Yardım Dükkan Sahibi Olarak, Muhasebeci Benden Habersiz Sigorta Yaptırabilir Mi?

Canbulu2123

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
286
İyi günler arkadaşlar. Bizim bı kıraathanemiz var. Muhasebeci bizden habersiz çalışan kişiye sigorta yapabilir mi? Dükkan sahibinin imzası olmadan. Muhtemelen muhasebeci ile haşır neşirler. Ciddi bir süre yani yaklaşık 2 yıl ve tabi bilgimiz dahilinde olmadığı için sigorta da yatmadı. Muhasebeciyi şikayet etsek bu dolandırıcılığa girer mi? Ve bu yatmayan sigorta parası ne olur? Bilgili veya ilgili abilerimden yardım bekliyorum. İyi forumlar.

shogun

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
420
Sizin yanınızda çalışan kişiye sigorta yaptırmanız zorunluluk. Yaptırmadıysanız suç işliyorsunuz ve cezası var.
Başka bir yerde çalışan birine yapmışsa muhasebeciye hesap sorabilirsiniz.

KS

Canbulu2123

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
286
Hocam mesele zaten çalışmaması. Başka bir işte de çalışmıyor. Adam mafyavari bı tipleme kahvede takılıyor patronluk taslıyor ortaklık iddia ediyor. Anlamışsınızdır o konuları. Her ne kadar suçta olsa benden habersiz sigorta yaptırılabilir mi? Dava etsem herhangi bir imza vb. delil sunamaz. Haklı durumda değil miyim?

XXL

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
357
Hocam dükkan sizinse adam gelip nasıl mafyalık taslıyor, bunlar 1980lerde kaldı polise haber verin o adama etek giydirirler.

İsmail

Administrator
Admin
Tepki
131
Muhasebeci sizden habersiz yapabilir mi evet fakat şöyle bir durum var az çok gelen giden vergileri vs takip ediyorsanız bunu çoktan fark etmiş olmanız lazım 2 yıl çok uzun bir süre. 3 ayda bir verilen 'Muhtasar Beyanname' de çalışan maaş ödemesinde bordro tanzim edilirken, kişiye maaş ödemesi yapılmadan evvel, brüt tutar üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi kesintileri yapılır. Bu beyannamede kime ne ödediğiniz açıkca belli olur 2 yıldır bunu fark etmemeniz çok zor.

Birde sgk'ya birisinin işe başladığı bildirildi zaman sgk yetkilisi gelip teyit amaçlı dükkanı ziyaret etmekte.

Agnostique

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
101
İşletme yetkilisiyseniz https://www.turkiye.gov.tr/sgk-esgkuyg-esgksifre buradan edevlete giriş sağlayıp uygulamaya git diyoruz.

E-SGK uygulamasında göreceğiniz
TC - İşyeri kodu (Kullanıcı adı)
Sistem şifresi
İşyeri şifresi

Bilgileri ile https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi buradan giriş sağlıyoruz. Görselde göreceğiniz üzere işletmeniz de aktif sigortalı olan kişileri göreceksiniz

1678712909931.png

KS

Canbulu2123

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
286
Hocam dükkan sizinse adam gelip nasıl mafyalık taslıyor, bunlar 1980lerde kaldı polise haber verin o adama etek giydirirler.
Zaten öyle şu an hocam. Öğrenmek istediğimi öğrendim herkese çok çok teşekkürler. Gerekli her yere başvurudur dilekçedir verdim. Ben tam anlatamadım kusura bakmayın olaylar aşırı karışık hâlde. Muhasebeciye diyorum ki adamın çıkışını ver. Adam çıkartmamak için kırk takla atıyor. En sonunda çıkışı verildi. Tabi adam çalışan da değil akşam 5te falan geliyor :D Bir de son olarak alenen tehdit ve küfür ettiği ses kayıtları elimde bunlara da bir şikayette bulunacağım ama özel hayata dahil olur mu? İzinsiz olduğundan dolayı.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,488
Zaten öyle şu an hocam. Öğrenmek istediğimi öğrendim herkese çok çok teşekkürler. Gerekli her yere başvurudur dilekçedir verdim. Ben tam anlatamadım kusura bakmayın olaylar aşırı karışık hâlde. Muhasebeciye diyorum ki adamın çıkışını ver. Adam çıkartmamak için kırk takla atıyor. En sonunda çıkışı verildi. Tabi adam çalışan da değil akşam 5te falan geliyor :D Bir de son olarak alenen tehdit ve küfür ettiği ses kayıtları elimde bunlara da bir şikayette bulunacağım ama özel hayata dahil olur mu? İzinsiz olduğundan dolayı.
Olabilir fakat bunu güvenlik kameranız var ise desteklerseniz sorun olacağını sanmıyorum

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri