DIMM ile UDIMM birlikte çalışır mı ?

aknbugra50

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Selam elimdeki RAM değerlerinde Crucial marka RAM alacağım. Bütün değerler aynı ama sadece elimdeki RAM DIMM, alacağım Crucial marka RAM ise UDIMM. Sıkıntı çıkartır mı?

Atalayq

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
418
Herşey aynı gibi gözükse de farklı marka ramler beraber kullanımda sorun çıkarıyor. Henüz birkaç arkadaşta tek sorun olmayan gördüm. Risk almanıza gerek var mı? Eski ram ve yeni ramin linkini atar mısınız ve bütçenizi söyler misiniz?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Beraber kullanımda sorun çıkma potansiyeli yüksektir. UDIMM ara belleğe alınmamış RAM anlamına geliyor. DIMM versiyonun bir alt kırılımıdır kendisi.

KS

aknbugra50

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Herşey aynı gibi gözükse de farklı marka ramler beraber kullanımda sorun çıkarıyor. Henüz birkaç arkadaşta tek sorun olmayan gördüm. Risk almanıza gerek var mı? Eski ram ve yeni ramin linkini atar mısınız ve bütçenizi söyler misiniz?
hocam yeni alacağım ram bu. elimdeki ramin değerleri bu ram ile aynı. sadece udimm dimm farklı. internetten baktığımda dimm ramler laptop için yazıyor ama benimkisi laptop değil. ram'imin dimm olduğunu cmd'den baktım. 800e kadar bütçem var hocam.

KS

aknbugra50

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Beraber kullanımda sorun çıkma potansiyeli yüksektir. UDIMM ara belleğe alınmamış RAM anlamına geliyor. DIMM versiyonun bir alt kırılımıdır kendisi.
Hocam 2 gün önce size danışmıştım bu ram ile ilgili. Olur demiştiniz. Ne yapmalıyım?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Hocam 2 gün önce size danışmıştım bu ram ile ilgili. Olur demiştiniz. Ne yapmalıyım?
RAM 'in DIMM yapısına bakarak öneri yapmamışım size sadece aynı bellekten bulabilirseniz alın demişim ve aynı belleği bulamazsanız aynı özelliklerde bellek alın demişim. Yani size U-DIMM ile DIMM beraber çalışır dememişim, bu farklı bir soru. DUAL Channel yani çift kanal olarak çalışmama ihtimali yüksek ama beraber çalışırlar. Ne kadar sağlıklı çalışırlar orası ayrı bir konu.

KS

aknbugra50

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
RAM 'in DIMM yapısına bakarak öneri yapmamışım size sadece aynı bellekten bulabilirseniz alın demişim ve aynı belleği bulamazsanız aynı özelliklerde bellek alın demişim. Yani size U-DIMM ile DIMM beraber çalışır dememişim, bu farklı bir soru. DUAL Channel yani çift kanal olarak çalışmama ihtimali yüksek ama beraber çalışırlar. Ne kadar sağlıklı çalışırlar orası ayrı bir konu.
Hocam Rammon uygulamasından baktığım zaman UDIMM olarak gözüküyor.

Ekli dosyalar

• resim_2022-05-18_115639678.png
    resim_2022-05-18_115639678.png
    52.9 KB · Görüntüleme: 5

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Zaten Laptop demedim SO-DIMM yazıyorsa Laptop RAM modelidir dedim.

Bu uygulamada U-DIMM yazıyorsa doğrudur. Linkteki sorduğunuz bellek sorun çıkartmaz.

Atalayq

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
418
Ramlar için kesin çalışır demek imkansız. Ama alacağınız yer amazon olduğu için bunu test edip iade etme durumunuz olur.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Ramlar için kesin çalışır demek imkansız. Ama alacağınız yer amazon olduğu için bunu test edip iade etme durumunuz olur.
Baz frekansta sorun yaşatmama ihtimali %99 denilebilir. Genelde sorun çıkmaz aynı değerlerde baz frekansta ama tabi sunduğu XMP frekansında sorun yaşatır mı dersek evet oradaki şans 50% ihtimale düşüyor.

Atalayq

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
418
Baz frekansta sorun yaşatmama ihtimali %99 denilebilir. Genelde sorun çıkmaz aynı değerlerde baz frekansta ama tabi sunduğu XMP frekansında sorun yaşatır mı dersek evet oradaki şans 50% ihtimale düşüyor.
Haklısınız. Ama bu ram işi öyle ilginç ki aynı modelin tekli satılan ürünlerini alınca bile bazen sorun çıkarıyor. Dual satılan dışında garantisi hiç olmuyor. Mesela benim ramin aynısından buldum 4x8 yapmak istiyorum. Benim ram 1.55 voltajda sorun çıkardığı için 1.5ta kullanıyorum alacağım arkadaş 1.55te sorun yaşamıyor. Bu bile beni düşündürüyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Haklısınız. Ama bu ram işi öyle ilginç ki aynı modelin tekli satılan ürünlerini alınca bile bazen sorun çıkarıyor. Dual satılan dışında garantisi hiç olmuyor. Mesela benim ramin aynısından buldum 4x8 yapmak istiyorum. Benim ram 1.55 voltajda sorun çıkardığı için 1.5ta kullanıyorum alacağım arkadaş 1.55te sorun yaşamıyor. Bu bile beni düşündürüyor
Evet bazen birebir aynı RAM aynı kod adına sahip olsa bile üretimde içindeki bir şeyi değiştiriyorlar ama kod aynı kaldığı için uyum sorunları olabiliyor. Kullanıcıya zaten diğer konusunda elindeki RAM 'i satıp riske atmadan kit almasını önermiştim ama böyle yapmakta ısrarcı olduğu için bir şey diyemedim. Minimum %95 sorun yaşayacağını düşünmüyorum ama %0.1 bile olsa o şans o kişide yoksa yapacak bir şey yok maalesef.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri