ekran kartım kendini kullanmıyor

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
497
furmarkta istediğim gibi kullanıyor kendini yukarıda görebilirsin değerleride paylaştım ama oyunlarda inatla kullanmıyor bende çözemedim değerleri video olarak paylaşırım birazdan
Evet gördüm, en çok kafa kurcalayan da aslında o. Ayarlar kısmında oyun içerisi muhtemelen değil ama dışarısında bir sıkıntı var gibi geliyor bana.

KS

emiraltunova

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Evet gördüm, en çok kafa kurcalayan da aslında o. Ayarlar kısmında oyun içerisi muhtemelen değil ama dışarısında bir sıkıntı var gibi geliyor bana.
videoya 10. saniyede başla gpu kullanımına bak
videoda belli olmamış orda olan şey arkama dönünce duvara doğru gpu kullanımım %95 lerin üstüne çıkıyor geri dönünce %60 lara düşüyor şehre doğru bakarken

Son düzenleme:

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
497
Hocam bence sıkıntı yok sistemsel ve grafik ayarları kısmında. Sadece oyunun belli bölümlerinde yaşadığınız bir probleme benziyor. Muhtemelen oyun optimizasyonu ile alakalı durum. Bunu çözmesi gereken oyun yapımcısı olmalı diye düşünüyorum. Oyuna güncelleme ile belki düzeltebilirler. İsterseniz mail ile hata bildirin.
Peki her oyunda mı bu yaşanıyor?
İşlemci soğutucu almanızı tavsiye ederim. İşlemci epey yüksek derecelerde geziyor. Ama FPS düşmesini ve ekran kartının kullanımı düşürmesi konusunda işlemcinin etkisi sanki yok gibi. Çünkü çekirdek kullanımı normal ve frekans hızını düşürmüyor, sadece sıcaklıklar biraz fazla geldi bana. Bütçeniz olunca bir soğutucu alın bence.

KS

emiraltunova

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Hocam bence sıkıntı yok sistemsel ve grafik ayarları kısmında. Sadece oyunun belli bölümlerinde yaşadığınız bir probleme benziyor. Muhtemelen oyun optimizasyonu ile alakalı durum. Bunu çözmesi gereken oyun yapımcısı olmalı diye düşünüyorum. Oyuna güncelleme ile belki düzeltebilirler. İsterseniz mail ile hata bildirin.
Peki her oyunda mı bu yaşanıyor?
hocam şöyle bir durum var dlss açınca fps artmıyorda azalmıyorda ekran kartı kullanımı azalıyor

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
497
hocam şöyle bir durum var dlss açınca fps artmıyorda azalmıyorda ekran kartı kullanımı azalıyor
DLSS kullanırken siz aslında ekran kartının kullanımı düşüren çözünürlüğü düşüren ayarı açmış oluyorsunuz. DLSS kalitede dener misiniz veya kapatıp dener misiniz?

KS

emiraltunova

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
DLSS kullanırken siz aslında ekran kartının kullanımı düşüren çözünürlüğü düşüren ayarı açmış oluyorsunuz. DLSS kalitede dener misiniz veya kapatıp dener misiniz?
dlss açınca fps artmaması normalmi yani dlss kalitede denedim zaten bir fark etmedi . videoda dlss kapalı durumda

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
497
dlss açınca fps artmaması normalmi yani dlss kalitede denedim zaten bir fark etmedi . videoda dlss kapalı durumda
DLSS ihtiyacınız olmadığı oyunlarda açmanıza gerek yok. Hele ki ekran kartı %100 kullanılmıyorsa ve grafiği düşük oyun ise hiç gerek yok. Bende de bazı oyunlarda oyunun en üst grafiklerinde ekran kartı kullanımı %100 %98 olmuyor. Bu oyunla alakalı bir durum. %60 kullanabiliyor çünkü oyunun en yüksek grafiği ekran kartının o kadarlık bölümünü kullanıyor. Daha fazla ayrıntı isteyen oyun GOW gibi bir oyunda %100 kullanıma yaklaşıyor. RDR2 de de aynı şekilde ekran kartını tam kullanıyor. Yüksek grafikli oyunlarda ekran kartı kullanımına da bakınız. Herhangi bir sorun var mı diye anlamak istiyorsanız.

KS

emiraltunova

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
DLSS ihtiyacınız olmadığı oyunlarda açmanıza gerek yok. Hele ki ekran kartı %100 kullanılmıyorsa ve grafiği düşük oyun ise hiç gerek yok. Bende de bazı oyunlarda oyunun en üst grafiklerinde ekran kartı kullanımı %100 %98 olmuyor. Bu oyunla alakalı bir durum. %60 kullanabiliyor çünkü oyunun en yüksek grafiği ekran kartının o kadarlık bölümünü kullanıyor. Daha fazla ayrıntı isteyen oyun GOW gibi bir oyunda %100 kullanıma yaklaşıyor. RDR2 de de aynı şekilde ekran kartını tam kullanıyor. Yüksek grafikli oyunlarda ekran kartı kullanımına da bakınız. Herhangi bir sorun var mı diye anlamak istiyorsanız.
cyberpunkda dlss kapalı 80 lerde dlss açınca 60 lara düşüyor ve çok hareketli gpu kullanımı

KS

emiraltunova

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
hocam burdan bakabilirsin değerlerin hepsine 2 oyunda denedim

Son düzenleme:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri