Bilgisayarım Kendi Kendine Kapanıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

tugal14527

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba

Bilgisayarım son 2 aydır kendi kendine kapanıyor. İlk başta ısıdan dolayı olduğunu düşündüm termal macunlarını yeniledim ama olmadı. Güç kaynağı ve Ram'den şüpheleniyorum ama hangisi arızalı bilmiyorum.

Sistem özelliklerim;

• Anakart: MSI H310m pro-vdh plus
• İşlemci: Intel i3-9100f
• RAM: 8gb 3200mhz ddr4 cl16
• Ekran kartı: AMD Radeon RX 550
• Depolama: 120GB SSD
• Güç kaynağı: 500watt

Moderatörün son düzenlenenleri:

Art

Klavye Delikanlısı
Tepki
324
CPU ve GPU yu stres testine sokar mısınız? Biz de buradan neyin kaynaklandığını bilemeyiz, her şey olabilir.

PurpleWebb

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
446
Depolama disklerinize bad sector testi yapar mısınız birde ? Birde Rami farklı slotlara takıp dener misiniz ? Yada Memtest ile Rami test eder misiniz ?

Eğer ki bunlardan da birşey çıkmazsa sorun ya anakartta, yada PSU dadır. İmkanınız varsa farklı bir PSU ile deneme yapın, eğer bir sorun olmazsa yine sorun anakarttadır. İşlemci ve gpu yu stres testine soktunuz ve sorun yok dediniz. Geriye bunlar kalıyor.

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,075
Selamlar,

Bir kaç test yapalım. Aşağıdaki uygulamaları indirerek sırasıyla 10 dakika test yapıp sonuçları paylaşır mısınız?

(Sisteme yük bindirerek hız aşırtma ve test programıdır.)
(Ram test programı)

Bu testleri yaptıktan sonra tekrar konuyu güncelleyip detay verir misiniz?

NOT: OCCT indirdikten sonra sol tarafta başlat dediğinizde 10 dakika boyunca bekleyin.

Mertay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
905
Hocam psu yük altına girince kapatıyor olabilir sistemi. Durup dururken mi kapanıyor? yoksa oyuna vs girince mi oluyor?

KS

tugal14527

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Depolama disklerinize bad sector testi yapar mısınız birde ? Birde Rami farklı slotlara takıp dener misiniz ? Yada Memtest ile Rami test eder misiniz ?

Eğer ki bunlardan da birşey çıkmazsa sorun ya anakartta, yada PSU dadır. İmkanınız varsa farklı bir PSU ile deneme yapın, eğer bir sorun olmazsa yine sorun anakarttadır. İşlemci ve gpu yu stres testine soktunuz ve sorun yok dediniz. Geriye bunlar kalıyor.
hemen deniyorum

KS

tugal14527

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Selamlar,

Bir kaç test yapalım. Aşağıdaki uygulamaları indirerek sırasıyla 10 dakika test yapıp sonuçları paylaşır mısınız?

(Ram test programı)

NOT: OCCT indirdikten sonra sol tarafta başlat dediğinizde 10 dakika boyunca bekleyin.
hemen deniyorum

KS

tugal14527

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

testleri yaptım fakat nemtest yapamadım usb bellek istiyor bende yok malesef ama farklı slotlara taktım buda sonuçlar

Ekli dosyalar

• unknown.png
    unknown.png
    40.6 KB · Görüntüleme: 5
KS

tugal14527

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Selamlar,

(Ram test programı)

nemtest86 şuan deneyemiyorum fakat occt indirdim denedim hiç bir sıkıntı olmadı ama şöyle garip bir durum var son 2 gündür daha sık kapanıyor ve bazen açılmıyor açılırken windows düzgün yüklenmedi diyor bazen açılıyor ama hızlıca kapanıyor ve git gide açık kalma süresi uzuyor yani sabah ilk uyandığımda pc yi açıyorum ve pc 2 dakika sonra kapanıyor sonra tekrar açıyorum bu sefer 4 dakika akşama kadar aça aça süre uzuyor çok garip bişey şuanlık düzgün çalışıyor hala kapanmadı ama sabah uyanınca acıcam ve bi anda kapanacak format mı atmalıyım ?

KS

tugal14527

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
buda test sonucum

Ekli dosyalar

• resim_2022-05-08_225019455.png
    resim_2022-05-08_225019455.png
    586.9 KB · Görüntüleme: 6

FppXAr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
10
tüm gün bilgisayar başındayım günde en az 6 saat diyebilirim
Açıkçası öbür cevaplayan kişilerden bilgim daha az ama yinede 1 gün veya kullandığın süre boyunca fişi çıkartıp bekleyebilirsiniz bu sadece bir öneri kimi zaman işe yara kimi zaman yaramaz denemek size kalmış

KS

tugal14527

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Açıkçası öbür cevaplayan kişilerden bilgim daha az ama yinede 1 gün veya kullandığın süre boyunca fişi çıkartıp bekleyebilirsiniz bu sadece bir öneri kimi zaman işe yara kimi zaman yaramaz denemek size kalmış
akşam yatarken fişi çekerim teşekür ederim

Mertay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
905
nemtest86 şuan deneyemiyorum fakat occt indirdim denedim hiç bir sıkıntı olmadı ama şöyle garip bir durum var son 2 gündür daha sık kapanıyor ve bazen açılmıyor açılırken windows düzgün yüklenmedi diyor bazen açılıyor ama hızlıca kapanıyor ve git gide açık kalma süresi uzuyor yani sabah ilk uyandığımda pc yi açıyorum ve pc 2 dakika sonra kapanıyor sonra tekrar açıyorum bu sefer 4 dakika akşama kadar aça aça süre uzuyor çok garip bişey şuanlık düzgün çalışıyor hala kapanmadı ama sabah uyanınca acıcam ve bi anda kapanacak format mı atmalıyım ?

Hocam temiz bir format atın sisteme. Ardından kurulumları, driverları her şeyi yükleyin tekrar deneyin.

Ogzozknn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba

Bilgisayarım son 2 aydır kendi kendine kapanıyor. İlk başta ısıdan dolayı olduğunu düşündüm termal macunlarını yeniledim ama olmadı. Güç kaynağı ve Ram'den şüpheleniyorum ama hangisi arızalı bilmiyorum.

Sistem özelliklerim;

• Anakart: MSI H310m pro-vdh plus
• İşlemci: Intel i3-9100f
• RAM: 8gb 3200mhz ddr4 cl16
• Ekran kartı: AMD Radeon RX 550
• Depolama: 120GB SSD
• Güç kaynağı: 500watt
aynı sorun bende de mevcut. normal kullanırken herhangi bir sorun yok fakat bir oyuna girince 1-2 dk içinde kendini resetliyor. seninde aynı mı yoksa normalde de resetliyor mu

KS

tugal14527

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
aynı sorun bende de mevcut. normal kullanırken herhangi bir sorun yok fakat bir oyuna girince 1-2 dk içinde kendini resetliyor. seninde aynı mı yoksa normalde de resetliyor mu
normaldede resetliyor benimki sendeki ısıdan kaynaklı yüksek ihtimal termal macunu değiştir

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri