Asus Xg259Cms Overclocklanmamış Değeri Kaç?

jote

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Bi çok yerden araştırmama rağmen net bi cevap alamadım herkes farklı bi şey söylüyor.Kafa karıştıran ise kendi sitelerinde 310hz (144 hz üzerinde ) yazması.Asus teknik kısmına dün sordum bana 144 hz default hali dediler bugün tekrar sordum asusa bugün bi başkası 300hz dedi bana.Telefondan aradım onlarda bana globale soracagız döneriz dediler.Yabancı siteler 240 oldugunu soyluyor youtube videoda 300hz oldugunu soyleyen de var.Bi asus servisi de o parantezdekinin anlamının dp kablosu ile kullanıldıgında 144 üzerinde kullanılacagını soyledi.Bunun net bi cevabını bilen var mı çünkü monıtorde overclock flickering yapıyor ve istemeyeceğim bi şey bilgisi olan var mı?

Klews

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Tepki
10
Hocam selamlar, Rog'un resmi sitesinde model, 144Hz - 310 Hz olarak gözükmekte

Klews

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Tepki
10
1728646242632.png

Klews

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Tepki
10
default olarak 144Hz büyük bir ihtimal net olarak bir bilgi verilmemiş ancak görünen o ki 144 Hz

KS

jote

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
default olarak 144Hz büyük bir ihtimal net olarak bir bilgi verilmemiş ancak görünen o ki 144 Hz
bunu asusa sordum direk bunu ve bana dediler ki displayport kablosu ile 144 hz üzeri oluyor anlamında kullandı hdmi ile 144 e kadar dedi

bunu asusa sordum direk bunu ve bana dediler ki displayport kablosu ile 144 hz üzeri oluyor anlamında kullandı hdmi ile 144 e kadar dedi
ayrıca 144 den 310 a oc nası yapıyolar o kadar oc sağlıklı olur mu ki

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
250
Biraz bakındım özelliklere, resmi sitesindeki kullanım kılavuzuna:
Buna bakabildiniz mi?
Ayrıca sürücü ve ayarlamalar için yardımcı bir araç ta vermişler

310 MHZ çıkma meselesi bunun için ayarlardan O.C modunu etkinleştirerek çıkılabileceğinden bahsediliyor.

Bundan önce şu bağlantı kabloloarı ile alınabilecek yenileme hızları var:

Değişken Yenileme Hızı yalnızca 48Hz~310Hz aralığında etkinleştirilebilir.
Bu da DP kabloya göre, ve HDMI kabloya göre değişkenlik gösteriyor.

Dikey Frekans48 Hz ila 240 Hz - HDMI
48 Hz ila 310 Hz - DisplayPort
48 Hz ila 310 Hz - USB Type C

Asıl onemli olan kılavuzda bahsedilen şu özellikler: Biraz kafa karıştırıcı şekilde anlatmışlar:

Değişken Yenileme Hızı bu o frekanslar: Variable Refresh Rate diye geçenler.
Bunu ayarlardan kapatmadığınız sürece otomatik olarak oyunlara vb. düzenliyor benim anladığım. Tabi gpu ya da bağlı oacak
Nitelikli bir monitor

-----------------------------------------------------------------------------
• Hız Aşırtma: Monitör, maksimum 310 Hz yenileme hızına hız aşırtma yapabilir
(sadece DisplayPort/USB-C girişi için).
Hız aşırtma, ekran titremesine neden olabilir. Bu tür etkileri azaltmak için, DisplayPort kablosunu çıkarın
ve daha güvenli
Maksimum Yenileme hızıyla tekrar denemek için monitör OSD menüsünü kullanın.

• Değişken OD: LCD panelin gri seviye tepki süresini iyileştirir.
Bu işlev, ELMB SYNC etkinleştirildiğinde kullanılamaz.

• Değişken Yenileme Hızı: Değişken Yenileme Hızı destekli* grafik
kaynağının, güç açısından verimli, neredeyse kesintisiz ve düşük gecikmeli ekran güncellemesi için tipik içerik kare hızlarına göre ekran yenileme hızını dinamik olarak ayarlamasına olanak tanır.

• *Değişken Yenileme Hızı yalnızca 48 Hz~310 Hz aralığında etkinleştirilebilir.

• *Desteklenen GPU'lar, minimum PC sistemi ve sürücü gereksinimleri için lütfen GPU üreticileriyle iletişime geçin.

• ELMB Kurulumu:
* ELMB: ELMB yalnızca Değişken Yenileme Hızı Kapalıyken ve yenileme hızı 100Hz, 120Hz, 240Hz, 300Hz veya 310Hz olduğunda etkinleştirilebilir. Bu
işlev oyun oynarken ekran yırtılmasını ortadan kaldırır, gölgelenmeyi ve hareket bulanıklığını azaltır.
İşlev 5 seviyeli netlik ve konum
ayarını içerir.
ELMB'yi etkinleştirmek için önce Değişken Yenileme Hızı işlevini kapatın.

* ELMB SYNC: Değişken Yenileme Hızı Açıkken işlevi açmanıza olanak tanır. Bu işlev oyun oynarken ekran yırtılmasını ortadan kaldırır, gölgelenmeyi ve hareket bulanıklığını azaltır

---------------------------------------------------------------------------

KS

jote

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Biraz bakındım özelliklere, resmi sitesindeki kullanım kılavuzuna:
Buna bakabildiniz mi?
Ayrıca sürücü ve ayarlamalar için yardımcı bir araç ta vermişler

310 MHZ çıkma meselesi bunun için ayarlardan O.C modunu etkinleştirerek çıkılabileceğinden bahsediliyor.

Bundan önce şu bağlantı kabloloarı ile alınabilecek yenileme hızları var:

Değişken Yenileme Hızı yalnızca 48Hz~310Hz aralığında etkinleştirilebilir.
Bu da DP kabloya göre, ve HDMI kabloya göre değişkenlik gösteriyor.

Dikey Frekans48 Hz ila 240 Hz - HDMI
48 Hz ila 310 Hz - DisplayPort
48 Hz ila 310 Hz - USB Type C

Asıl onemli olan kılavuzda bahsedilen şu özellikler: Biraz kafa karıştırıcı şekilde anlatmışlar:

Değişken Yenileme Hızı bu o frekanslar: Variable Refresh Rate diye geçenler.
Bunu ayarlardan kapatmadığınız sürece otomatik olarak oyunlara vb. düzenliyor benim anladığım. Tabi gpu ya da bağlı oacak
Nitelikli bir monitor

-----------------------------------------------------------------------------
• Hız Aşırtma: Monitör, maksimum 310 Hz yenileme hızına hız aşırtma yapabilir
(sadece DisplayPort/USB-C girişi için).
Hız aşırtma, ekran titremesine neden olabilir. Bu tür etkileri azaltmak için, DisplayPort kablosunu çıkarın
ve daha güvenli
Maksimum Yenileme hızıyla tekrar denemek için monitör OSD menüsünü kullanın.

• Değişken OD: LCD panelin gri seviye tepki süresini iyileştirir.
Bu işlev, ELMB SYNC etkinleştirildiğinde kullanılamaz.

• Değişken Yenileme Hızı: Değişken Yenileme Hızı destekli* grafik
kaynağının, güç açısından verimli, neredeyse kesintisiz ve düşük gecikmeli ekran güncellemesi için tipik içerik kare hızlarına göre ekran yenileme hızını dinamik olarak ayarlamasına olanak tanır.

• *Değişken Yenileme Hızı yalnızca 48 Hz~310 Hz aralığında etkinleştirilebilir.

• *Desteklenen GPU'lar, minimum PC sistemi ve sürücü gereksinimleri için lütfen GPU üreticileriyle iletişime geçin.

• ELMB Kurulumu:
* ELMB: ELMB yalnızca Değişken Yenileme Hızı Kapalıyken ve yenileme hızı 100Hz, 120Hz, 240Hz, 300Hz veya 310Hz olduğunda etkinleştirilebilir. Bu
işlev oyun oynarken ekran yırtılmasını ortadan kaldırır, gölgelenmeyi ve hareket bulanıklığını azaltır.
İşlev 5 seviyeli netlik ve konum
ayarını içerir.
ELMB'yi etkinleştirmek için önce Değişken Yenileme Hızı işlevini kapatın.

* ELMB SYNC: Değişken Yenileme Hızı Açıkken işlevi açmanıza olanak tanır. Bu işlev oyun oynarken ekran yırtılmasını ortadan kaldırır, gölgelenmeyi ve hareket bulanıklığını azaltır

---------------------------------------------------------------------------
evet bu attıklarınızı ben de okudum fakat kaç hz den overclock yapıldıgı bılgısıne ulaşamadım 144 uzerıne ne demek gerçekten saçma bi şey olmuş bu.Araya kakalamak için mi düzgün bilgi vermiyorlar ben şuan arada kaldım mesela 300hz den olmuş olsa alacağım ama 144hz diyen de var ve 144hz den oc olmuş monıtor almam ben şuanda

KS

jote

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
evet bu attıklarınızı ben de okudum fakat kaç hz den overclock yapıldıgı bılgısıne ulaşamadım 144 uzerıne ne demek gerçekten saçma bi şey olmuş bu.Araya kakalamak için mi düzgün bilgi vermiyorlar ben şuan arada kaldım mesela 300hz den olmuş olsa alacağım ama 144hz diyen de var ve 144hz den oc olmuş monıtor almam ben şuanda
@solaris

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
250
Hmmm, anladım.
Burada, sadece teoriye göre gidebiliyoruz.. Resmi sitesinde yazan teknik özelliklerden yola çıkarak.

Kendi yazlımı üzerinden veya Windows üzerinden yenileme hızı ayarları, monitorün oyunlardaki netliği ve akıcılığı korumak için verdikleri otomatik ayarlamalar...
Sadece kağıt üzerinde yazan biligilere göre gidebiliyoruz..

Oyunlarda ki, burada grafik kartı özellikleri de devreye girecek, Malesef birebir karşısına geçip gözlemlemeden net hangi değerlere kadar çıkabileceği, veya vereceği, bunu anlamak deneme olmadan çok güç geliyor şahsen..

Ancak çeşitli oyunlar denenerek oyunlar açıkken (yapılabilirse, varsa herhangi bir yazılım ile o anki frekans değerlerine bakarak test edilip) belli bir fikre ulaşılabilir.
Bu şekilde deyalı bilgi bulmak çok çok zor malesef

Video incelemler de de yine teknik bilgi üzerinden gidiyorlar. Kağıt üzerindeki değerler.

Son düzenleme:
KS

jote

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Hmmm, anladım.
Burada, sadece teoriye göre gidebiliyoruz.. Resmi sitesinde yazan teknik özelliklerden yola çıkarak.

Kendi yazlımı üzerinden veya Windows üzerinden yenileme hızı ayarları, monitorün oyunlardaki netliği ve akıcılığı korumak için verdikleri otomatik ayarlamalar...
Sadece kağıt üzerinde yazan biligilere göre gidebiliyoruz..

Oyunlarda ki, burada grafik kartı özellikleri de devreye girecek, Malesef birebir karşısına geçip gözlemlemeden net hangi değerlere kadar çıkabileceği, veya vereceği, bunu anlamak deneme olmadan çok güç geliyor şahsen..

Ancak çeşitli oyunlar denenerek oyunlar açıkken (yapılabilirse, varsa herhangi bir yazılım ile o anki frekans değerlerine bakarak test edilip) belli bir fikre ulaşılabilir.
Bu şekilde deyalı bilgi bulmak çok çok zor malesef

Video incelemler de de yine teknik bilgi üzerinden gidiyorlar. Kağıt üzerindeki değerler.
@solaris
ben kanadalı bı musterı temsılcısıne de yazdım o da bana 240 hz native değeri oldugunu soyledı sanırım 240 hz bu monıtor ve oc ile 310 yapılıyor peki sizce ben buna 9400 tl verip almalı mıyım yoksa 11200 tl ye allieanware aw2524hf(360hz) mi alayım onerınız ne olurdu?

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
250
Dell monitötörlerde kalitelidir.
Sadece P serisi şu an için oldukça eski model sayılabilecek bir modelini kullanıyorum.
Malesef bu özelliklerdeki Dell oyuncu monitörlerini kullanma imkanım olmadı.

İncelemeler, karşılaştırmalar vs. var fakat çoğu yine kağıt üzeri teknik özellikler vb yerlerden gidiyor olacaklardr.

Bildiğiniz karşılaşatırma sitesi display settings:
Şimdilik burada dursun:

Bir de kullanıcı yorumları önemli olacaktır. Amazon USA yıldız değerlendirmelere göre bir göz atma imkanı olursa bakabilirsiniz:

Amazon USA

-----------------------------------------------------------------

Monitör teknik özellikler ve seçiminde

@Lory

arkadaşımız bilgili ve tecrübelidir. Müsait olduğunda ilgilenebilir. Görüşlerini alırsınız.

Son düzenleme:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri