Fan Çoklayıcı Montajı Nasıl Yapılır?

omrglylr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Fan çoklayıcı sipariş etmiştim gelmiş sorunum ön panelde 3 tane fan vardı fakat 2 tanesi çalışıyordu sadece bende fan çoklayıcı sipariş ettim fakat montajı nasıl yapıcagımı bilmiyorum bu konuda yardımcı olurmusunuz

anakart modeli: asus b450m-a II

KASA : phanteks p400a

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
250
Aldığın çoklayıcının modeli veya linki varsa daha sağlıklı olurdu. Çünkü bu aşamada bizim için önemli olan 3 şey var.

1- Gücü PSU'dan çoklayıcıya bağlamak
2- Çoklayıcının desteklediği fan girişi modeli
3- Fanlarının güç bağlantı uçlarının çoğaltıcı ile uyumlu olup olmadığı.

Çoklayıcının modelini atarsan kasanın fan tipini zaten nette buluruz.

KS

omrglylr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Aldığın çoklayıcının modeli veya linki varsa daha sağlıklı olurdu. Çünkü bu aşamada bizim için önemli olan 3 şey var.

1- Gücü PSU'dan çoklayıcıya bağlamak
2- Çoklayıcının desteklediği fan girişi modeli
3- Fanlarının güç bağlantı uçlarının çoğaltıcı ile uyumlu olup olmadığı.

Çoklayıcının modelini atarsan kasanın fan tipini zaten nette buluruz.

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
250
Tamam doğru bir çoğaltıcı almışsın.

Şimdi işlemcinin fanının takılı olduğu slota hiç dokunma.

Eğer sadece kasa fanlarını bir grup halinde bağlayacaksan sağ altta işaretlediğim kısma aldığın aparatın ucunu bağla. Sonra çoğaltıcının üzerinde CPU yazan kısımdan başlayarak bağlamak istediğin fanların güç kablolarını sırasıyla oraya takabilirsin. Aslında bu kadar basit.

CPU fan girişleri diğer kasa fanı girişlerine kıyasla sanırım hiç durma gibi bir özelliği yoktu. Yani şöyle düşün. İşlemci fanı kasa ve işlemci ne kadar serin olursa olsun yine de en az devir de de olsa devamlı döner. O nedenle kasa fanlarını bağlayacaksan sol alttaki girişi tercihe tmeni önermiştim. Ama boşta CPU fan girişi varsa ona da bağlayabilirsin çoğaltıcıyı. Başka ekstra PSU ile falan hiç işin yok. Enerjiyi direkt ana karttan çekecek zaten fanlar ve PWM özellikte oldukları için sistemin ısısına göre devirleri azalacak veya artacak. Bu da daha sesiz çalışacak demektir.
1662920905731.png

KS

omrglylr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
hocam ben o cogaltıcının ucunda ki yeri alta degilde ust kısma bagladım bilgisiyarı çalıştırdım bir sıkıntı olmadı fanlarda fakat bilgisiyarı açar açmaz şöyle bir hata geldi karşıma bilgisiyara ethernet kablosunuda takmayı unutmuşum belki ondandır diye düşündüm bakarmısınız çoklayıcının ucunu yanlış yere taktıgımdan dolayı mı boyle bir hata aldım

Ekli dosyalar

• unknown.png
    unknown.png
    46 KB · Görüntüleme: 41
KS

omrglylr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
ayriyetden cpu fanına hiç dokunmadım o oldugu yerde takılı hala sadece kasanın kendi fanlarını taktım çoğaltıcıya cpu fanını takmasam bir sıkıntı olur mu yoksa onuda mı aparata takıyım

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
250
Aldığın hata ethernetle alakalı olmalı. Fan girişlerinden böyle bir hata almazsın. BIOS hatası alırsın anca kısa devre vs. varsa. CPU fanına dokunmamakla iyi yapmışsın. Dediğim gibi sadece kasa fanlarını bir grup halinde takacaksan sol altta kırmızı kutucuk içine aldığım yere çoğaltıcıyı takman ve kasa fanlarını da çoğaltıcı üzerinde CPU olaran belirtilen yerden itibaren sırayla takman yeterli olacaktır. BU şekilde değil de Y tipi çoğaltıcı da alabilirdin. Bu aldığın biraz çıplak bir devre olduğu için herhangi bir iletken bir şey varsa devrede, kasaya veya başka bir devreye falan değmediğine emin ol.

KS

omrglylr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Aldığın hata ethernetle alakalı olmalı. Fan girişlerinden böyle bir hata almazsın. BIOS hatası alırsın anca kısa devre vs. varsa. CPU fanına dokunmamakla iyi yapmışsın. Dediğim gibi sadece kasa fanlarını bir grup halinde takacaksan sol altta kırmızı kutucuk içine aldığım yere çoğaltıcıyı takman ve kasa fanlarını da çoğaltıcı üzerinde CPU olaran belirtilen yerden itibaren sırayla takman yeterli olacaktır. BU şekilde değil de Y tipi çoğaltıcı da alabilirdin. Bu aldığın biraz çıplak bir devre olduğu için herhangi bir iletken bir şey varsa devrede, kasaya veya başka bir devreye falan değmediğine emin ol.
üste takmamda bir sakınca var mı neden aşağı olan yeri öneriyorsunuz

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
250
Ana kart'ın BIOS'u işlemci fan girişiyle kasa fan girişlerine farklı muamele yapıyor. Hatırladığım kadarıyla işlemci fan girişi sadece işlemcinin ısısına göre hareket ederken kasa fan girişleri tüm sistem genelindeki ısı değerlerini baz alarak fanların hangi hızda dönmesi gerektiğine karar veriyor.

KS

omrglylr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
şuan taktıgım sisteme gore işlemci fanı işlemci ısısına göre , kasa fanları kasanın genel durumuna göre hızını ayarlıcak değil mi

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
250
Öyle olması gerek. Eğer fanların PWM ise yani fan kafaları 4 pinli ise, hepsi senkronize bir şekilde ana kartın ısıya göre otomatik talimatlarını uygulayacaklar.

KS

omrglylr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Öyle olması gerek. Eğer fanların PWM ise yani fan kafaları 4 pinli ise, hepsi senkronize bir şekilde ana kartın ısıya göre otomatik talimatlarını uygulayacaklar.
hocam 4 pinli evet ayriyetden benim bir sorum var siz bu işlerden anlıyorsunuz hazır yakalamışken sormak istedim şimdi söyle benim kasa asus sync destekliyor fakat uygulamasından sync kısmına baktıgımda benim kasayı göremiyorum bunun çözümü nedir acaba youtube a baktıgımda cozumu yok fakat phanteks p400a modelinde butun fanları senkronize bir sekilde calıstıran videolar buldum ama nasıl yaptıgını anlatmıyolar ayriyetden yabancı kanallar nasıl yaptıklarını cozemedim acıkcası ilerde egzos ve ust tarafa fan taktıgımda hepsinin rgbsi birbirine senkronize calısmasını istiyorum

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
250
Ana kartında 5v 3pin ARGB giriş desteği mevcut değil maalesef. Bu nedenle kontolcü kullanmak zorundasın. Sadece 12v RGB desteği var o da bildiğimiz klasik RGB ledler zaten. Ona da hiç gerek yok. Kontrolcü ile kullanmaya devam.

KS

omrglylr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Ana kartında 5v 3pin ARGB giriş desteği mevcut değil maalesef. Bu nedenle kontolcü kullanmak zorundasın. Sadece 12v RGB desteği var o da bildiğimiz klasik RGB ledler zaten. Ona da hiç gerek yok. Kontrolcü ile kullanmaya devam.
hocam o halde farklı bir fan alsam veya kasanın içindekiyle aynı tür fanı alsam egsoz ve üst bolum için rgblerini nasıl senkronize edebilirim

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
250
hocam o halde farklı bir fan alsam veya kasanın içindekiyle aynı tür fanı alsam egsoz ve üst bolum için rgblerini nasıl senkronize edebilirim
Kasa fanlarıyla hemen hemen aynı özelliklerde bir fan alırsan, rgb kontrolcünde boş bir giriş varsa RGB'sini oraya, pervane gücü için de çoğaltıcına veya ana kartındaki boş bir fan girişine bağlayabilirsin. RGB kontrolcünbde boş yer bulunacağını tahmin ediyorum. Boş yer yoksa bile Y tipi 3pinli ARGB çoğaltıcı kablolar mevcut

https://www.amazon.com.tr/Dark-Çokl...cphy=1012782&hvtargid=pla-1249458636924&psc=1

KS

omrglylr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Kasa fanlarıyla hemen hemen aynı özelliklerde bir fan alırsan, rgb kontrolcünde boş bir giriş varsa RGB'sini oraya, pervane gücü için de çoğaltıcına veya ana kartındaki boş bir fan girişine bağlayabilirsin. RGB kontrolcünbde boş yer bulunacağını tahmin ediyorum. Boş yer yoksa bile Y tipi 3pinli ARGB çoğaltıcı kablolar mevcut

https://www.amazon.com.tr/Dark-Çokl...cphy=1012782&hvtargid=pla-1249458636924&psc=1
bu bağlantı geçerli değil diyor

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri