BIOS güncelleme'de Q-flash görünmüyor

S C O

Profesyonel Üye
Profesyonel Üye
Tepki
1,206
Selamünaleyküm arkadaşlar küçük bir sorum olacak sizlere " H510M h " anakart kullanıyorum ben bu anakarta BIOS güncelleme yapmak istiyorum F8 sürüm Gigabyte resmi sitesinde BIOS güncellemesini buldum flash beleğe attım lakin Q-flash görmedi bunu nasıl? Düzenliye birim. Bu konuda bana yardım eder mısınız?

1663444283112.png

KS

S C O

Profesyonel Üye
Profesyonel Üye
Tepki
1,206
Başka bir forum' da bu konu hakkında paylaşım yapmıştım arkadaşlar,
  • CMD'yi çalıştırın.
  • diskpart yazıp enter'layın.
  • list disk yazıp enter'layın.
  • USB'nin numarasına bakıp select disk * yazıp enter'layın ( * yerine USB'nin numarasını yazacaksınız).
  • clean yazıp enter'layın.
  • convert MBR yazıp enter'layın.
  • create partition primary yazıp enter'layın.
  • format fs = fat32 quick yazıp enter'layın.
  • Assign yazıp enter'layın.
Bir arkadaş bu komutları yazdı bana lakin bir şey değişmedi. Hala '' Q-FLASH '' Görmüyor Flash Beleğimi.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Başka bir forum' da bu konu hakkında paylaşım yapmıştım arkadaşlar,
  • CMD'yi çalıştırın.
  • diskpart yazıp enter'layın.
  • list disk yazıp enter'layın.
  • USB'nin numarasına bakıp select disk * yazıp enter'layın ( * yerine USB'nin numarasını yazacaksınız).
  • clean yazıp enter'layın.
  • convert MBR yazıp enter'layın.
  • create partition primary yazıp enter'layın.
  • format fs = fat32 quick yazıp enter'layın.
  • Assign yazıp enter'layın.
Bir arkadaş bu komutları yazdı bana lakin bir şey değişmedi. Hala '' Q-FLASH '' Görmüyor Flash Beleğimi.
bu cmd üstünden formatlama normal usb flaşı sisteme takıp bilgisayarımdan sağ tık yapıp biçimlendir deyip fat32 hızlı biçimlendir deyip indirdiğin dosyayı direk flasa atıp dosya türü mesela f8 sürüm demişsin direk f8dosyası yazar bilgisyarı yeniden başlatıp dell veya f2 hangi kombinasyondan bios a giriyorsa girip F8 tuşuyla QFlash belirtilir F8 e basıp eğer şöyle bir şey soruyorsa Enter Q-Flash utility yes no yes deyip flashı görmesi lazım zaten ondan sonra update bios dersin .
Neyi ne kadar denedin olmadı bilmediğim için en son yaptığım bir sistemde böyle yapmıştım

KS

S C O

Profesyonel Üye
Profesyonel Üye
Tepki
1,206
bu cmd üstünden formatlama normal usb flaşı sisteme takıp bilgisayarımdan sağ tık yapıp biçimlendir deyip fat32 hızlı biçimlendir deyip indirdiğin dosyayı direk flasa atıp dosya türü mesela f8 sürüm demişsin direk f8dosyası yazar bilgisyarı yeniden başlatıp dell veya f2 hangi kombinasyondan bios a giriyorsa girip F8 tuşuyla QFlash belirtilir F8 e basıp eğer şöyle bir şey soruyorsa Enter Q-Flash utility yes no yes deyip flashı görmesi lazım zaten ondan sonra update bios dersin .
Neyi ne kadar denedin olmadı bilmediğim için en son yaptığım bir sistemde böyle yapmıştım

Denediklerimi sana söyleyeyim kardeşim.

CMD üzerinden format atmayı denedim ( İŞE YARAMADI )
USB Takıp FAT32 seçip biçimlendirme yaptım oda sonuçsuz
Program Üzerinden Flash beleğe Format attım buda bir işe yaramadı
PowerShell Ve DiskPart Komutlarını denedim lakin buda bir fayda etmedi

En sonunda sinirlendim bıraktım uğraşmadım. Yani ne yaptıysam Q-FLASH Bir türlü beleği görmüyor.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
peki normal bir şekilde bios üzerinden ota olarak güncelleme yapmayı denedin mi ?
Bir de anakartta qflash için belirtilen usb girişine taktın mı?

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Yok hayır eğer bilmiyorsam hiç uğraşmayım mı? kardeşim
normalde zor bir şey değildir tehlike arz edecek kısmı yanlış bios indirmek yüklemeye çalışmak ya da elektrik kesilirse sorun oluyor. Doğru bios indirip dosyayı flaşa atıp yeniden başlatıp biosa girip F8 q flaşa tıklayıp evet deyip uptade dersin 1 ile 3 dakika arası günceller biter ama bilmiyorsan yanlış bir sürüm yüklemeye çalışırsın.
Tam marka model ver anakartın için sana adresi veririm onu indirip flaşa atıp yüklersin mesela ;
Gigabyte H510M H rev . 1.3/1.6 mı yoksa rev. 1.0/1.1/1.5 mi?

KS

S C O

Profesyonel Üye
Profesyonel Üye
Tepki
1,206
normalde zor bir şey değildir tehlike arz edecek kısmı yanlış bios indirmek yüklemeye çalışmak ya da elektrik kesilirse sorun oluyor. Doğru bios indirip dosyayı flaşa atıp yeniden başlatıp biosa girip F8 q flaşa tıklayıp evet deyip uptade dersin 1 ile 3 dakika arası günceller biter ama bilmiyorsan yanlış bir sürüm yüklemeye çalışırsın.
Tam marka model ver anakartın için sana adresi veririm onu indirip flaşa atıp yüklersin
GIGABYTE H510M-H

KS

S C O

Profesyonel Üye
Profesyonel Üye
Tepki
1,206
Şimdi bir konuda anlaşmamız lazım Rev.1.3/.16 mı yoksa 1.0/.1./1.5 mi anakart kutusunda rev kısmında ne yazıyor onu söyle
Ben kasayı magza üzerinden aldım bu yüzden. Anakart kutusu bende yok kardeşim lakin bunu bir yerden öğrenme şansım varsa bakarım elbette.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Evet yanlış BIOS'u indirmişsin iyi ki çalışmamış sen diğer rev. 1.3/1.6 olanın BIOS'unu indirmişsin senin indirmen gereken bu >>>>> linki tıkla Windows 11 kullanıyorsun buradan F14 olanı indir ondan sonra ZIP doyasını bir klasöre çıkart ondan sonra o klasörlerde ki dosyaları FAT32 hızlı biçimlendirme yaptığın flash belleğe kopyala
Sonra flash belleği USB'ye tak bilgisayarı başlat o anda Dell tuşuna tıkla BIOS'a gir
BIOS'ta sol alt tarafta Q-flash (F8) var onu tıkla açılan pencereden;
Update BIOS kısmına gel üstü sarı renk oluyor tıkla açılacak pencerede altta;
İki kare alan var ilkinin altında flash belleğini seç ve H510mh. F14 olanı seç sağ tarafta ki ok işaretine bas açılacak pencerede;
Are you sure to Update BIOS yes ve no seçeneği çıkacak Türkçe ise BIOS güncellemek istiyor musunuz evet ve hayır diye soruyor;
Oradan eveti ya da yesi seçeceksin anlık bitiriyor zaten orası yüzdelik gösteriyor bittiğinde soruyor altta;
Press to start Türkçe ise başlata tıklayın der bastığınızda updating BIOS Now ya da Türkçe BIOS şimdi güncelleniyor yazacak yanında da yüzde olarak barın doluşunu bekleyin 1-3 dakika sürebilir bu sırada bilgisayarınızın fişini çekmeyin herhangi bir şey bittiğinde otomatik yeniden başlama için süre çıkacak bittiğinde yeniden başlayacak biraz siyah ekran da kalabilir korkmayın ve elektrik kesilmedikçe BIOS yüklerken bir sorun olmaz.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri