Coil whine hangi parçada ?

JstCastor

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Arkadaşlar sistemim; gigabyte x570 aorus elite, 2060 super, ryzen 3700x ,thermaltake toughpower 750w 80+gold full moduler. Furmarkta 2k 8x de test ettiğimde 180w güç çekiyor ekran kart sıfır ses. Fakat space e basınca ortadaki sembol gidiyor ve 240 fps lere ulaşıyor. 120w güç çekiyor ve inanılmaz sesli bir cızırtı sesi oluşuyor. Ekran kartında olduğunu düşünerek rx 580 rog u satıp 2060 super aldım fakat aynı şekilde devam ediyor. Sorun anakart veya psu da. Ama ses m2 ssd işlemci bölgesinden geliyor. Oyunlarda aşırı rahatsız ediyor bu ses.

Ek olarak çok zor bir şekilde duyduğum ve tam emin olamadığım psu da çok çok az bir cızırtı var ama aşırı az.

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,303
Cw genelde ekran kartında olur. Sonrasında ses çıkarma şüphelisi ise psu okur genelde. Anakart tarafında geliyorsa belki tam oturmamıştır ve arada kalan kısımda ses yapıyordur. Anakart bağlantı vidalarını sıkmayı deneyebilirsiniz. M2 vidasını da kontrol edebilirsiniz.

KS

JstCastor

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
M2 yi söküp diğer slota taktım, değişen bir şey olmadı.

Cw genelde ekran kartında olur. Sonrasında ses çıkarma şüphelisi ise psu okur genelde. Anakart tarafında geliyorsa belki tam oturmamıştır ve arada kalan kısımda ses yapıyordur. Anakart bağlantı vidalarını sıkmayı deneyebilirsiniz. M2 vidasını da kontrol edebilirsiniz.
Ve garip bir şekilde furmarkta güç seçeneklerini güç tasarrufuna aldığımda işlemci frekansını düşürüyor ve böylece ekran kartının çektiği güç te düşüyor ses kesiliyor. ama oyundayken güç tasarrufuna aldığımda ses kesilmiyor.

Son düzenleme:

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,303
M2 yi söküp diğer slota taktım, değişen bir şey olmadı.

Ve garip bir şekilde furmarkta güç seçeneklerini güç tasarrufuna aldığımda işlemci frekansını düşürüyor ve böylece ekran kartının çektiği güç te düşüyor ses kesiliyor. ama oyundayken güç tasarrufuna aldığımda ses kesilmiyor.
Msi Afterburner ile işlemci sıcaklık değerini ve kullanım oranını kontrol eder misiniz. Benzer durumu fareyi hateket ettirince acayip ses çıkaran başka amd işlemci de görmüştüm. İşlemci stok fanla mı ve en son macun ne zaman değişti.

KS

JstCastor

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Msi Afterburner ile işlemci sıcaklık değerini ve kullanım oranını kontrol eder misiniz. Benzer durumu fareyi hateket ettirince acayip ses çıkaran başka amd işlemci de görmüştüm. İşlemci stok fanla mı ve en son macun ne zaman değişti.
corsair h115i pro 280mmsıvı soğutma var. Sistem oyun haricinde hiç ses çıkarmıyor. Fareyi hareket ettirince de ses gelmiyor. Oyunlarda %20 %30 civarında kullanımı, oyunda işlemci max 60 derecelere ulaşıyor.

Sorunun anakartta olabileceğini düşünmemin sebebi boştayken duyabileceğim ram slotlarından zor duyulan bir cızırtı sesi var. Ama oyuna girdiğimde o bölgeden gelmiyor.

KS

JstCastor

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1

Şöyle bir video buldum bu arkadaşın dediğine göre boştayken de geliyormuş. İşlemcisi benimki ile aynı olması beni şüphelendirdi.Videoda güç tasarrufuna aldığında işlemci frekans düşürüyor. Ses bariz bir şekilde yok oluyor, Fakat benim bu ses oyunlarda oluyor ve işlemci ile ekran kartını stres testine soktuğumda tam güçleriyle çalışmalarına rağmen ses yok. Sadece oyunlarda olduğu için Coil wine olduğunu düşünüyorum. SSD den gelmesi saçma, işlemcim ile anakart arasında bir kararsızlık var gibi. Ama bu sistemi 3 yıldır kullanıyorum son 4 aydır var bu sorun.

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,303

Şöyle bir video buldum bu arkadaşın dediğine göre boştayken de geliyormuş. İşlemcisi benimki ile aynı olması beni şüphelendirdi.Videoda güç tasarrufuna aldığında işlemci frekans düşürüyor. Ses bariz bir şekilde yok oluyor, Fakat benim bu ses oyunlarda oluyor ve işlemci ile ekran kartını stres testine soktuğumda tam güçleriyle çalışmalarına rağmen ses yok. Sadece oyunlarda olduğu için Coil wine olduğunu düşünüyorum. SSD den gelmesi saçma, işlemcim ile anakart arasında bir kararsızlık var gibi. Ama bu sistemi 3 yıldır kullanıyorum son 4 aydır var bu sorun.
Hocam cw belli kullanım oranında yapar ve bu boştayken ve tam yük altındayken değildir. İşlemci kaynaklıysa soğutucudan olur. Belki sizin soğutucu pompasından ya da fanlarından kaynaklıdır. Sorun olduğu zaman kapağı açıp sorunu tespit etmeniz lazım.

KS

JstCastor

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Pompayı tam hızda da çalıştırıyorum ses gelmiyor. Oyundayken oluyor fps kısıtlayınca ses kesiliyor.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri