Daha Önce Hiç BİM de Çalıştınız Mı?

Elweald

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
27
Merhabalar

Arkadaşlar merhaba bugün BİM'e gittim ve şartları vs sordum. Ve hoşuma gitti gibi şartları ama yorgunluk durumundan nasıl pek bilgim yok onun için soruyorum deneyiminiz nasıldı?

Yardımcı olursanız sevinirim.

(Burası için saçma bir soru ama yine de çalışan arkadaşlardan bilgi almak istedim.)

Moderatörün son düzenlenenleri:

BanditFD

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
43
(bura için saçma bir soru ama yinede çalışan arkadaşlardan bilgi almak istedim.)
Arkadaşlar merhaba bugün BİM'e gittim ve şartları vs sordum. Ve hoşuma gitti gibi şartları ama yorgunluk durumundan nasıl pek bilgim yok onun için soruyorum deneyiminiz nasıldı? Yardımcı olursanız sevinirim.
Legal kölelik+mesai+mobbing+sürekli bir iş vermeler. Kendim şahsen çalışmadım çalışan bir arkadaşım vardı. Asla saatinde çıkmazdı hep daha geç çıkardı. Mobbing uygulanırdı şu ürünü satın bu ürün bitecek vs vs. İçerde her şeysin ürün sorumlusu kasiyer raf düzenleyici vs vs vs. Hevesini kırmak istemiyorum belki de sadece onun çalıştığı yer öyledir. Diğer yerler daha sakin ve daha ılımlı amirlerle geçiyor olabilir o yüzden kendini deneyebilirsin. En olmadı işte çıkarsın sonraki işte cv ye yazarsın.

Art

Klavye Delikanlısı
Tepki
324
(bura için saçma bir soru ama yinede çalışan arkadaşlardan bilgi almak istedim.)
Arkadaşlar merhaba bugün BİM'e gittim ve şartları vs sordum. Ve hoşuma gitti gibi şartları ama yorgunluk durumundan nasıl pek bilgim yok onun için soruyorum deneyiminiz nasıldı? Yardımcı olursanız sevinirim.
Oradan yükselmeyi düşünmüyorsanız çok yoğun ve stresli bir döneme hazır olun demektir. Eğer bu tür şirketlerde çalışmayı düşünüyorsanız kurumsal giyim firmaları veya oyuncakçılarda - toyzshop gibi.. - çalışmanız sizin için daha iyi olacaktır.

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
492
A101'de yaklaşık 11 ay çalıştım. Geçici 3 aylık diye girmiştim askere gidene kadar olacaktı, şanssızlığıma askere gidişim rötarlı olunca benim için uzunca süre çalışmak oldu.
Deneyimlerim BİM ile emin olabilirsiniz ki birebir aynı.
Günde 12-14 saat çalışabilirsiniz. Özellikle de sayım varsa veya diğer mağaza çalışanları izinli günündeyse. Bu bir kısır döngü şeklinde sürer.
Normalde günlük 9 saat çalışma, bu süreye dahil 1,5 saat dinlenme olmalı. Ama kim yasalara uyuyor ki? Tabii ki bu haklarını görmezden gelmeniz bekleniyor.
Toplamda haftalık 45 saat çalışıyor olmalısınız ama emin olun bunun 1,5 katı çalıştırırlar.
Ağır işlerden, temizlikten, stresten, bazen de saçma kavgalar eden müşterilerle muhataptan korkmuyorsanız başarılar.
Tarihi geçmiş ürünü satmaya zorlayabilirler, bu kanunlara aykırı. Ancak demiştim ya kim yasalara uyuyor ki? Çok şükür ben yapmadım ve mani olmaya çalıştım, kanunları hatırlatınca seslerini de çıkaramamışlardı. Genellikle daha çok prim alabilmek ve fire girmemek için üstlerinden gizleyerek yaparlar. Ben tam tersine hep taze ürün satmanın önemini hatırlattım ve çok fire girdik ama yakın civardaki tüm mağazalardan daha iyi prim alıyorduk. Çünkü ciroyu 2 ye katlamıştık. Bu da tamamen mağaza sorumlusunun beni dinlemesi sonrası olmuştu. Çalıştığım dönemde 3 mağazada çalıştım 2 mağaza sorumlusu beni dinler ve sonra karar verirdi. Biri dinlemezdi ve cirosu hiç artmadı. Onun yanında 15 gün çalıştım ve beni tekrar o mağazaya gönderemediler. Tarihi 1 veya 2 ay geçmiş ürünü -25 derece dondurarak satan bir mağaza sorumlusuyla çalışmam demiştim. Onu kovdular mı? Hayır. Kanunlar uygulandı mı? Hayır. Yakalandı mı? Hayır. Kim denetliyor ki? Tabii ki kimse.

Hz.ETQ

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
679
Hocam tabiki şartlar kötü lakin polyannacilik yaparsam olumlu yönü de var. Paran gec yatti derdin yok kışın sicak yazin soguktasin, işyerinde yukselebiliyorsun, maaslar asgari ucretin bi tik üstünde. Bir cok sektörde isverenlerimiz pislikmis gibi davraniyor. Bu tarz kurumsal yerlerde ben daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Reignover

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
23
Fiziksel çalışılan işlerin hiçbiri kolay değildir, muhtaç olmadıkça girmenizi tavsiye etmem, ama tabii ki genelleme yapmak yanlış olur işini hakkıyla yapan yerleri bulmak lazım git mesela o bimdeki çalışanlardan bir fikir al napıyorsunuz burda diyerek kafana yatarsa gir.

PoizDev!

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
84
Daha önce BIM'de çalışmadım ama Şok, Seyhanlar, Milli Pazar vb. yerlerde çalıştım. O duyduğun iş şartları içerisine girdiğinde seni mahvetmek üzerine kurulu. Her mesai ardından bitik bir şekilde eve döneceksin. Hele ki full günündeysen Allah rahmet eylesin zaten.

PoizDev!

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
84
Hocam tabiki şartlar kötü lakin polyannacilik yaparsam olumlu yönü de var. Paran gec yatti derdin yok kışın sicak yazin soguktasin, işyerinde yukselebiliyorsun, maaslar asgari ucretin bi tik üstünde. Bir cok sektörde isverenlerimiz pislikmis gibi davraniyor. Bu tarz kurumsal yerlerde ben daha iyi olduğunu düşünüyorum.
Ha dediklerimin üstüne böyle şansların var. Yalnızca bir kere maaşım geç yattı o da bir gün falan. Ayrıca daha önce bir firma adına dağıtımcılığa yardım etmiş biri olarak söyleyeyim o soğuk muhabbeti büyük bir nimet kalıyor. Artıları var eksileri var ölç tart ona göre gir şahsen tavsiye etmem fakat girme de diyemem.

Hz.ETQ

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
679
Genel her özel berbat , ben anaokulu öğretmeniyim ve özeldeki sartlar o kadar kötü ki komilik garsonluk vb. İsler daha iyi kaliyor yaninda. Bizim insanimiz bozuk olduğu için ne kadar eziyet edebiliyorsa yapiyor. Kimlikte müslüman olsak da bizim bize yaptigimizi yunan Türk'e yapmaz...

KS

Elweald

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
27
Arkadaşlar maaşı çok iyi diye girmek istiyorum zaten bu seneyi doldurup çıkıp berberlik veya kuaförlük okumak istiyorum şirket açma gibi bir planlarımız var vs ve maaşı 6200TL sorduğumda zam gelecek ve 8.2k yı bulur gibi bir cümle kurdu tabi daha öncelerde daha az maaşlarla çalıştığım için bu para bana çok geldi tahminim ilk ay köpek gibi çalışsam diğer aylar rahatlarım diye düşünüyorum artık alışırım o yoğun trafiğe teşekkür ederim mesajlarınız için ve arkadaşımı da götürmek istiyorum belki işlerim daha az olur gibi çünkü zaten eleman açığı var hemde ikimizde iyi çalışan insanlarız.

PoizDev!

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
84
Arkadaşlar maaşı çok iyi diye girmek istiyorum zaten bu seneyi doldurup çıkıp berberlik veya kuaförlük okumak istiyorum şirket açma gibi bir planlarımız var vs ve maaşı 6200TL sorduğumda zam gelecek ve 8.2k yı bulur gibi bir cümle kurdu tabi daha öncelerde daha az maaşlarla çalıştığım için bu para bana çok geldi tahminim ilk ay köpek gibi çalışsam diğer aylar rahatlarım diye düşünüyorum artık alışırım o yoğun trafiğe teşekkür ederim mesajlarınız için ve arkadaşımı da götürmek istiyorum belki işlerim daha az olur gibi çünkü zaten eleman açığı var hemde ikimizde iyi çalışan insanlarız.
Bro içine siniyorsa gir dediğim gibi tavsiye etmem ama karşı da çıkmam hem bimin yoğunluğunu da tam bilmiyırum bimde çalışan bir kasiyere falan git sor muhtemelen tek yaptığı iş kasiyerlik değildir sana her şeyi anlatır

KS

Elweald

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
27
Bro içine siniyorsa gir dediğim gibi tavsiye etmem ama karşı da çıkmam hem bimin yoğunluğunu da tam bilmiyırum bimde çalışan bir kasiyere falan git sor muhtemelen tek yaptığı iş kasiyerlik değildir sana her şeyi anlatır
soracağım teşekkür ederim

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
492
Ek olarak soğuktan çabuk etkileniyorsanız veya kronik rahatsızlığınız varsa kesinlikle markette çalışmanızı tavsiye etmem. Soğuk dolaplarda sık sık çalışmak gerekli çünkü.
Ben 11 ayda bademciklerimden oluyordum. Neredeyse aldırtacaktım. Sonra biraz bekleyip öyle karar vermeyi denedim ve tam tamına 3 senede anca iyileşti.
Market işini çok fazla kötüledim biliyorum ancak mağaza sorumlusu veya yardımcısı iyi biri değilse işiniz hiç kolay olmaz. Şanslıysanız sabırlı ve her şeyi öğretebilecek bir mağaza sorumlusu ile çalışırsanız vaktin ne kadar çabuk geçtiğini bile anlamazsınız. İş eğlenceye bile dönüşebilir. Ancak mağaza sorumlusu veya yardımcısı kötü biriyse tek tavsiyem o iş yerinden kaçın kendinizi kurtarın.

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,075
Arkadaşlar konuyu deneyimleri ile baya özetlemişler. Şahsi görüşüm BİM, A101, Şok gibi yerlerde çalışmanız insanlık olarak kendinize bir yıpratma sürecinden başka bir şey değildir diye düşünüyorum. Asgari ücret veya biraz üstü neyse alıp, 14 saat çalışmak akla mantığa sığabilecek bir iş kapısı değildir.

KS

Elweald

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
27
Ek olarak soğuktan çabuk etkileniyorsanız veya kronik rahatsızlığınız varsa kesinlikle markette çalışmanızı tavsiye etmem. Soğuk dolaplarda sık sık çalışmak gerekli çünkü.
Ben 11 ayda bademciklerimden oluyordum. Neredeyse aldırtacaktım. Sonra biraz bekleyip öyle karar vermeyi denedim ve tam tamına 3 senede anca iyileşti.
Market işini çok fazla kötüledim biliyorum ancak mağaza sorumlusu veya yardımcısı iyi biri değilse işiniz hiç kolay olmaz. Şanslıysanız sabırlı ve her şeyi öğretebilecek bir mağaza sorumlusu ile çalışırsanız vaktin ne kadar çabuk geçtiğini bile anlamazsınız. İş eğlenceye bile dönüşebilir. Ancak mağaza sorumlusu veya yardımcısı kötü biriyse tek tavsiyem o iş yerinden kaçın kendinizi kurtarın.
hocam mağaza görevlisi çok samimi gibi geldi birazdan sevecen olduğum için hemen kaynaşıyorum zaten sert biri olsa büyük ihtimalle girmezdim bakalım bayada ilgileniyor benle daha işe girmememe rağmen ilerleyen zamanlarda güncellerim yazdığımı

KS

Elweald

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
27
Arkadaşlar konuyu deneyimleri ile baya özetlemişler. Şahsi görüşüm BİM, A101, Şok gibi yerlerde çalışmanız insanlık olarak kendinize bir yıpratma sürecinden başka bir şey değildir diye düşünüyorum. Asgari ücret veya biraz üstü neyse alıp, 14 saat çalışmak akla mantığa sığabilecek bir iş kapısı değildir.
şuanda 6000+ üstü ücret veriyor ve haftalık 45 saat geçerse mesai sayılıyor ama geçirmem dedi mağaza sorumlusu ek olarak asgariye zam gelirse buraya da gelir dedi

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,166
şuanda 6000+ üstü ücret veriyor ve haftalık 45 saat geçerse mesai sayılıyor ama geçirmem dedi mağaza sorumlusu ek olarak asgariye zam gelirse buraya da gelir dedi
Çalıştığınız yer nasıl bilmiyorum ama akrabam da çalışıyordu ve kötü yerde mi diyeyim ne diyeyim çalınan mallar sizin maaşınızdan düşüldüğü için çok sıkıntı oluyor diye biliyorum. Birde tercih meselesi ama ben olsam BİM veya A101 de çalışmak yerine A1 ehliyet ile gider motokuryelik yaparım. 12 Saat çalışıyorsunuz ama youtube da gördüğüm ve çoğu izlediğim videolara göre aylık 10 bin civarı para geliyor.

KS

Elweald

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
27
Çalıştığınız yer nasıl bilmiyorum ama akrabam da çalışıyordu ve kötü yerde mi diyeyim ne diyeyim çalınan mallar sizin maaşınızdan düşüldüğü için çok sıkıntı oluyor diye biliyorum. Birde tercih meselesi ama ben olsam BİM veya A101 de çalışmak yerine A1 ehliyet ile gider motokuryelik yaparım. 12 Saat çalışıyorsunuz ama youtube da gördüğüm ve çoğu izlediğim videolara göre aylık 10 bin civarı para geliyor.
çalınan mal değil kasada eksik çıkarsa bakan kişiden kesiliyor diye biliyorum öyle bir şey olsa bimdekiler maaş alamaz hocam

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri