Soru Ddr5 Si̇stem Kurulumu

sadık123

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
İşlemci
7500F
Ekran Kartı
4070
İyi akşamlar internetten tek tek parça alarak ddr5 bir sistem kurdum. Cumartesi günü montajını yapacağım ancak ram anakart ve işlemci ile ilgili sıkıntı yaşayan çok insan gördüm. İlk çalıştırmada nelere dikkat etmeliyim? Sanırım ilk çalıştırmada ekran gelmesi 10 dakikaya kadar uzayabiliyormuş bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim

Ryzen 5 7500F
Galax RTX4070 1 Click OC 2x
MSI Pro B650M-A Wifi
Patriot Viper Venom CL30 6000Mhz (2x16)
Kingston NV2 1TB 3500/2100
NZXT C750
Aerocool Graphite

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
252
Önce şu,
Patriot Viper Venom CL30 6000Mhz (2x16)
özelliklerine bir bakalım: AMD expo desteği açısından...
Intel XMP 3.0 and AMD EXPO Ready
The Viper Venom DDR5 supports for Intel XMP 3.0 and AMD EXPO overclock profiles.
güzel EXPO desteği mevcut.

''ekran gelmesi 10 dakikaya kadar uzayabiliyormuş''
DDR5 DRAM eğitimi ile ilgili olacaktır.
DDR5 sistemleri bellek 'eğitimine' ihtiyaç duyabilir

Az sayıda DDR5 sistemi ve anakart, yeni takılan belleğin sistemle çalışması ve UEFI'ye erişime izin vermesi veya sistemin açılışta kendi kendini sınamasını (POST) tamamlaması için bir "eğitim" sürecine ihtiyaç duyar.

Bir DDR5 sistemi açıkken ancak POST'u bitirmiyorsa ve belirli bir POST hatası da döndürmemişse, bu böyle bir "eğitimin" gerçekleştiğinin bir göstergesi olabilir. Bu işlem sırasında sistem aygıt yazılımı yeni yüklenen bellek için kendini yapılandırır. Bu işlem sırasında anakart veya bilgisayardaki LED'ler etkin olabilir veya olmayabilir. Bunun ekran üzerindeki belirtileri siyah bir ekran veya sistemin üretici açılış ekranında duraklaması olabilir.

Bu gerçekleşirse, bu işlemi tamamlamak için sistemi açık bırakın, bazı durumlarda 15 dakikaya kadar sürdüğü görülmüştür. Bu başarılı olursa, sistem geçen süreden sonra normal şekilde çalışmaya başlayacak veya yeniden başlatma gerektirebilir ancak bu yapıldıktan sonra normal şekilde çalışacaktır. Bu işlem tamamlandıktan sonra, donanım gelecekte tekrar değiştirilmediği veya sistemin BIOS'unda veya UEFI'sinde başka değişiklikler yapılmadığı sürece, gelecekteki yeniden başlatmalar bu beklemeyi gerektirmeyecektir, bu durumda bu işlem için başka bir gecikmeli başlatma görülebilir.
Kaynak:https://www.crucial.com/support/articles-faq-memory/ddr5-memory-training

Bu işlem sonsuz döngüye girerse, (mutlaka bu olur siye bir şey yok her ihtimale karşı) bu durumda ram frekans değerine elle müdahale etmeniz gerekebilir.
En açıklayıcı ve elle frekans değerlerini ayarlama açısından şu video gözüme çarptı.
Baştan (eğer eğitim sonsuz döngüye girerse) elle sorun çıkarmayan frekans ayarlamalarına kadar kolay anlaşılabilir şekilde anlatım. İşlemci ve anakart burada farklıdır. Prensip aynıdır. Siz anlatılana göre uygun ayarları bulursunuz. Türkçe altyazı desteği mevcut.

mert.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
98
Expoyu açmadan sistemi kurun, güncellemeleri yapın. Sonra expoyu açın derim.
Yakın zamanda arkadaşımın sistemini kurdum. Expoyu ve bir kaç ayarı açtıktan sonra ekran bir türlü gelmedi diye bios pilini söküp baştan denedim. Meğer sistem geç açılıyormuş. Sadece bios süresi 80 saniyeydi. Yani boş yere panik yaptırıyor.
Expo genelde sistemin geç açılmasına yol açıyor.
Memory Context Restore ayarını açarsan sistemin açılışını hızlandırabilirsin.
İmzadaki sistemde expo açık memory context restore kapalı 36 sn
expo ve memory context restore açık 10,5 saniyede açılıyor.

KS

sadık123

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Expoyu açmadan sistemi kurun, güncellemeleri yapın. Sonra expoyu açın derim.
Yakın zamanda arkadaşımın sistemini kurdum. Expoyu ve bir kaç ayarı açtıktan sonra ekran bir türlü gelmedi diye bios pilini söküp baştan denedim. Meğer sistem geç açılıyormuş. Sadece bios süresi 80 saniyeydi. Yani boş yere panik yaptırıyor.
Expo genelde sistemin geç açılmasına yol açıyor.
Memory Context Restore ayarını açarsan sistemin açılışını hızlandırabilirsin.
İmzadaki sistemde expo açık memory context restore kapalı 36 sn
expo ve memory context restore açık 10,5 saniyede açılıyor.
O zaman Windowsu kurmadan önce bios güncellemesini yapayım daha sonra bios ayarlarını yapıp Windowsu kurayım

mert.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
98
Önce windowsu kurun. Sonra biosu güncelleyin. Sonra da bios ayalarını yapın.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri