Ekran Kartım %95 Kullanımda Oluyor Sebebi Nedir?

braveheartno

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Selam Arkadaşlar,

Hangi oyun olursa olsun oyuna girerken ve girdikten sonra ekran kartım %90 kullanımdan aşşagı inmiyor ve derecede ortalama 75 falan oluyor işlemcim ise ortalama 44 derece oluyor nedeni nedir?

Diğer kullananlara baktığımda ekran kartı 50derece işlemci ise 40 50 arası geziyor oluyor benimki neden böyle normal oldugunu düşünmüyorum.yardımcı olursanız sevinirim.

Ekran kartım asus dual 3060
İşlemcim ryzen 5 5500

Moderatörün son düzenlenenleri:

behnankmscu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
60
arkadaşlar hangi oyun olursa olsun oyuna girerken ve girdikden sonra ekran kartım %90 kullanımdan aşşagı inmiyor ve derecede ortalama 75 falan oluyor işlemcim ise ortalama 44 derece oluyor nedeni nedir diger kullananlara baktıgımda ekran kartı 50derece işlemci ise 40 50 arası geziyor oluyor benimki neden böyle normal oldugunu düşünmüyorum.yardımcı olursanız sevinirim
ekran kartım asus dual 3060
işlemcim ryzen 5 5500
Normal değerler. Ekran kartına yük bindiği için kullanımı artıyor ve sıcaklık da artıyor, burada herhangi bir sorun yok. Oyundan oyuna, oyun özelliklerine göre değişir bu. High ayarlarda farklı medium ayarlarda farklı değerler alırsınız.

EymenO.

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Tepki
370
Selam Arkadaşlar,

Hangi oyun olursa olsun oyuna girerken ve girdikten sonra ekran kartım %90 kullanımdan aşşagı inmiyor ve derecede ortalama 75 falan oluyor işlemcim ise ortalama 44 derece oluyor nedeni nedir?

Diğer kullananlara baktığımda ekran kartı 50derece işlemci ise 40 50 arası geziyor oluyor benimki neden böyle normal oldugunu düşünmüyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

İşlemcim ryzen 5 5500
Ekran Kartın'ın oyunda %90'dan aşşağı inmemesi iyi bir şey zaten, 75 GPU 44 CPU çok iyi bir değer aslında anormal bir durum yok. Karşılaştırdığınız kişilerin kasası fanları oturduğu bölge vs aynı mı? Bir sürü değişken mevcut ısı değerlerinde.

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,166
Ekran kartının kullanılması iyi bir şey tam tersi kullanılmazsa sorun vardır. Sıcaklık da fazla değil ve işlemciniz de buz gibi. Hiçbir sıkıntı yok.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Selam Arkadaşlar,

Diğer kullananlara baktığımda ekran kartı 50derece işlemci ise 40 50 arası geziyor oluyor benimki neden böyle normal oldugunu düşünmüyorum.yardımcı olursanız sevinirim.

İşlemcim ryzen 5 5500
Değerlerde bir sorun göremedim hocam zaten FPS kısıtlama yapmıyorsanız ekran kartı tam yükte çalışacaktır bu olması gereken senaryo

KS

braveheartno

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Normal değerler. Ekran kartına yük bindiği için kullanımı artıyor ve sıcaklık da artıyor, burada herhangi bir sorun yok. Oyundan oyuna, oyun özelliklerine göre değişir bu. High ayarlarda farklı medium ayarlarda farklı değerler alırsınız.
bir arkadaşım vardı işlemcisini %100 kullandıgı için yanmıstı işlemcisi bende ekran kartım yanarmı diye şüphe ettim.

BilgisayarcıGenç

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,269
Hava sirkülasyonu, bulunduğunuz bölgedeki veya evdeki nem/sıcaklık oranları bunlar etkileyen şeyler. 2 ürün için de sıcaklıklar gayet normal. Gpu'nun kullanılması iyi bir şey tabiki. İşlemci %100' de çalıştığı için yanma durumu olmaz, sıcaklık veya diğer elektronik sebeplerden bu durumu yaşamıştır arkadaşınız.

KS

braveheartno

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Hava sirkülasyonu, bulunduğunuz bölgedeki veya evdeki nem/sıcaklık oranları bunlar etkileyen şeyler. 2 ürün için de sıcaklıklar gayet normal. Gpu'nun kullanılması iyi bir şey tabiki. İşlemci %100' de çalıştığı için yanma durumu olmaz, sıcaklık veya diğer elektronik sebeplerden bu durumu yaşamıştır arkadaşınız.
hiç bir fikrim yok ama normal olsa bile bana degişik geliyor nedednini bilmiyorum

BilgisayarcıGenç

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,269
hiç bir fikrim yok ama normal olsa bile bana degişik geliyor nedednini bilmiyorum
Dediğimiz gibi sorun görünmüyor ancak siz yine de şüpheye kapılıyorsanız, Msi Afterburner ile grafik olarak yüksek seviye bir oyuna girin. Bir süre oynadıktan sonra kullanım ve sıcaklık değerlerini bize ss olarak gönderin, tekrar kontrol edelim

KS

braveheartno

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Dediğimiz gibi sorun görünmüyor ancak siz yine de şüpheye kapılıyorsanız, Msi Afterburner ile grafik olarak yüksek seviye bir oyuna girin. Bir süre oynadıktan sonra kullanım ve sıcaklık değerlerini bize ss olarak gönderin, tekrar kontrol edelim
yüksek bir oyunla alakası yok sistem istemeyen oyunlarda dahi aynı degerler oluyor.

KS

braveheartno

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
1660741968680.png

boşta bu şekil.

BilgisayarcıGenç

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,269
KS

braveheartno

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Kasanızın hava akışına, soğutma gücüne ve aktif sıcaklıklara göre bu değerlere çıkması mümkün aslında. Ancak diyorsanız ki çok iyi bir hava akışım var sıcaklıklarda normal, görev yöneticisi üzerinden ekran kartını kullanan aktif programlar var mı kontrol edin. Yinede detaylı bakması için uğur hocayı etiketliyeyim. @ugur.gozaydin
MESELA FALL GUYS GİBİ BİR OYUNDA %95 KULLANIM 75 KÜSÜR DERECE OLUYOR NORMALMi+valorant ajan seçme kısmında ise gene %95 kulllanıma çııyor oyuna girince düşüyor.

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,166
MESELA FALL GUYS GİBİ BİR OYUNDA %95 KULLANIM 75 KÜSÜR DERECE OLUYOR NORMALMi+valorant ajan seçme kısmında ise gene %95 kulllanıma çııyor oyuna girince düşüyor.
Valorant ajan seçme menü gibi kısımlarda FPS sınırlaması genel de olmadığından kart olabildiğince yüksek performans vermeye çalışıyor ondan kullanımı yükse. Fall Guys için bilmiyorum ama o da normaldir. Eğer hiçbir şey açık değilken kullanım fazlaysa mining virüsü vardır diyelim de oyundayken normal.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Mesajlara bakarak söyleyebilirim ki öyle ciddi bir sorununuz var diyemem. %90 ve üzeri kullanımlar zaten ekran kartı için olması gereken değerler. Tabi %95-100 arası olması daha iyi ama sistemdeki güç kullanımları sürücü odaklı bazı durumlar vs. bu aradaki %10 kısmın kaybın sebebi olabilir.

ahmetalikyc

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
64
bilmiyorum bana oyle dedi
O öyle sanmış işte %100 kullanırken iyi soğutamadığı için(nedeni termal macun yenilememek veya yeterli soğutucu olmaması olabilir.) suçu %100 kullanmaya atmış aslında sorun büyük ihtimal işlemcinin yük altında sıcaklığın istenilmeyen derecelere ulaşmasıyla ilgilidir.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri