Fan çoklayıcı önerisi acil

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
601
Arkadaşlar selamlar. Kasamda şuan 6 tane 3pin fan var. 4 tanesi 4lü çoklayıcı ile anakarttaki sys fan portuna takılı. Buraya daha fazla takmam olmaz diye düşünüyorum, zaten 6lı çoklayıcı da bulamadım. Şimdi bu kalan iki fan için ilk linkteki parçayı buldum. Anladığım kadarıyla cpu fan soketine takıp cpu pwm kablosunu tekrar çoklayıcı üzerindeki cpu yerne takcağım. sonraki iki porta da 3pin fanlarımı takmayı düşündüm, cpu fanıyla birlikte dönsünleri bari diye. Ama cpu fanı 4pin pwm, benim fanlar 3 pin dc, çoklayıcı cpu fanının pwm bilgisi üzerinden ayar yaparak benim fanlarıda kontrol eder diye düşündüm. Bu kısımda yardıma ihtiyacım var. Güç kaynağına bağlamak istemiyorum. Yanıt verecek arkadaşlara teşekkürler.

Link:

@ugur.gozaydin hocam sen bana önerdiydin biliyorum, 7li olanı ama ben firmayı aradım sordum 3pin fanla olmaz dediler arada kaldım. Bu fikrede bir göz atarmısın lütfen? Teşekkürler.

KS

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
601
Bunu alabilirsin. Bir tarafa molex diğer tarafıda anakarta bağlıyorsun kontrol için.

Hocam bununda 3pinli fanlarla çalışmadığını okumuştum. Benim 4pinli tek fanım cpu fanı. hepsini bir porta yüklemeye gerek yok bence. 4 ü zaten sorunsuz sys fan portundan çalışıyor. Benim attığım parça iş görmezmi cpu fan kısmından?

ckribrahim

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,099
Hocam bununda 3pinli fanlarla çalışmadığını okumuştum. Benim 4pinli tek fanım cpu fanı. hepsini bir porta yüklemeye gerek yok bence. 4 ü zaten sorunsuz sys fan portundan çalışıyor. Benim attığım parça iş görmezmi cpu fan kısmından?
CPU Fan kısmını diğer fanlar için kullanma bence. SYS_FAN yada Bios pilinin az yanında CHA_FAN bölümü var. Orayı kullan. Ayrıca bir fan portu üzerinden 9 tane de bile sorun çıkmıyor 6 tanesini tek bir yere bağlayabilirsin. Sorun olmaz.

KS

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
601
CPU Fan kısmını diğer fanlar için kullanma bence. SYS_FAN yada Bios pilinin az yanında CHA_FAN bölümü var. Orayı kullan. Ayrıca bir fan portu üzerinden 9 tane de bile sorun çıkmıyor 6 tanesini tek bir yere bağlayabilirsin. Sorun olmaz.
Sys fan mı cha fanmı yazıyor bilmiyorum ama cpu harici bir tane var port. Attığınız kontrolcüde kırmızı cpu kısmı var, en azından oraya pwm bir fan takılması lazım ama bende yok :( taksam anakarta pwm bilgisi gönderecek fan yok, hepsi son hızda dönecek molexden alıyor gücü. Gücü anakarttan alan 6lı bir çoklayıcı bulamadım, taşımaz zaten büyük ihtimal.

ckribrahim

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,099
Sys fan mı cha fanmı yazıyor bilmiyorum ama cpu harici bir tane var port. Attığınız kontrolcüde kırmızı cpu kısmı var, en azından oraya pwm bir fan takılması lazım ama bende yok :( taksam anakarta pwm bilgisi gönderecek fan yok, hepsi son hızda dönecek molexden alıyor gücü. Gücü anakarttan alan 6lı bir çoklayıcı bulamadım, taşımaz zaten büyük ihtimal.
Şuan senin kasanda 1 tane 4lü çoklayıcı var doğrumu ?
Yanına 1 tane daha al diğer 3 fanıda o şekilde o çoklayıcıya seri bir şekilde bağla. Bunları tek 1 uçtan CHA_Fan bölümüne bağlarsan kontrol edebilirsin.

KS

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
601
Şuan senin kasanda 1 tane 4lü çoklayıcı var doğrumu ?
Yanına 1 tane daha al diğer 3 fanıda o şekilde o çoklayıcıya seri bir şekilde bağla. Bunları tek 1 uçtan CHA_Fan bölümüne bağlarsan kontrol edebilirsin.
Hocam anladığım kadarıylsa çoklayıcıya çoklayıcı bağlayacağım değil mi? Güçte sorun olmaz mı?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri