Evde Topraklama Var Ama Bilgisayarda Statik Elektrik Birikiyor

RmznCan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Arkadaşlar bilgisayar bazen sadece sürekli fanları dönüp duruyor bazen de görüntü geliyor ama herhangi bir zamanda donup kalıyor. 3 kere servise gitti sağlam olduğu söylendi. Bir ara sürekli fanları döndüğü gün 24 pinlik güç kablosunu çıkardım taktım bilgisayar açıldı ama tekrar dondu. Statik elektrik problemi var görünüyor. Yardımcı olursanız sevinirim.
* Evde topraklama olmasına rağmen niçin statik elektrik birikir?
* Bazen evin voltajında sıkıntı yaşayabiliyoruz. Voltajdan kaynaklı olarak PC'de statik elektik birikir mi?

-INTEL Core i3-12100F 4.3GHz 12MB Önbellek 4 Çekirdek 1700 İşlemci
-ASUS PRIME H610M-K D4 Intel H610 LGA1700 DDR4 3200 DP HDMI M2 USB3.2 mATX Anakart
-ASUS Radeon DUAL RX 6600 8GB GDDR6 128 Bit Ekran Kartı
-ADATA XPG Spectrix D41 TUF RGB 8GB (1x8GB) DDR4 3200 MHz CL16 Ram × 2
-WD SN570 500GB Blue GEN3X4 M.2 SSD 3500MB Okuma / 2300MB Yazma
-FSP HYPER H3-550 80+ PRO 550W Güç Kaynağı

KS

RmznCan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1

Şöyle bir şey alırsan bütün sorunların çözülür

akim korumali priz kullanmayi dene
Arkadaşlar ben belrtmedim kusura bakmayın. Ben FSP 1100VA'lık Line- interactive UPS'le de denedim akım korumalı prizle de denedim, ikisini birlikte de denedim ama değişen bir şey olmadı. Yani yeni bir bilgisayar ve çözüm bulamamak çok can sıkıcı.
Eğer UPS ve akım korumalı priz voltajla ilgili problemleri büyük oranda düzeltir diyorsanız voltajdan kaynaklanma ihtimalini eleyeceğim. Ama şunu da belirtmek isterim evdeki küçük teknolojik aletler bozuluyor ve içlerinden yanık kokusu geliyor (su ısıtma aleti, çaycı, mikser gibi ürünler). Elektrikçiler de küçük gördükleri sorunlar için eve gelmek istemiyorlar, 4-5 elektrikçiyle iletişime geçtim biri bile gelmeye tenezzül etmedi.
Dostlar peki bu 24 pinli kabloyu çekip taktım bilgisayar çalıştı dedim ya topraklamayla ilgili olabilir belki sağlıklı değildir ama voltajla da ilgili olabilir mi, yani orada elektrik birikir mi bu yüzden?
Bu arada bilgisayarı sadece anakart, işlemci, ssd ve tek ramlı bazen de ssd ve olmadan ve bazen de RAM olmadan çalıştırdım. durum değişmedi. (Yetkili servis işlemciyi ve SSD'yi değiştirmişti)

benbaaris

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
44
Arkadaşlar ben belrtmedim kusura bakmayın. Ben FSP 1100VA'lık Line- interactive UPS'le de denedim akım korumalı prizle de denedim, ikisini birlikte de denedim ama değişen bir şey olmadı. Yani yeni bir bilgisayar ve çözüm bulamamak çok can sıkıcı.
Eğer UPS ve akım korumalı priz voltajla ilgili problemleri büyük oranda düzeltir diyorsanız voltajdan kaynaklanma ihtimalini eleyeceğim. Ama şunu da belirtmek isterim evdeki küçük teknolojik aletler bozuluyor ve içlerinden yanık kokusu geliyor (su ısıtma aleti, çaycı, mikser gibi ürünler). Elektrikçiler de küçük gördükleri sorunlar için eve gelmek istemiyorlar, 4-5 elektrikçiyle iletişime geçtim biri bile gelmeye tenezzül etmedi.
Dostlar peki bu 24 pinli kabloyu çekip taktım bilgisayar çalıştı dedim ya topraklamayla ilgili olabilir belki sağlıklı değildir ama voltajla da ilgili olabilir mi, yani orada elektrik birikir mi bu yüzden?
Bu arada bilgisayarı sadece anakart, işlemci, ssd ve tek ramlı bazen de ssd ve olmadan ve bazen de RAM olmadan çalıştırdım. durum değişmedi. (Yetkili servis işlemciyi ve SSD'yi değiştirmişti)
hocam konuyla ilgili bilgim yok fakat elektirik işi sakata gelir allah korusun. mahalledeki elektirikçilere gidip abi bizim evde elektirik sıkıntısı var diyin(yüz yüze yapın) eğer onlar çözmezse armuttan sorununuzu belirtin eminim birileri size ulaşır oradan

Deniz Koloğlu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
145
Hocam normal şartlarda bu dediğiniz şekilde bilgisayarın çalışamaması lazım burada benim bilgimi aşan bir durum var

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
601
Yani arada ups olduktan sonra akımı düzenler, orda sorun olmaz. Topraklamada sıkıntı olabilir ki başka aletleriniz de bozuluyormuş. Genelde eski binalarda topraklamayı ıslak yüzey olan, tuvalet banyo gibi yerlere çekerler. Her oda da varsa bile oralarda daha iyidir. Bakmışsınızdır zaten topraklama var demişsiniz ama yine de sigorta kutusundaki ve prizlerin arkasındaki topraklama kablolarını kontrol edin. Avometre varsa topraklamanın düzgün çalışıp çalışmadığı da bir modu ile ölçülebiliyordu yanlış hatırlamıyorsam, bakabilirsiniz. Olmadı bahçeye yakınsanız bir bakır kablo alın, toprağa saplayın, pcnizin prizine bağlayın, mis :D Genel bir sıkıntı varsa elektrikçi baksın mutlaka, ev aletleri, beyaz eşya dünya para artık.

KS

RmznCan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Yani arada ups olduktan sonra akımı düzenler, orda sorun olmaz. Topraklamada sıkıntı olabilir ki başka aletleriniz de bozuluyormuş. Genelde eski binalarda topraklamayı ıslak yüzey olan, tuvalet banyo gibi yerlere çekerler. Her oda da varsa bile oralarda daha iyidir. Bakmışsınızdır zaten topraklama var demişsiniz ama yine de sigorta kutusundaki ve prizlerin arkasındaki topraklama kablolarını kontrol edin. Avometre varsa topraklamanın düzgün çalışıp çalışmadığı da bir modu ile ölçülebiliyordu yanlış hatırlamıyorsam, bakabilirsiniz. Olmadı bahçeye yakınsanız bir bakır kablo alın, toprağa saplayın, pcnizin prizine bağlayın, mis :D Genel bir sıkıntı varsa elektrikçi baksın mutlaka, ev aletleri, beyaz eşya dünya para artık.
Hocam pek fazla anlamam bu işlerden de şunu belirtmek isterim. Geçenlerde salonda bilgisayarı 3 defa çalıştırdım 3'ünde de en fazla 20 dakika açık kaldı sonra dondu ve kendine reset attı. Daha sonra banyodaki prize taktım bilgisayarı 2,5 saat açık kaldı daha sonra yine donup reset attı :D . Yani dediğin gibi banyoda daha iyi çalıştı (o gün için söylüyorum, daha sonraki günlerde erkenden donup kapandığı da oldu tabi). O halde topraklama konusuna odaklanacağım. Çok teşekkür ediyorum verdiğin bilgiler için. Ben tekrar durumla ilgili buraya yazacağım.

Kürşat K.

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,280
Evdeki diğer cihazlarda da sıkıntılar oluyor ise evin ana sigorta panosuna çeşitli ek tedbirler aliabilirsin bu ek tedbirler çeşitli devre koruma elemanlarından oluşuyor evin sigorta panosuna montajı yapılıyor elektrik tesisatında herhangi bir olumsuz durum olduğu zaman sistem devreye giriyor koruma sağlıyor hayat kurtaran bir önlem bu tavsiye ederim

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri