Yardım Bu Fanlar Ne Işe Yarıyor

rom

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Arkadaşlar merhaba iyi bayramlar herkese. Resimdeki kasayı sipariş ettim. Öndeki 3 fan ve arkadaki egzoz fanla geldi. Ekstradan resimdeki işaretlediğim yere de fan koyulabiliyormuş. Psu nun üstünde gpu nun hemen altında. Bu fanlar hangi yöne olmalı ve işe yarar mı ekran kartını ısıtır mı bakabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• IMG_0534.jpeg
    IMG_0534.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 24

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
yANDAKİ 3 FAN ZATEN İÇERİ YETERİNCE HAVA BASIYOR aŞAĞIYA FAN KOYMAN GEREKSİZ . çÜNKÜ EGZOST FANIN TEK bU SEFER ,İÇERİ FAZLA HAVA BASTIĞIN İÇİN TEK EGZOST FANI İÇERDEKİ SICAK HAVAYI DIŞARI ATMAKTA ZORLANACAK.

• Beğen
Reactions: rom
KS

rom

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Kasa özelliklerinde koyulabilir dendiğinden merak ettim msi ne düşündü acaba daha iyi olmayacaksa neden koyalım :D ben de aynı fikirdeyim bu arada

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Kasa özelliklerinde koyulabilir dendiğinden merak ettim msi ne düşündü acaba daha iyi olmayacaksa neden koyalım :D ben de aynı fikirdeyim bu arada
Yukarıyada egzost fanı koysaydın ,o zaman bi işe yarardı MSI ona göre hesap ypıyor,yani. Ama sende egzost fanı sadece 1 tane.

KS

rom

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Hocam yukarıya 360mm sıvı sogutucu koyacağım

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Ha ,o zaman aşağıya bi tane emme fanı ekle,iyi olur. Üstteki sıvı soğutucu fanları egzost görevini görecek ,çünkü.

KS

rom

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Emme fanı ne oluyo hocam? O öndeki üçlünün altına da 1 tane koyabiliyorum oraya mı koyayım

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Yok siyah kutucuk içine aldığın 2 adet fan var Onlar.

• Beğen

Kürşat K.

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,294
Bu kasa ile beraber gelen fanlar hazır dışarı üflüyor yani sıcak havayı tahliye etmek için yandaki fanların konumu bu durumda yanlış onların içeri üflemesi gerekiyor sağlıklı bir hava akışı olması için zaten 360mm sıvı soğutma üste geleceği için o da dışarı üfleyecek haliyle içeri hava girişi olmayacak kasa ısınacak performans kaybı yaşayacaksın en etkili hava akımı dediğim şekilde olur yan fanlar içeri üflesin üst ve egzoz zaten dışarı atıyor

• Beğen
KS

rom

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Bu kasa ile beraber gelen fanlar hazır dışarı üflüyor yani sıcak havayı tahliye etmek için yandaki fanların konumu bu durumda yanlış onların içeri üflemesi gerekiyor sağlıklı bir hava akışı olması için zaten 360mm sıvı soğutma üste geleceği için o da dışarı üfleyecek haliyle içeri hava girişi olmayacak kasa ısınacak performans kaybı yaşayacaksın en etkili hava akımı dediğim şekilde olur yan fanlar içeri üflesin üst ve egzoz zaten dışarı atıyor
Yan fanların yanlış geldiğini bilmiyordum sagolun. Onlar zaten içeriye üflemeli dediginiz gibi. Peki Gpunun altına 2 fan takmamın faydası olur mu. O da hava üflerse direk ekran kartına yakın olması soru işareti uyandırdı bende siz ne düsünüyorsunuz?

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
214
Kasa bu sanıyorum:

MAG PANO M100R PZ

Bu, dikey yan kapaktaki üçlü fanlarda ilginç bir durum sözkonusu:
Fotolar fanlar hareket halindeyken led ışıklı şekilde çekilmiş genelde. Fanların dönmediği zaman çekilen bir foto dikkatimi çekti:

Screenshot_1.png

Bu fotoda dikkat edilirse fanların bombeli şişkin tatafı kasanın içine bakmıyor. Dış kapaktaki havalandırma ızgarasına bakıyor.. Bu durumda içeri üflemeleri gerekiyor.

Yine bir youtube videosunda 1:20 dakikadan hemen sonra bu üç fanın reverse-ters kanatlı geldiğini ve havayı içeri üflediğinden bahsediyor.

Fanların arka etiket ve kablo giriş kısmını kasanın dışına doğru yerleştirmişler. fakat fan kanatlarını ters takarak havayı içeri yönlendiriyorlar. Sanıyorum iç estetik görüntü açısından bu yola gitmişler.

• Beğen

Kürşat K.

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,294
Kasa bu sanıyorum:

MAG PANO M100R PZ

Fotolar fanlar hareket halindeyken led ışıklı şekilde çekilmiş genelde. Fanların dönmediği zaman çekilen bir foto dikkatimi çekti:

Ekli dosyayı görüntüle 35311

Bu fotoda dikkat edilirse fanların bombeli şişkin tatafı kasanın içine bakmıyor. Dış kapaktaki havalandırma ızgarasına bakıyor.. Bu durumda içeri üflemeleri gerekiyor.

Yine bir youtube videosunda 1:20 dakikadan hemen sonra bu üç fanın reverse-ters kanatlı geldiğini ve havayı içeri üflediğinden bahsediyor.

Fanların arka etiket ve kablo giriş kısmını kasanın dışına doğru yerleştirmişler. fakat fan kanatlarını ters takarak havayı içeri yönlendiriyorlar. Sanıyorum iç estetik görüntü açısından bu yola gitmişler.

Bu şekilde geliyorsa doğru konum bu gelmiyor ise böyle olacak yönü

Yan fanların yanlış geldiğini bilmiyordum sagolun. Onlar zaten içeriye üflemeli dediginiz gibi. Peki Gpunun altına 2 fan takmamın faydası olur mu. O da hava üflerse direk ekran kartına yakın olması soru işareti uyandırdı bende siz ne düsünüyorsunuz?
Şimdi yandaki fanlar içeri üflerse aşağıya gerek yok oraya takılan içeri üfleyecek çünkü ama bana sorarsan gerek yok hem estetik olarak kötü duruyor hemde gerekli değil senin durumunda

• Beğen

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,478
Arkadaşlar merhaba iyi bayramlar herkese. Resimdeki kasayı sipariş ettim. Öndeki 3 fan ve arkadaki egzoz fanla geldi. Ekstradan resimdeki işaretlediğim yere de fan koyulabiliyormuş. Psu nun üstünde gpu nun hemen altında. Bu fanlar hangi yöne olmalı ve işe yarar mı ekran kartını ısıtır mı bakabilir misiniz?
Bu kasayi her anakartta kulanamazsiniz biliyorsunuz degil mi?

• Beğen
KS

rom

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Kasa bu sanıyorum:

MAG PANO M100R PZ

Ekli dosyayı görüntüle 35311

Evet hocam kasa bu. Çok güzel bir detay yakalamışsınız buna benzer bir sey okudugumu hatırlıyorum. O kadar cok seyi arastırıyorum ki unutmuşum :D . Kasa gerçekten estetik ve görür görmez kafaya koymustum

Bu kasayi her anakartta kulanamazsiniz biliyorsunuz degil mi?
Evet b650m project zero anakartım var ikisini set aldım diyebilirim. Şu şekilde olacak tüm sistem.

Mag pano m100rpz
B650m project zero
R7 7800x3d
4070 ti super
6000mhz cl30 16x2gb
Kioxia pro ssd
E360coreliquid sogutucu
Mag a850gl 850w psu
Msi in 274qrfw monitörünü aldım beyaz. 2k ips

Son düzenleme:

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,478
Evet hocam kasa bu. Çok güzel bir detay yakalamışsınız buna benzer bir sey okudugumu hatırlıyorum. O kadar cok seyi arastırıyorum ki unutmuşum :D . Kasa gerçekten estetik ve görür görmez kafaya koymustum

Evet b650m project zero anakartım var ikisini set aldım diyebilirim. Şu şekilde olacak tüm sistem.

Mag pano m100rpz
B650m project zero
R7 7800x3d
4070 ti super
6000mhz cl30 16x2gb
Kioxia pro ssd
E360coreliquid sogutucu
Mag a850gl 850w psu
Msi in 274qrfw monitörünü aldım beyaz. 2k ips
Tamam anakarti kasaya uygun almaniza sevindim

• Beğen