Bilgisayarı ilk açtığımda mause da dahil donma sorunu

kahramankursat61

Yeni Üye
Tepki
0
Bilgisayarımı ilk açtığımda mause de dahil donma sorunu yaşıyorum. mause dura dura ilerliyor. Bilgisayarımı yeniden başlattığımda bilgisayar uzun süre siyah ekranda kalıyor sonra çöküyor. ( Durdurma Kodu: DRIVER_POWER_STATE_FAILURE) . Kapatırken kapanıyor sorun olmuyor veya kasada restart tuşundan yeniden başlatınca da sorun olmuyor. Bilgisayar tekrar açılınca hiçbir sorun ile karşılaşmıyorum. Söylediklerinizi yaptım bir değişiklik olmadı sorunun kaynağı ne olabilir acaba başka çözüm yolları var mıdır? Teşekkür ederim.

AMD Ryzen 5 3600 6-Core Processor
Nvidia RTX 2060
16 gb ram
500 gb ssd

ugur.gozaydin

Co Admin
Co Admin
Tepki
858
Cvp: Bilgisayarı ilk açtığımda mause da dahil donma sorunu

C > Windows > Minidump adlı klasördeki dosyları arşivleyip paylaşır mısınız.

ugur.gozaydin

Co Admin
Co Admin
Tepki
858
Cvp: Bilgisayarı ilk açtığımda mause da dahil donma sorunu

Dosyaları inceleyip bir cevap yazacağım.

Hatalarınız ekran kartı odaklı soket ve sürücü sorunlarından oluşuyor. Aşağıdakileri deneyin.
  • DDU( ) yazılımı ile Windows Güvenli mod aşamasında ekran kartı sürücünüzü silin. Normal bir şekilde Windows başladığında Windows Update aracını durdurun ve sürücüyü NVIDIA sitesinden manuel indirip kurun. Sistemi yeniden başlatıp sorunu kontrol edin.
  • İşe yaramazsa BIOS sürümünüz güncel mi bir bakın. Güncel değilse güncellemelerinizi yapın ve böyle deyin. Ayrıca AMD Support adresinden çipsetiniz neyse o çipsetin sürücüsünü indirip kurmayı ihmal etmeyin. Kuruluysa bunu es geçebilirsiniz.
  • Bazen RAM odaklı bir problemde bu soruna yol açabiliyor. Size tavsiyem RAM modüllerinizi eğer anakartınızda 4 soket varsa DUAL Channel yani Çift Kanal bellek mimarisine uygun şekilde montajlayın. DUAL bellek mimarisi montajı 1 atlamalı olur .|.| böyle. Eğer böyleyse yada 2 soket bellek yuvası varsa o zaman bellekleri söküp tekrar takıp deneyin. İşe yaramazsa önce yerlerini değiştirip deneyin. Yine işe yaramazsa tek tek tüm soketlerde deneyin.
Tüm bunlardan sonra sonucu paylaşın.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar