Evdeki Boşa Elektrik Tüketen Cihazlar Konusundaki Deneyimim

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159
Öncelikle son elektrik zamları ve kademeli sisteme geçiş sonrasın kendime bir watt metre priz aldım. Evdeki her cihazı tek tek ölçümledim. Kapalı olduğu halde elektrik tüketen bazı cihazlardan bahsedeceğim şimdi sizlere. Benim yaptığım hesaplamalara göre faturamda ayda yaklaşık 40-45 TL civarı kayıp elektrik var. Yani kullanmadığım halde harcanan elektrik.

Özellikle dokunmatik düğmesi olan ve çalışmak için her an hazır bekleyen ürünler prize takılı ise kesinlikle bir elektrik tüketimi oluyor. Fakat özellikle DC ile çalışan ve adaptörü bulunan ürünler bu konuda çok acımasız.

1. monitör ve PC: Monitörümü mutlaka dokunmatik tuşuna basar ve kaparım fakat bir de arkasında anahtar olan anahtar vardı onu kapatmazdım. Keza bilgisayar da devamlı prize bağlı durur bizde. Evde 2 PC var ve Gold ve Silver sertifikalı PSU'lar bulunuyor PC'lerde. 2 monitör + 2 PC kapalı iken prize bağlı olduğu süre boyunca tükettiği elektrik >> 40 watt. Yani 1 PC + 1 monitör yaklaşık 20 watt. Kısaca boşta duran 1 PC günde 0,66 kuruş tüketiyor. Bu nedenle kesinlikle anahtarlı priz kullanın ve işiniz bitince prizi kapatın.

2. mini desktop bilgisayarım: Evde yük altında bile maksimum 30 watt çeken i5 4210U işlemcisi bulunan fansız bir mini desktop var. Salonda TV'ye bağlı ve film vs için kullanıyoruz. Bu arkadaş %100 CPU yükünde 30 watt civarı tüketirken kapalı durumda 19 watt tüketiyor. Evet şaka gibi ama boşta 19 watt. Artık kesinlikle prize bağlı tutmuyorum.

3. modemler & routerlar: Geceleri kullanmadığınız zamanlarda kesinlikle fişini çekin. Adaptörleri ciddi elektrik harcıyor. Bende ASUS RT-1900u var. SSD falan bağlı ve bu şekilde 25 watt elektrik tüketiyor. Ayrıca ISS'ın kendi Router'ı var onu da kontrol ettim. Oda yaklaşık 20 watt tüketiyor.

4. çamaşır makinesi ve çamaşır kurutma makinesi: Bu ürünler kapalı durumda bile elektrik tüketiyor. A+++ iki üründe fakat durdukları yerde hem manyetik alan yayıyorlar hem de tüketim var. Bunların tüketimi ölçemedim prizleri çok ters bir yerde fakat 3 yıl kadar önce manyetik alan cihazı ile kontrol ettikten sonra bir akıllı priz bağlamıştım ortak prizlerine. Bu sayede sadece kullanacağımız zaman açıyoruz.

5. kesinlikle LED ampul kullanın. 8-9 watt ampuller kesinlikle normal bir odayı aydınlatmak için yeterli. Sarı ampul kullanmaya özen gösterin.

Eğer hesaplarım doğru ise sonraki ay kWh cinsinden yaklaşık 40 kWh civarı tasarruf etmiş olmam gerekiyor. Bakalım sonuçlarını Şubat faturasında görebileceğim :)

Bu arada kullandığım akıllı prizi ve watt metre prizi ekliyorum. Buradan bakabilirsiniz >> 

Farklı modellerde tercih edebilirsiniz mesela watt ölçen akıllı prizlerde var. Ben sonoff tercih ettim çünkü yetkili servisi iyi.

*** 1 AY SONRA SONUÇLAR ***

Sonunda Şubat faturamız geldi 154 kWh

2. kişi evden çalışıyoruz. Ayrıca akşamları oyun vs oynuyoruz. 5800x + 2070S ve 3700x + 1070 olmak üzere 2 PC'var.

Bu konunun başında nasıl tasarruflar yaptığımı belirtmiştim ve tam tahmin ettiğim gibi yaklaşık 50 kWh kadar tasarruf olmuş.

Şubat Faturası 154 kWh
Gündüz 54,26
Puant 51,04
Gece 49,04  

Ocak Faturası 207 kWh
Gündüz 75,47
Puant 59,96
Gece 71,81

207 - 154 = 53 kWh x 1,37 = 72,61 TL tasarruf!

BeratG

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
bireysel elektrik faturalarında ciddi bir düşüş yaşatacak cinsten yararlı bir paylaşım.
iyi forumlar.

stizzy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Cvp: Evdeki Boşa Elektrik Tüketen Cihazlar Konusundaki Deneyimim

Çok faydalı bir konu gerçekten. Gece yatarken modemi kapatmayı unutmamaya çalışacağım bu saatten sonra.

samet_0822

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

Faydalı bilgiler deneyip değişime bakmak lazım . Teşekkürler :)

Butfudman

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

Yararlı bir paylaşım teşekkür ederiz. İyi forumlar.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757

Faydalı paylaşım için teşekkürler.

KS

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159

Ve evet sonunda Şubat faturamız geldi 154 kWh

2. kişi evden çalışıyoruz. Ayrıca akşamları oyun vs oynuyoruz. 5800x + 2070S ve 3700x + 1070 olmak üzere 2 PC'var.

Bu konunun başında nasıl tasarruflar yaptığımı belirtmiştim ve tam tahmin ettiğim gibi yaklaşık 50 kWh kadar tasarruf olmuş

Şubat Faturası 154 kWh
Gündüz 54,26
Puant 51,04
Gece 49,04  

Ocak Faturası 207 kWh
Gündüz 75,47
Puant 59,96
Gece 71,81

207 - 154 = 53 kWh x 1,37 = 72,61 TL tasarruf!

@"OceanLaB" hocam bu konuyu bir sizde ele alın videolarda bence. Bir çok kullanıcıya güzel rehber olur bu konu. Ben bizzat bekledim 1 ay sonuçları gayet verimli oldu.

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,074

Vallahi müthiş konu. İzniniz olursa, bu deneyiminizi Instagram ve grupta da paylaşarak insanların bilgi sahibi olmasını sağlamak isterim.

Dediğiniz gibi ilginç ve takip edilesi bir konu. Video içeriği olarak baya fayda sağlayabilir. Hele bizim ofiste 7 PC aktif çalışıyor. Elektrik faturamız ortalama 1600TL geliyor aydan aya.

SinanAk

Administrator
Admin
Tepki
24

Tebrikler çok güzel bir araştırma konusu olmuş. Aslında çok basit gibi görünen şeylerden hem bütçemize hem de çevremize nasıl destekte bulunabileceğimizi net bir şekilde görebiliyoruz.

KS

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159
RE: Cvp: Evdeki Boşa Elektrik Tüketen Cihazlar Konusundaki Deneyimim

OceanLaB' Alıntı:
Vallahi müthiş konu. İzniniz olursa, bu deneyiminizi Instagram ve grupta da paylaşarak insanların bilgi sahibi olmasını sağlamak isterim.

Dediğiniz gibi ilginç ve takip edilesi bir konu. Video içeriği olarak baya fayda sağlayabilir. Hele bizim ofiste 7 PC aktif çalışıyor. Elektrik faturamız ortalama 1600TL geliyor aydan aya.

Tabii ki izin var ne demek :) bir fayda olsun diye yaptım zaten bu çalışmayı

official

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

Valla Sırf Teşekkür etmek için üye oldum. Teşekkür Ediyorum :) Gerçekten günümüzde aslında eleştirdiğimiz konuları gerçekliğiyle ele alınca çok fazla tüketen ve çok çabuk tüketen nesil olduk.  Tasarruf çok önemli gerçekten prizden çıkarmak ve özellikle modemi bundan sonra mutlaka kapatacağım. Ve sevgili hocam lütfen bir sonraki ay mutlaka ölçüm ve tasarrufunuzu bize gösterin.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757

Elinize sağlık çok faydalı başlık . Hocamdaki kaliteye bak paylaşmak için izin istiyor  :) Bu forumda keyifle vakit geçirmemek elde değil .

KS

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159
RE: Cvp: Evdeki Boşa Elektrik Tüketen Cihazlar Konusundaki Deneyimim

official' Alıntı:
Valla Sırf Teşekkür etmek için üye oldum. Teşekkür Ediyorum :) Gerçekten günümüzde aslında eleştirdiğimiz konuları gerçekliğiyle ele alınca çok fazla tüketen ve çok çabuk tüketen nesil olduk.  Tasarruf çok önemli gerçekten prizden çıkarmak ve özellikle modemi bundan sonra mutlaka kapatacağım. Ve sevgili hocam lütfen bir sonraki ay mutlaka ölçüm ve tasarrufunuzu bize gösterin.

Müsait zamanda bu konu ile ilgili bir video çekme planım var. "Monitör boşta nasıl elektrik tüketir?" diye maalesef inanmayanlar var :) Bu arada kötü bir monitör de kullanmıyorum yani Acer Predator var.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

Prize takılı her cihaz devre kartındaki her bileşene elektrik verir buda enerji tüketimi anlamına geliyor. Boşta enerji tüketimi diye bir şey var. Sadece monitör değil, TV, makineler hatta prizde boşta şarj aleti bile varsa o bile boşa enerji çekiyor. Bilgilendirici bir içerik çıkar sadece monitör bazlı kalmamak gerek.

KS

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159

Yeni fatura geldi. 26 günlük fatura gelmiş 149 TL. Geçen yıl bile bu kadar düşük fatura gelmemişti. Gerçekten tasarruflar işe yaradı. Bu arada kullanım düzenimizde hiç bir değişim yok. Hatta bu ay fazla fazla oyun bile oynadık. Ama yüksek FPS istemeyen oyunlarda FPS'yi 60'a sabitledim. Sanırım bununda faydası oldu :)

Okuma Bilgileri İlk Son Fark Okuma (Gün)
19.02.2022 16.03.2022 26
Tek Zaman (Endeks) 119,196
Gündüz (Endeks) 3.560,712 3.602,727 42,015
Puant (Endeks) 3.075,552 3.112,819 37,267
Gece (Endeks) 2.701,043 2.740,957 39,914

KS

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159
Yeni fatura geldi. Bu ay biraz daha fazla oyun oynadık. 2 PC genelde akşam saatlerinde fakat çok ciddi bir fark yaratmamışız. Evdeki cihazları prizden çekmenin faydasını çok ciddi bir şekilde görmeye devam ediyorum. Bu tasarrufu yapmadan önce kWh cinsinden kullanımlarımız 190-210 kWh'larda dolaşıyordu. Tekrar hatırlatayım sadece prize takılı durup boşa elektrik tüketen ürünleri artık prizden çekiyorum. PC, Monitör, adaptörü ve trafosu olan her türlü cihazı prizden çekiyorum. Bunun dışında bir tasarruf yapmıyoruz. 2 kişi evden çalışıyoruz yani 9 saat 2 tane iş laptop devamlı açık.

Geçen ay günlük ortalama kullanım : 4,57
Bu ay günlük ortalama kullanım : 4,8

30 günlük dönem için : 144 kWh
Gündüz 39
Puant 52
Gece 34

KS

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159
Kaç oldu bu 4. ay sanırım :) Geçen ay ile aynı ortalamayı tutturduk yine :D bu sefer gece kullanımı artmış çünkü iş yoğunlukları nedeniyle oyunlara genelde 22:00 sonrası takıldık. O yüzden Puant kullanımdaki enerji Gece değerlerine transfer olmuş :)

30 günlük dönem için : 144 kWh
Gündüz 44
Puant 42
Gece 57

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri