Çözüldü (Çözüldü)-- Usb (8Gb) Bellek Ile Windows 10 Kurulum Sorunu. Kurulum Ekranı Açılmıyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yolcu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
10
Selam kardeşler. Bilgisayara virüs bulaştığı için sıfırdan bir Windows10 kurmayı uygun gördüm. Ve nette gerekli talimatlara bakarak ve uygulayarak, Rufus programı ile USB (8GB) belleğe Windows10 önyüklemesi hazırladım, ISO şeklinde. Ve BIOS'tan gereken ayarları da, yine netten bakarak yaptım. BIOS' ta ilk sıraya USB aygıtını aldım.

Sorun şu ki, yeniden başlattığımda Windows kurulum ekranı bir türlü açılmıyor. Hiçbir hata vermeden (Secure Boot gibi) Windows normal bir şekilde açılmaya devam ediyor. Nette bazıları bu sorunla ilgili, "Secure Boot'u disabled yapın" yazmış fakat BIOS ta her sekmeye baktım, Secure Boot diye bir seçenek yok . Gerçi Secure Boot hatası almıyorum ama yine de belirteyim dedim. Bu bilgisayarı aldığımda Windows10 kuruluydu. Bunu kuranlar nasıl kurmuş, acaba ?

Anakart markası, Gigabyte, GA-P43-ES3G (Rev. 1.0)

shogun

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
353
Anakartınız eski olduğu için secure boot desteklemez. Legacy dediğimiz eski usül kuracaksınız.
Bilgisayarınız eski olduğu için Rufus ile USB'ye yazdırırken MBR seçerek yazdırmanız lazım. GPT seçtiyseniz boot etmez. MBR seçerek tekrar yazdırın. Target System Bios olacak.

Açılışta boot seçenek tuşuna basarak USB seçip boot edin. Bu tuşanakartttan anakarta değişiyor. F12, F10, F9 tuşlarından biri olabilir.

KS

Yolcu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
10
Anakartınız eski olduğu için secure boot desteklemez. Legacy dediğimiz eski usül kuracaksınız.
Bilgisayarınız eski olduğu için Rufus ile USB'ye yazdırırken MBR seçerek yazdırmanız lazım. GPT seçtiyseniz boot etmez. MBR seçerek tekrar yazdırın. Target System Bios olacak.

Açılışta boot seçenek tuşuna basarak USB seçip boot edin. Bu tuşanakartttan anakarta değişiyor. F12, F10, F9 tuşlarından biri olabilir.
MBR olarak yazdırdım. Bahsettiğiniz, Hedef sistem (Target System), ise (BIOS ya da UEFI - CSM) şeklinde otomatik olarak belirleniyor. Hedef Sistem sekmesine tıkladığımda sadece BIOS diye bir seçenek yok, başka herhangi bir seçenekte yok.

Netten, USB belleğin önyüklenebilir olmama ihtimali olabileceğini öğrendim. Bu yüzden farklı modelde bir USB bellek ile denedim sonuç yine aynı, Windows kurulum ekranı çıkmıyor.

Açılışta boot tuşu bende F12. Bu tuşa baştığımda, hard disk ve USB FDD, USB HDD, USB Mouse, Legacy Lan ve şimdi hatırlayamadığım bir kaç seçenek daha çıkıyor. Ben bu seçenekler arasından, USB HDD seçeneğini seçiyorum. Ve yüklerken USB için bir tuşa basın diye bir uyarı geliyor. Basıyorum değişen bir şey olmuyor.

Bazı sistemlerde Secura Boot ayarlarını devre dışı bırakmak için BIOS ta, "Set Supervisor Password" sekmesi ile şifre oluşturmanız gerekir diye bir bilgi öğrendim, netten. Bu ne kadar doğru bilmiyorum. Şifre oluşturulmazsa Secure Boot seçeneğini göremezsiniz yazmışlar. Ben şifre oluşturmayı denemedim, çünkü bende Secure Boot hatası vermiyor.

shogun

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
353
MBR olarak yazdırdım. Bahsettiğiniz, Hedef sistem (Target System), ise (BIOS ya da UEFI - CSM) şeklinde otomatik olarak belirleniyor. Hedef Sistem sekmesine tıkladığımda sadece BIOS diye bir seçenek yok, başka herhangi bir seçenekte yok.

Netten, USB belleğin önyüklenebilir olmama ihtimali olabileceğini öğrendim. Bu yüzden farklı modelde bir USB bellek ile denedim sonuç yine aynı, Windows kurulum ekranı çıkmıyor.

Açılışta boot tuşu bende F12. Bu tuşa baştığımda, hard disk ve USB FDD, USB HDD, USB Mouse, Legacy Lan ve şimdi hatırlayamadığım bir kaç seçenek daha çıkıyor. Ben bu seçenekler arasından, USB HDD seçeneğini seçiyorum. Ve yüklerken USB için bir tuşa basın diye bir uyarı geliyor. Basıyorum değişen bir şey olmuyor.

Bazı sistemlerde Secura Boot ayarlarını devre dışı bırakmak için BIOS ta, "Set Supervisor Password" sekmesi ile şifre oluşturmanız gerekir diye bir bilgi öğrendim, netten. Bu ne kadar doğru bilmiyorum. Şifre oluşturulmazsa Secure Boot seçeneğini göremezsiniz yazmışlar. Ben şifre oluşturmayı denemedim, çünkü bende Secure Boot hatası vermiyor.

Secure boot yok sizde. Bir tuşa basın uyarısı geliyorsa, tuşa basmanıza rağmen yüklemiyorsa USB klavye kullanıyor olabilirsiniz. Bazı eski anakartlarda öyle problem olabiliyor. Ps2 klavye ile denemek sorunu çözebilir.

KS

Yolcu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
10
Secure boot yok sizde. Bir tuşa basın uyarısı geliyorsa, tuşa basmanıza rağmen yüklemiyorsa USB klavye kullanıyor olabilirsiniz. Bazı eski anakartlarda öyle problem olabiliyor. Ps2 klavye ile denemek sorunu çözebilir.
Kablosuz bir klavye kullanıyorum. Kablolu bir klavye ile deneyip sonucu bildireyim.

Son düzenleme:
KS

Yolcu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
10
Çok teşekkür ederim kardeşim, ömrüne bereket. Yuvarlak, mor girişi olan eski klavyeyi taktığımda ve bir tuşa basın uyarısı gelen yerde, herhangi bir tuşa bastığımda, nihayet Windows kurulum ekranı açıldı. Nasıl da unutmuşum, eskiden aynen bu şekilde yapıyorduk kurulumu :)

Tekrar teşekkürler, sağ olasın dostum, Allah razı olsun.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri