Bilgisayar 2 Dakikadan Daha Geç Açılıyor

okankygsz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
42
Merhabalar

Bilgisayarım uzun zamandır 2 dakikadan daha uzun sürede açılıyor başka bir forumdan da destek istemiştim.Benden diskleri birleştirmemi ve ssd trim yapmamı istedi biri onları yaptım.Olmaz ise komut penceresinden 3 kod verdi ve disklerin sağlığına bakmamı ve onarımını yapmamı istemişti onları da yaptım ama hala bilgisayar 2 dakikadan daha geç sürede açılıyor.Bugün avast programını indirdim orjinal halini virüs taraması yaptım.Virüs de bulmadı.Sizlerden de bilgili arkadaşlardan destek istiyorum.Bilgisayarım da 1 m2ssd ( c bunda kurulu) 2 tane de hdd var(dosyalarım,oyunlar filan için)
Crystalmarkinfo dan aldığım görüntüleri koyuyorum buraya.Bios ekranı hızlı geçiyor ondan sonra asus yazısı geliyor ve uzun süre dönüyor orda videosunu da bırakıyorum buraya.Yardımlarınızı bekliyorum

Ekli dosyalar

• m2.jpg
    m2.jpg
    162.2 KB · Görüntüleme: 12
  • hdd2.jpg
    hdd2.jpg
    180.3 KB · Görüntüleme: 9
  • hdd1.jpg
    hdd1.jpg
    189.4 KB · Görüntüleme: 8
  • başlangıç.jpg
    başlangıç.jpg
    155.9 KB · Görüntüleme: 10

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
395
başlangıç için windows ssd de kurulu olmalı. Pc başlangıcında hdd den birşey açılmasını engellemen gerekir. hddler takılı değilken pcyi açmaya çalışır mısın kaç sn sürecek. tahminen hdd den birşeyi açmaya çalışıyorki bu uzun sürüyor. Görev yöneticisinden veya cmd ye msconfig yazarak bunları ayaralyabilirsin başlangıç için.

KS

okankygsz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
42
başlangıç için windows ssd de kurulu olmalı. Pc başlangıcında hdd den birşey açılmasını engellemen gerekir. hddler takılı değilken pcyi açmaya çalışır mısın kaç sn sürecek. tahminen hdd den birşeyi açmaya çalışıyorki bu uzun sürüyor. Görev yöneticisinden veya cmd ye msconfig yazarak bunları ayaralyabilirsin başlangıç için.
Peki hdd kablolarını çıkarmadan hangi uygulama hangi depolama biriminden açılıyor bakabiliyor muyuz?

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
395
Peki hdd kablolarını çıkarmadan hangi uygulama hangi depolama biriminden açılıyor bakabiliyor muyuz?
nereye yüklediysen orada nyapılıyordur . görev yöneticisinden başlangıç kısmına gel gereksizler idevredışı yap. Ayrıca yüklediğin korsan oyun program varsa silmeni öneririm

Son düzenleme:
KS

okankygsz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
42
nereye yüklediysen orada nyapılıyordur . görev yöneticisinden başlangıç kısmına gel gereksizler idevredışı yap. Ayrıca yüklediğin korsan oyun program varsa silmeni öneririm
Hocam zaten konuya attığım görsellerden biri görev yöneticisi başlangıç resmi neyin açık neyin kapalı olduğu orda var.Virüs taramasında 3 adet tehdit buldu birisi ise oyun çevirisi hepsini sildirdim.Epic games c de(yani m2ssd de) kurulu mesela 12 saniye açılışa ekliyormuş

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81
Windows C de kurulu yani Samsung ssd de olduğunu belitmişsiniz. Kullanım süreniz nedir? (İşletim Sistemi)

Asus yazısı kaç sn veya dakika dönüyor ortalama olarak. Bir dakika ve daha fazlası mı oluyor?
Epic games Launcher, Steam, steelseries yazılımı. Bu Mic edge browser ,başlangıçta yüklenip otomatik mi açılıyor. Bunu da devre dışı bırakın. Walpaper32 duvar kağıdı yazılımı mı var. Bunu da deaktif edin. Gerekirse kaldırın.

Bunları yaptıktan sonra, HDD leri ki iki tane görülüyor. Bunların anakart bağlantılarını, güç bağlantılarını çıkarın.
Bir de bu şekilde deneyin.

Samsıung 970 EVO zaten hayatının baharında, herhangi bir sorunu olduğunu hiç sanmıyorum. Yine de şuradan okuma yazma hızlarına bir bakın.

CrystalDiskMark​

Son olarak Anakart marka ve modelini paylaşın

Son düzenleme:

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
395
Epic edge walpaper olanı devredışı yap. wallpaperını sade bir şey yap bi dene 2dk mı sürecek. res süresi değil normal süreyi bi kontrol eder misin

KS

okankygsz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
42
Windows C de kurulu yani Samsung ssd de olduğunu belitmişsiniz. Kullanım süreniz nedir? (İşletim Sistemi)

Asus yazısı kaç sn veya dakika dönüyor ortalama olarak. Bir dakika ve daha fazlası mı oluyor?
Epic games Launcher, Steam, steelseries yazılımı. Bu Mic edge browser ,başlangıçta yüklenip otomatik mi açılıyor. Bunu da devre dışı bırakın. Walpaper32 duvar kağıdı yazılımı mı var. Bunu da deaktif edin. Gerekirse kaldırın.

Bunları yaptıktan sonra, HDD leri ki iki tane görülüyor. Bunların anakart bağlantılarını, güç bağlantılarını çıkarın.
Bir de bu şekilde deneyin.

Samsıung 970 EVO zaten hayatının baharında, herhangi bir sorunu olduğunu hiç sanmıyorum. Yine de şuradan okuma yazma hızlarına bir bakın.

CrystalDiskMark​

Son olarak Anakart marka ve modelini paylaşın
M2ssd 2yıldan fazla süredir kullanıyorum.Ve epic,wallpaper,edge devredışı bıraktım.Hatta wallpaperı sildim.Hddleri anakart üzerinden çıkarmam imkansız çünkü çentikleri ekran kartına değiyor.Bende kasa arkasını açıp hdd üstünden çektim ve tekrar açtım PC sonuç aynı gene 2 dakikadan uzun sürüyor.Hdd lik bir sorun değil gibi

Hdd olmadan açılış süresi 163 saniye

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81
''M2ssd 2yıldan fazla süredir kullanıyorum.''
İşletim sistemi WİNDOWS en son ne zaman format attınız demek istemiştim.

Windows SAMSUNG 870 evo üzerine kurulu bu konu tamam. (Bu şekilde değil mi?)

Bios
tan herhangi bir özel ayarlama yaptınız mı? Bios güncel mi? güncel değilse güncelleyin.
Anakart ASUS marka ve modeli atabilir misiniz?

CrystalDiskMark aracını indirip okuma yazma değerlerine bir bakın.

-------------------------------------------------------------------------------------------------
SSD desteğine de bir bakmak lazım

Bunları soruyorum zira temiz kurulum (format ) aşamasına gitmeyip durumu düzeltme imkanı varsa düzeltmek için.
Sistem geri yükleme için olayın ne zaman başladığına dair bir net bir tarih lazım.

Son düzenleme:
KS

okankygsz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
42
''M2ssd 2yıldan fazla süredir kullanıyorum.''
İşletim sistemi WİNDOWS en son ne zaman format attınız demek istemiştim.

Windows SAMSUNG 870 evo üzerine kurulu bu konu tamam. (Bu şekilde değil mi?)

Bios
tan herhangi bir özel ayarlama yaptınız mı? Bios güncel mi? güncel değilse güncelleyin.

CrystalDiskMark aracını indirip okuma yazma değerlerine bir bakın.

-------------------------------------------------------------------------------------------------
SSD desteğine de bir bakmak lazım

Bunları soruyorum zira temiz kurulum (format ) aşamasına gitmeyip durumu düzeltme imkanı varsa düzeltmek için.
Sistem geri yükleme için olayın ne zaman başladığına dair bir net bir tarih lazım.
Hocam biosu geçen hafta güncelledim.Bende ki sürümü 22.03.2024
Anakart asus prime a520m-a

PRIME A520M-A BIOS 3607
Sürüm 3607
15.83 MB
2024/04/03

Buda sitesinde ki son sürüm tarihi aynı yani.Bios güncellledikten sonra sadece ramleri 3200 mhz çektim o kadar.

Windows samsung ssd üzerine kurulu aynen

Format hiç atmadım aldığımdan beri bu pc de rahat 1 yılı aşkın bendedir.M2ssd eski pc den aldım.M2ssd ise 2-3 yıldan beri bende
Program temasını isteyerek indirmedim onu geçelim :)

Ekli dosyalar

• ssd okuma.jpg
    ssd okuma.jpg
    186.6 KB · Görüntüleme: 5

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81
''Buda sitesinde ki son sürüm tarihi aynı yani.Bios güncellledikten sonra sadece ramleri 3200 mhz çektim o kadar.''

Yani bir ihtimal biosu sıfırlayın RAM lar ham değerlerine dönsün. XMP profil falan açmayıp deneyin.

''Format hiç atmadım aldığımdan beri bu pc de rahat 1 yılı aşkın bendedir.M2ssd eski pc den aldım.M2ssd ise 2-3 yıldan beri bende''
M.2SSD eski pc de ki WİNDOWS yüklü olarak mı devam ettiniz. Her zaman yeni sistem (yeni anakartta özellikle) yeni format.

''Format hiç atmadım aldığımdan beri bu pc de rahat 1 yılı aşkın bendedir.''
Bu işletim sistemleri için kısa bir zaman sayılmaz

Bunların dışında:
SSD değerleri gayet normal.

Anakart m.2 ssd desteği: PCIe 3.0 x4 üzerinden.
The M.2 slot supports a PCIe 3.0 x4 mode and SATA mode M Key design and type
2242/2260/2280/22110 storage device

Sonuç olarak şunları söylemek isterim:
Uzaktan, mutlaka İşletim sistemindedir veya mutlaka donanımsaldır demek kesin olarak malesef mümkün değil.

Siz bu iki olası değeri teke indirip, bu yönde çözüm yöntemleri denemelisiniz.
Format durumunda sistemi kurdunuz, (Samsung 870 EVO ya) en ham halinde. hiçbir program, uygulama yüklenip kurulmamış durumda.
Önyükleme ( sistem açılış) süresine bakarak durumu netleştirebilirsiniz. Hızlı açılış halinde ise sorun önceki işletim sisteminde görülecektir.

Formattan sonra yine aynı uzun önyükleme süreleriyle karşılaşırsanız. Bu durumda donanımsal bir sorun üzerinde düşünmek gerekecektir.
Aklıma gelenler önerebileceklerim bunlardır.

KS

okankygsz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
42
''Buda sitesinde ki son sürüm tarihi aynı yani.Bios güncellledikten sonra sadece ramleri 3200 mhz çektim o kadar.''

Yani bir ihtimal biosu sıfırlayın RAM lar ham değerlerine dönsün. XMP profil falan açmayıp deneyin.

''Format hiç atmadım aldığımdan beri bu pc de rahat 1 yılı aşkın bendedir.M2ssd eski pc den aldım.M2ssd ise 2-3 yıldan beri bende''
M.2SSD eski pc de ki WİNDOWS yüklü olarak mı devam ettiniz. Her zaman yeni sistem (yeni anakartta özellikle) yeni format.

''Format hiç atmadım aldığımdan beri bu pc de rahat 1 yılı aşkın bendedir.''
Bu işletim sistemleri için kısa bir zaman sayılmaz

Bunların dışında:
SSD değerleri gayet normal.

Anakart m.2 ssd desteği: PCIe 3.0 x4 üzerinden.
The M.2 slot supports a PCIe 3.0 x4 mode and SATA mode M Key design and type
2242/2260/2280/22110 storage device

Sonuç olarak şunları söylemek isterim:
Uzaktan, mutlaka İşletim sistemindedir veya mutlaka donanımsaldır demek kesin olarak malesef mümkün değil.

Siz bu iki olası değeri teke indirip, bu yönde çözüm yöntemleri denemelisiniz.
Format durumunda sistemi kurdunuz, (Samsung 870 EVO ya) en ham halinde. hiçbir program, uygulama yüklenip kurulmamış durumda.
Önyükleme ( sistem açılış) süresine bakarak durumu netleştirebilirsiniz. Hızlı açılış halinde ise sorun önceki işletim sisteminde görülecektir.

Formattan sonra yine aynı uzun önyükleme süreleriyle karşılaşırsanız. Bu durumda donanımsal bir sorun üzerinde düşünmek gerekecektir.
Aklıma gelenler önerebileceklerim bunlardır.
Teşekkür ederim dediklerinizi dikkate alacağım umarım çözüme ulaşırım eğer çözümü bulursam burdan paylaşırım

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri