Çözüldü Fan Ayarları Undervolt

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

CaRLyNe26

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
S.a amd ryzen 7 770x kullanıyorum boştayken ısı değerleri 29-30 derecelerde ama oyunlarda 80-85 görüyordu

Poseidon Elite 240 ARGB CGR-PSDELRGB-B-240 240mm aldım ısılar normale döndü fakat formattan attıktan sonra bütün ayarlar sıfırlandı sanki ısı problemi tekrar başladı boşta 29-30 normal ama oyunda tekrar 85 çıktı bir video da gördüm Undervolt yaptım tabi doğru yaptım mı bilmiyorum videoda izliyerek yaptım ısılar düştü fakat fan ayarlarını yapamadım chassis fan 1 2 3 var ben sadece 2 ciyi kontrol edebiliyorum eskiden hepsini edebiliyordum artık edilmiyor biostan baktım çalışır görünmüyor ama kasa içinde sabit dönüyor işlemci fanının ayarları kaç yapmalıyım onuda bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim...
Adsız.jpg

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
kasa fanları kaç tane . Tek bi kontrolcü/çoklayıcıya bağlı ise, zaten tek olarak görür.

cpu fanı ayarlamak için ,mouse ile o grafikdeki sarı kırmız noktaların üzerine gelerek,istediğiniz sıcaklıklarda, istediğiniz devri ayarlıyabilirsiniz.

Yalnız formatan sonra neden sıcaklıklar arttı. Anlamadım.undervolt ile işlemcinin performansını düşürebilirsiniz çünkü. Bi cinebench testi yaparak ,undervolt öncesi ve sonrası puanlara bakmakta yarar var.

KS

CaRLyNe26

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
kasa fanları kaç tane . Tek bi kontrolcü/çoklayıcıya bağlı ise, zaten tek olarak görür.

cpu fanı ayarlamak için ,mouse ile o grafikdeki sarı kırmız noktaların üzerine gelerek,istediğiniz sıcaklıklarda, istediğiniz devri ayarlıyabilirsiniz.

Yalnız formatan sonra neden sıcaklıklar arttı. Anlamadım.undervolt ile işlemcinin performansını düşürebilirsiniz çünkü. Bi cinebench testi yaparak ,undervolt öncesi ve sonrası puanlara bakmakta yarar var.
Kasada 4 tane kasa içi fan var fakat fan ayarlarını otomatik yap demeden önce chasis fanların hepsi kontrol edebiliyordum sanırsam çoklayıcı olması lazım bu durumda formattan sonra neden sıcaklık değeri arttı anlamadım formatı biliyorum atmayı ama geri kalan sistem filan anlamıyorum herzaman attığım bildiğim format hiç sorun yaşamamıştım cinebench testini bilmiyorum ama sadece oyunlarda hiç bir performans kaybı olmadı aksine bazı oyunlarda artış oldu diyebilirim

IMG_3565.jpeg

Bu ayarları yaptım sadece

Ekli dosyalar

• IMG_3567.jpeg
    IMG_3567.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 9
  • IMG_3566.jpeg
    IMG_3566.jpeg
    878.8 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
207
Pompa power ve radyatör power bağlantılarını nasıl yaptınız?

Matters needing attention:
1.Please connect the ARGB port to the motherboard header or the ARGB controller.
2.The power port of pump head must be connected to AIO PUMP port, otherwise it will seriously affect the performance.
3.If there is no AIO PUMP port, please plug into the system fan port and set the port fan mode to PWM mode.

Dikkat edilmesi gereken hususlar:
1. Lütfen ARGB bağlantı noktasını anakart başlığına veya ARGB denetleyicisine bağlayın.
2. Pompa kafasının güç bağlantı noktası AIO PUMP bağlantı noktasına bağlanmalıdır, aksi takdirde performansı ciddi şekilde etkileyecektir.
3. AIO PUMP bağlantı noktası yoksa lütfen sistem fan bağlantı noktasına takın ve bağlantı noktası fan modunu PWM moduna ayarlayın.

Manuel de power bağlantı şeması var. Eklenti kabloları ile anakart güç bağlantıları
Bir kontrol edin isterseniz. Fan güç kabloları CPU afan soketine bağlanması öneriliyor. Önce power bağlantısına bakın. ARGB bağlantılarını ikinci planda değerlendirirsiniz

KS

CaRLyNe26

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Pompa power ve radyatör power bağlantılarını nasıl yaptınız?

Matters needing attention:
1.Please connect the ARGB port to the motherboard header or the ARGB controller.
2.The power port of pump head must be connected to AIO PUMP port, otherwise it will seriously affect the performance.
3.If there is no AIO PUMP port, please plug into the system fan port and set the port fan mode to PWM mode.

Dikkat edilmesi gereken hususlar:
1. Lütfen ARGB bağlantı noktasını anakart başlığına veya ARGB denetleyicisine bağlayın.
2. Pompa kafasının güç bağlantı noktası AIO PUMP bağlantı noktasına bağlanmalıdır, aksi takdirde performansı ciddi şekilde etkileyecektir.
3. AIO PUMP bağlantı noktası yoksa lütfen sistem fan bağlantı noktasına takın ve bağlantı noktası fan modunu PWM moduna ayarlayın.

Manuel de power bağlantı şeması var. Eklenti kabloları ile anakart güç bağlantıları
Bir kontrol edin isterseniz. Fan güç kabloları CPU afan soketine bağlanması öneriliyor. Önce power bağlantısına bakın. ARGB bağlantılarını ikinci planda değerlendirirsiniz
Kardeşim baktım doğru bağlantı gerçi ben bağlamadım incehesap servisi bağladı cruze ayarı yapmadan önce ısı vardı acaba darboğaz mı var oda ısı yapabilir mi

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Doğru bağlamışlar. Pump fanı,anakrt üzerindeki AİO pumpa takmışlar.

CPU fan, sadece radyatör fanlarına takılır. Doğrusu budur.

İşlemcinin cpu power soket watt değerini 85 watt ve tüm çekirdekleri curve optimizer ile eksi 30 yapınca ,sıcaklıklar düşmüş. O da tamam.

İşlemcinin performansı ,soğuyunca zaten bi miktar artar. Oyundaki artış ondan.

Dediğim grafik ayarlarından, hem cpu,yani radyatör fanlarını ,hemde chassis fan 2 den kasa fanlarını ayarlıyabilirsiniz.

KS

CaRLyNe26

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Doğru bağlamışlar. Pump fanı,anakrt üzerindeki AİO pumpa takmışlar.

CPU fan, sadece radyatör fanlarına takılır. Doğrusu budur.

İşlemcinin cpu power soket watt değerini 85 watt ve tüm çekirdekleri curve optimizer ile eksi 30 yapınca ,sıcaklıklar düşmüş. O da tamam.

İşlemcinin performansı ,soğuyunca zaten bi miktar artar. Oyundaki artış ondan.

Dediğim grafik ayarlarından, hem cpu,yani radyatör fanlarını ,hemde chassis fan 2 den kasa fanlarını ayarlıyabilirsiniz.
Kardeşim peki bu fan sıcaklığına göre bi değer vermeliyim verilirse kaç olması lazım yada standart seçeneği ile otomatik dönüp soğutması mı faydalı olur

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Radyatör ve kasa fanlarının sesleri rahatsız etmiyorsa,standart ayarda kalabilir.
Ama bi miktar sese daha katlanabilirsen, cpu fan ,yani radyatör fanlarını dediğim gibi grafikten biraz arttır.
Mesela standart eğride 40 dereceye kadar 30 fan devri görünüyor.70 derecede yüzde 70 görünüyor. Sen ,70 derecede,bu yüzde 70 i yüzde 85 yapabilirsin,mesela.

KS

CaRLyNe26

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Radyatör ve kasa fanlarının sesleri rahatsız etmiyorsa,standart ayarda kalabilir.
Ama bi miktar sese daha katlanabilirsen, cpu fan ,yani radyatör fanlarını dediğim gibi grafikten biraz arttır.
Mesela standart eğride 40 dereceye kadar 30 fan devri görünüyor.70 derecede yüzde 70 görünüyor. Sen ,70 derecede,bu yüzde 70 i yüzde 85 yapabilirsin,mesela.
Yardımların çok teşekkür ederim kardeşim ALLAH razı olsun hakkını helal et

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri