim FPS'i hiçbir zaman alamadım.

NVIDIA denetim masası ayarlarım forumdaki konulardan da baktığım şekilde yapılı. Windows oyun modum açık, arka planda doğru düzgün çalışan herhangi bir şey yok. Lakin GPU kullanımı sıcaklık 80'i bile geçmezken %60'ları geçmiyor.

Açıkçası sorunun da bu olduğunu düşünüyorum. Yabancı forumlar da dahil olmak üzere birçok yerde sorunun çözümünü aradım, benzer sorunlar yaşayanlar olmuş ama etkili bir çözüm bulamadım.

Sadece Overclock yapmış bir sitede gördüğüm arkadaş, ona da ulaşamadım redditten. Çünkü Armoury Crate'den dolayı mı yoksa BIOS ile alakalı mı bilmiyorum ama overclock yapmak istediğimde bilgisayar direk donup kalıyor, güç tuşundan kapa aç yapmak zorunda kalıyorum.

Moderatörün son düzenlenenleri:

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,001
Selamlar,

Bu durumu hangi oyunlarda yaşıyorsunuz? Burası önemli bir kriter. Mesela Valorant, CS:GO, League of Legends tarzı oyunlar oynuyorsanız, bu tarz oyunlar CPU ve GPU'yu çok fazla kullanmadıklarından %60'larda kalması normal oluyor.

Ancak Triple A dediğimiz AAA+ oyunlarda (Cold War, BF2042, God of War) kullanımların %60'ın üzerinde olması %90'ın altına inmemesi beklenir. Öncelikle bu soruyu cevaplarsanız güzel olur.

İkinci tarafta ise RAM'leriniz kaç MHz'de çalışıyor hiç kontrol ettiniz mi? Buraya bir CPU-Z görüntüsü eklerseniz güzel olur.

shogun

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
325

Buradan userbenchmark programını indirip test sonucunun linkini paylaşabilir misiniz?
Test yaparken diğer bütün programlar ve arka planda çalışan programlar kapalı olsun.

KS

hacidennz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
KS

hacidennz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Selamlar,

Bu durumu hangi oyunlarda yaşıyorsunuz? Burası önemli bir kriter. Mesela Valorant, CS:GO, League of Legends tarzı oyunlar oynuyorsanız, bu tarz oyunlar CPU ve GPU'yu çok fazla kullanmadıklarından %60'larda kalması normal oluyor.

Ancak Triple A dediğimiz AAA+ oyunlarda (Cold War, BF2042, God of War) kullanımların %60'ın üzerinde olması %90'ın altına inmemesi beklenir. Öncelikle bu soruyu cevaplarsanız güzel olur.

İkinci tarafta ise RAM'leriniz kaç MHz'de çalışıyor hiç kontrol ettiniz mi? Buraya bir CPU-Z görüntüsü eklerseniz güzel olur.
Hocam Pubg oynuyorum genellikle. 3200 de gözüküyor görev yöneticisinde, galiba tek slot RAM var, oyun esnasında 50-70 arasında bir kullanım oluyor

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri