Rehber Ekran Kartı Modelleri Katman Listesi - RTX 40

Telefonunu Çıkra

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
48
Merhaba,

Kafa karışıklıklarını önlemek amaçlı RTX 40 serisi kartlardaki modelleri bir ortalamaya oturtarak katman listesi hazırladım.
Normalde tüm GPU'ları tek bir model için değerlendirmek çok verimsiz ancak kafanızda modeli konumlandırmak açısından en mantıklı yöntem bu.

Birkaç gün önce bu konuda bir rehber videosu hazırlamıştım. Sağlam kaynaklardan referans aldım, eğer konunun detaylarına ulaşmak istiyorsanız o videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla uzatmadan Kriterleri belirteyim

1- Fiyat performans oranı, satıcıların paşa gönüllerine göre fiyat değiştirmelerinden dolayı değerlendirme faktörüm değil.
Hazır sistemlerde kullanılmaları da bu maddeye bağlı olduğundan onlar da değerlendirmeye tabi değil.

2- Değerlendirmeyi kalite ortalamasına göre baz aldım:
4060 da ideal olan bir model 4070 de can çekişiyorsa Tier da kaydırarak veya klas düşürerek dengeledim
Kalite olarak önceliğim soğutma, ondan sonra videoda gösterdiğim VRM, Power limit, malzeme kalitesi ve minimal oranda tasarım şeklindedir. Kafama göre "böyle hissediyorum" diyerek listelemedim.

3- Sıklıkla denk gelebileceğiniz modelleri değerlendirdim. ASUS Megaladon, Galax HOF gibi modeller bundan dolayı yok. Asus prime başta olmak üzere bazı modelleri unuttum / bilgi bulamadığımdan eklemedim.

4- Listede "o.c. edition" olarak geçen modellere değinmedim. Listeyi kalabalık göstermek dışında farkları yok gibi bir şey.

Tierların anlamları şu şekilde

Tier Açıklamaları.png

Kartları bu tanımlar üzerinden konumlandırdım.
Ayrıca liste de kendi içinde sıralanıyor. En soldaki en iyi şeklinde gidiyor.

TİERLİST

TELEFONUNU çıkra gpu tierlist.png

Listede "neden orada?" denebilecek bazı spesifik modeller var. Listedeki tüm kartları videoda tanımladım ancak o spesifik modellerin tanımlarını yazılı olarak da belirtmekte fayda var.
  • VENTUS 3X, WİNDFORCE 3X ve PNY VERTO 3X: Bu modelleri 3 fan olmaları kurtaramadı. 3 fanlı diğer modellere nazaran beklenenleri verememeleri yüzünden diplerde konumlandı.
  • PNY EPİC: Soğutma ve sessizlik olarak C tier ın en iddialı modellerinden birisidir ancak iç kalite olarak soğutması kadar başarılı buluyorum.
  • ZOTAC AMP EXTREME: Bu kart aslında B tiera yükselecek kadar kaliteli ancak soğutması, iç kalitesi kadar iyi durmuyor. Bazı kartlarda B tier ancak model ortalaması almamdan dolayı orada kaldı.
  • GALAX SG-ST, ASUS TUF-PROART: Bu dörtlü için sıralama değil örüntü kullandım. Asus lar iç kalite olarak, Galax lar 4. fan sayesinde soğutma olarak avantaj elde ediyor.
KAYNAKLAR

‪OTechnology‬ den referans aldığım kaynaklar
4070 :
4070 Ti :
4080 :
4090 :

PC Hocası TV den referans aldığım kaynaklar ;
4060 Ti testleri :
Colorful Ultra 2X İncelemesi :

‪TechTesters‬ den referans aldığım kaynaklar ;
4070 Windforce ve Ventus testi :
Gaming OC ve Aero testi :
Inno3d X3 testi :

‪KitGuruTech‬ den referans aldığım kaynaklar ;
İnno3d twin x2 testleri :

‪OC3D‬ den referans aldığım kaynaklar ;
Zotac Trinity testleri :

‪Hardwareunboxed‬ den referans aldığım kaynaklar ;
4070 testleri :

GamersNexus‬ den referans aldığım kaynaklar ;
Colorful Neptune testi :

Diğer kaynaklar ;
🎯 Techpowerup bazı kartlar için incelemeler yayınlıyor Google dan bulabilirsiniz. O şemalardan sıkça yararlandım. Youtube kanallarında da testler var.
🎯 Asus rog LC ve Suprim Liquid testleri :https://hardforum.com/threads/msi-r...0-rog-strix-lc-oc-temps-while-gaming.2030158/
🎯 Bazen de forumlardan ve kullanıcı yorumlarından referans aldım.

Böyle büyük bir listede hata yapmam olası. Hata yaptığımı düşündüğünüz bir yer varsa dayanak göstererek belirtirseniz düzeltmek için çabalarım. Bunu videonun sabitlenen yorumlarında yapıyorum.

İyi günler.

Son düzenleme:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri