Bilgisayar Siyah Ekranda Kalıyor

Bayborg

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
İyi forumlar arkadaşlar. Ben Pc Hocasının rx 7700 xt li en son topladığı kasayı aldım (bazı ufak yükseltmelerle) ve sadece fanları turboya aldım bios ayarı olarak. ilk günler wifi adaptörüm gelmediği için çok kullanmadım ama aç kapalarda bir sıkıntı yoktu. Sonrasında Wifi adaptörüyle birlikte kablolu hoperlör ve mikrofon aldım ve aynı gün onları taktım ve windows güncellemelerini yapıp pc yi tekrar başlattığımda siyah ekranda kaldı. bir kaç kere resledim ama düzelmedi ve sonrasında tüm ekipmanları çıkarıp denedim ve açıldı. Sonrasında ekipmanlar takılı tekrar denedim ve yine siyah ekranda kalıyor.
En son mikrofon ve hoperlörü çıkararak denedim ve açılıyor sıkıntı yok fakat ben her seferinde bunları çıkar tak yapmadan bu sorunu nasıl çözabilirim sorun neyden kaynaklanıyor olabilir.
(PC ye takılı tüm ekipmanlar monitör,klavye,mouse,rgb mausepad,Wifi adaptör,kablolu hoperlör,mikrofon)

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
227
Merhaba,
Pc Hocasının rx 7700 xt li sistemi.
Kasa: VENTO VG07F

Sistem fanlarını default hızlara alın şimdilik

Önce kulaklık, mikrofon jackleri bağlanatıları kasanın içinden fiziksel olarak kontrol edilebilir.

klavye,mouse,rgb mausepad,Wifi adaptör,kablolu hoperlör,mikrofon
''Sonrasında Wifi adaptörüyle birlikte kablolu hoperlör ve mikrofon aldım''
Bunları tek tek takarak kontrol edebildiniz mi? Soruna eğer biri sebep oluyorsa daha net anlaşılabilir.
Aygıt Yöneticisinde durum nasıl:
''Aygıt Yöneticisi > Ses girişleri ve çıkışları'na bakın - mikrofon ve kulaklık listelenmiş mi? Aygıt Yöneticisi > Görünüm > "Gizli aygıtları göster" seçeneğinin seçili olduğundan emin olun. Her bir aygıta sağ tıklayın ve listelenen tüm aygıtların Özellikleri'ni kontrol edin.''

Mikrofon ve kulaklık listelenmişse, "Donanım değişikliklerini tara"ya tıklayın -

Tom's Hardware de TAK ve Çalıştır Hizmeti ile ilgili olabileceğinden bahsetmişler.

''Önemli olan, mikrofon/kulaklığın ne zaman çalıştığı ve ne zaman çalışmadığı arasındaki farkı keşfetmektir.'' Şeklinde konuya yaklaşmışlar
Windows 10/11'de Tak ve Çalıştır Hizmeti Nasıl Etkinleştirilir?
Bunu da kontrol edersiniz:

Hoperlör gücü usb üzerinden anakrt girişinden alıyorsa:
Watt değeri tutuyorsa bunu üçlü prizde usb güç girişleri varsa buraya alabilirsiniz. veya kullanmadığınız. tel. şarj cihazı.( Bu istenmeyen parazit ve vınlamaları önleyecektir.)

Son düzenleme:
KS

Bayborg

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Merhaba,
Pc Hocasının rx 7700 xt li sistemi.
Kasa: VENTO VG07F

Sistem fanlarını default hızlara alın şimdilik

Önce kulaklık, mikrofon jackleri bağlanatıları kasanın içinden fiziksel olarak kontrol edilebilir.

klavye,mouse,rgb mausepad,Wifi adaptör,kablolu hoperlör,mikrofon
''Sonrasında Wifi adaptörüyle birlikte kablolu hoperlör ve mikrofon aldım''
Bunları tek tek takarak kontrol edebildiniz mi? Soruna eğer biri sebep oluyorsa daha net anlaşılabilir.
Aygıt Yöneticisinde durum nasıl:
''Aygıt Yöneticisi > Ses girişleri ve çıkışları'na bakın - mikrofon ve kulaklık listelenmiş mi? Aygıt Yöneticisi > Görünüm > "Gizli aygıtları göster" seçeneğinin seçili olduğundan emin olun. Her bir aygıta sağ tıklayın ve listelenen tüm aygıtların Özellikleri'ni kontrol edin.''

Mikrofon ve kulaklık listelenmişse, "Donanım değişikliklerini tara"ya tıklayın -

Tom's Hardware de TAK ve Çalıştır Hizmeti ile ilgili olabileceğinden bahsetmişler.

''Önemli olan, mikrofon/kulaklığın ne zaman çalıştığı ve ne zaman çalışmadığı arasındaki farkı keşfetmektir.'' Şeklinde konuya yaklaşmışlar
Windows 10/11'de Tak ve Çalıştır Hizmeti Nasıl Etkinleştirilir?
Bunu da kontrol edersiniz:

Hoperlör gücü usb üzerinden anakrt girişinden alıyorsa:
Watt değeri uygunsa bunu üçlü prizde usb güç girişleri varsa buraya alabilirsiniz. veya kullanmadığınız. tel. şarj cihazı.( Bu istenmeyen parazit ve vınlamaları önleyecektir.)
Sabah evden çıkarken aceleyle denedim o yüzden hoperlörden mi yoksa mikrofondan mı henüz bilmiyorum akşam tekrar deneyeceğim ve verdiğiniz kaynakları inceleyeceğim.Hoperlöründe usb ile anakarttan alıyordum evet onuda şarj cihazıyla prizden denerim. Şimdiden Teşekkürler.

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
227
Hoperlörün gücü anakart veya şarj cihazı üzerinden almak sorunla ilgili olmayabilir.
Bunu ileriki kullanımlarınızda cızırtı ile karşılaşmamanız için önermiştim.
Yalnız hoperlör WATT giriş lerine dikkat edin. Bu değere uygun WATT çıkışı olan güç kaynaklarına usb sini takabilirsiniz. Aksi halde zarar verebilir.

Son olarak; yukarıda verdikleri öneriler jack girişlerinde, kablolarda bir sorun olmadığı durumlar için öneriler. Fiziksel sıkıntılar ve sorunlarda (umarım bu yoktur) işlevsel olmayacaklardır.

KS

Bayborg

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Hoperlörün gücü anakart veya şarj cihazı üzerinden almak sorunla ilgili olmayabilir.
Bunu ileriki kullanımlarınızda cızırtı ile karşılaşmamanız için önermiştim.
Yalnız hoperlör WATT giriş lerine dikkat edin. Bu değere uygun WATT çıkışı olan güç kaynaklarına usb sini takabilirsiniz. Aksi halde zarar verebilir.

Son olarak; yukarıda verdikleri öneriler jack girişlerinde, kablolarda bir sorun olmadığı durumlar için öneriler. Fiziksel sıkıntılar ve sorunlarda (umarım bu yoktur) işlevsel olmayacaklardır.
Hocam bugün tekrar ilk başta tüm ekipmanlar kapalı açtım açılmadı, sonrasında sadece mikrofonu çıkardım (mikrofon kasanın üstündeki usb girişine bağlı) açıldı, sorun mikrofonda diye düşündüm ama emin olayım diye bir de mikrofonu arkaya takıp denedim yine açıldı. sonuç olarak hoperlör ve mikrofonun usb girişlerini yer değişince çözüldü gibi şimdilik böyle devam edicem tekrar bi sıkıntı yaşayıncaya kadar

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
227
Çok İyi o halde,

Bir sıkıntı olursa ses sorunu, sistemin görmemesi vb. önce buraya da bakabilirsiniz;

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

• Son mesajlar

Geri