Ekran Görüntü Bozuklugu

Erroberer

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba Arkadaslar, Asus Rog Strix marka bir Laptopum var, 3 gündür Ekran üst kisminda Ekran Bozuklugu sorunu var, ilk gün ve Ikinci gün sadece sabahlari Laptopu Pilde veya Prizde farketmiyor, actigim andan itibaren 20 dk. falan oluyordu sonra düzeliyordu, 3. gün itibari ile oyundada artik bu sorunu yasiyorum, tuhaf olan aydinlik renklerin oldugu bir alanda düzeliyor, karanlik renklerin oldugu bir alandada görüntü bozuluyor ve ayrica feci derecede kasiyorda. Bir kac yerde intel güc ayariyla ilgili yaziyordu ama oda care olmadi. Ekrani Gecen sene degistirdim, birsey carpmadida, sivi birseyde dökülmedi üzerine, neden olabilir acaba bu sorun, Donanimsal bir sorun, Driver ile alaka bir durummu bu acaba. Sunuda söylemeliyim 2 ay önce internetten bir oyun indirdim crackli, bilgiyasari durdurdu resmen, feci derecede isinmaya basladi, sonra böyle olmaz dedim format attim, normale döndü ama malesef hoparlör ayni gün bundan dolayi bozuldu, youtubeda kulaklikla müzik dinlerken bir sorun yok ama Hoparlörden dinledigimde hep cizirtili cikiyor. Sorunlarin baslangici bu nokta olabilirmi.

Ekli dosyalar

• .trashed-1683230971-IMG_20230404_220823.jpg
    .trashed-1683230971-IMG_20230404_220823.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 29

kimiki

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
120
Ekran ile alakalı olsa kasma yapmaması gerekir. Ekran kartı driveri ile ilgili bir sorun değilse donanımsal bir sorun olabilir. Bir de bu tarz hatalar ramden de kaynaklanabiliyor bir memtest86 testi yapmanızı öneririm.

KS

Erroberer

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Ekran ile alakalı olsa kasma yapmaması gerekir. Ekran kartı driveri ile ilgili bir sorun değilse donanımsal bir sorun olabilir. Bir de bu tarz hatalar ramden de kaynaklanabiliyor bir memtest86 testi yapmanızı öneririm.
Kasma sorunu Fotograftada göründügü gibi o bozukluk baslayinca oluyor, bu kasma sorununu görüntü bozuklugu baslayinca yasiyorum ve sadece oyunda, onun disinda kasma yok yani, bu yönden özel bir sorunum yok. Ayrica Memtesti nasil yapacagim kardesim?

kimiki

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
120
Kasma sorunu Fotograftada göründügü gibi o bozukluk baslayinca oluyor, bu kasma sorununu görüntü bozuklugu baslayinca yasiyorum ve sadece oyunda, onun disinda kasma yok yani, bu yönden özel bir sorunum yok. Ayrica Memtesti nasil yapacagim kardesim?
flash belleğe atılarak yapılıyor rehberlerden takip ederek bakabilirsiniz. windowsun kendi bellek testi de var arama kısmına windows memory diagnostic yazarak başlatabilirsiniz.
onun dışında ddu ile ekran kartı driverını silip güncel driver kurmanız sorunu çözebilir. ama format attığınızı yazmışsınız o nedenle etkisi olmayabilir.

KS

Erroberer

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
flash belleğe atılarak yapılıyor rehberlerden takip ederek bakabilirsiniz. windowsun kendi bellek testi de var arama kısmına windows memory diagnostic yazarak başlatabilirsiniz.
onun dışında ddu ile ekran kartı driverını silip güncel driver kurmanız sorunu çözebilir. ama format attığınızı yazmışsınız o nedenle etkisi olmayabilir.
Memtesti yaptim, rapor birsey daha gelmedi, sonucunu nerden görücem bilemiyorum. Intelin ekran kartinida silip tekrar actim laptopu birsey düzelmedi, 4-5 gün önce nvidia ekran karti güncellemesi geldi, acaba ondan olabilirmi, onu daha silmeyi denemedim, birde onu deneyecegim, ayrica bu ekran bozuklugunu bilgisayarin kendi screenshot yoluyla, ekran kaydini aldigimda bu sorun screenshot´ta da gözükmüyor, oda ilginc. Formati ben 2 ay önce atmistim, crackli oyunun yarattigi sorundan dolayi, suan format atmadim, bu sorun yüzünden ama bir kac denemeden daha sonra sorunu cözemezsem birde format atacagim.

Son düzenleme:

kimiki

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
120
Memtesti yaptim, rapor birsey daha gelmedi, sonucunu nerden görücem bilemiyorum. Intelin ekran kartinida silip tekrar actim laptopu birsey düzelmedi, 4-5 gün önce nvidia ekran karti güncellemesi geldi, acaba ondan olabilirmi, onu daha silmeyi denemedim, birde onu deneyecegim, ayrica bu ekran bozuklugunu bilgisayarin kendi screenshot yoluyla, ekran kaydini aldigimda bu sorun screenshot´ta da gözükmüyor, oda ilginc. Formati ben 2 ay önce atmistim, crackli oyunun yarattigi sorundan dolayi, suan format atmadim, bu sorun yüzünden ama bir kac denemeden daha sonra sorunu cözemezsem birde format atacagim.
Ekrandan şüphelendim bu yazdığınızdan sonra. Harici bir ekran bağlayıp ekranları yansıtıp dener misiniz ?

KS

Erroberer

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Ekrandan şüphelendim bu yazdığınızdan sonra. Harici bir ekran bağlayıp ekranları yansıtıp dener misiniz ?
Yani Display sorunlu diyemi düsünüyorsun? Ben yarin veya ertesi gün bir Teknik Servise sorucam bu olayi. Yaklasik 1.5 sene önce ekranin yarisinin kararmasi sorunundan dolayida sorun yasamistim, ki o zaman benim hatamdi, ekrana spray sikmistim ve zamanla bozulmustu, sonra Garantisinin son ayinda, Display degistirmistim. Bu bana bu sefer baya bir paraya mal olacak.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri