Farklı Kodlarda Mavi Ekran Alıyorum. Sebebi Nedir?

serkan-1

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Yıl başında topladığım kasadan sürekli faklı kodlarda mavi ekran hatası alıyorum. Kasayı topladığım firmaya gönderdim ekran kart arızalı dediler, değiştirdim sorun çözülmedi.
Oyun oynamıyorum autocad v.b. programlar kullanıyorum. Özellikle en çok kullandığım program 3D görsel ve kendiliğinden hesaplama yapan bir programda dahil.
Bütün güncellemeleri yapıldı, Bios Güncellendi, windows 10 pro yüklü ve onarım testleri yapıldı.

mavi ekran hataları; kernel mode heap, apc index mismatch,ırql_not_less_or_equal v.s.

Topladığım kasa bileşenleri;

ASUS PRIME X670E-PRO WIFI, 4xDDR5, 4xM.2, HDMI, DP, 3xType-C, Wi-Fi 6, Bluetooth v5.2, AMD Ryzen 7000 Serisi, AM5 Soket Anakart​

AMD RYZEN 9 7950X 16 Core, 4,50-5.70GHz, 80Mb Cache, 170W, AM5 Soket, BOX (Kutulu) (Grafik Kart YOK, Fan YOK)​

SEAGATE SKYHAWK, ST2000VX015, 3.5", 2TB, 256Mb, 5900Rpm, Güvenlik, HDD​

GAMDIAS BOREAS E1-410 Lite, ARGB, 120mm, CPU Kule Tipi Hava Soğutma​

KINGSTON SNV2S/1000G, NV2, 1TB, 3500/2100, NVME PCIe M.2, SSD​

ASUS TUF-RTX3060-O12G-V2-GAMING 12GB, GDDR6, 192Bit, 2xHDMI, 3xDP GAMING Ekran Kart​

g skill 64gb (2x32) ripjaws s5 ddr5 5600mhz cl36 1.25v dual kit ram (128 GB ram takılı)

600w güç kaynaklı kasa

sizce bu sorun nasıl düzelir?

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
616
Minidump dosyalarını paylaşırsanız dosyaları okuyabilen hocalarımız çıkacaktır. Dosyalar neyde sorun olduğunu söyler.

KS

serkan-1

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Minidump dosyası ektedir.
Bu konuda yardımcı olursanız sürekli çalıştığım dosyalarda veri kaybı yaşamamış olurum. Hata verip kapattığı için yaptığım işler silinmekte.

Ekli dosyalar

• Minidump.zip
    3.7 MB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
616
Etiket atmayınca görmemişim, kimsede yazmamış, ben kendimce yorumlayayım dedim dosyaları. Bir aralar bende mavi ekran alıyordum başka bir forum da yardım edilmeyince kendim öğrenmiştim biraz. 4 tanesi ntkrnlmp.exe, 2 tanesi dxgmms2.sys ve 1 tanesi win32kfull.sys gözüküyor. İlk hata ramler ile ilgili, xmp kapayıp deneyin. Düzelirse ramleri memtest ile test edin. 2. hata internet ile ilgili sürücüleri bir kontrol edin (wifi-lan). 3. hata random bir windows hatası, onu dikkate almaya gerek yok diye düşünüyorum. Sorunlar düzelirse bir de cmd administor'da chkdsk C: /f yazın, Yes diyip yeniden başlatın, windows dosyalarını da bir gözden geçirsin.
@serkan-1

Son düzenleme:
KS

serkan-1

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Etiket atmayınca görmemişim, kimsede yazmamış, ben kendimce yorumlayayım dedim dosyaları. Bir aralar bende mavi ekran alıyordum başka bir forum da yardım edilmeyince kendim öğrenmiştim biraz. 4 tanesi ntkrnlmp.exe, 2 tanesi dxgmms2.sys ve 1 tanesi win32kfull.sys gözüküyor. İlk hata ramler ile ilgili, xmp kapayıp deneyin. Düzelirse ramleri memtest ile test edin. 2. hata internet ile ilgili sürücüleri bir kontrol edin (wifi-lan). 3. hata random bir windows hatası, onu dikkate almaya gerek yok diye düşünüyorum. Sorunlar düzelirse bir de cmd administor'da chkdsk C: /f yazın, Yes diyip yeniden başlatın, windows dosyalarını da bir gözden geçirsin.
@serkan-1
Redion merbaba,
öncelikle cevap verdiğin için teşekkür ederim.
amd işlemci olduğu için sistemde xmp başlığı yok onun yerine DOCP var o da disable. anakartta 32x4 adet ram var.
kasayı topladığım firmaya gönderdim ekran kartını değiştirttim eski kart 2 sefer arıza verince başka kart ile değiştirdim onun dışında bütün testlerin yapıldığını ve başka sorun olmadığını söyleyip göndermelerini istedim. Çalıştığım programlarda kullanınca sürekli mavi ekran ve ya kapanma sorunu ile karşılaşıyorum ve sorunu kendim çözmeye çalışacağım umarım.
ramları memtest ile test ederim. şu anda sistemde bulunan bileşenleri aşağıda sıralıyorum uyumsuz olan birşey var mısır?
Ekran kart
ASUS TUF-RTX3060-O12G-V2-GAMING 12GB, GDDR6, 192Bit, 2xHDMI, 3xDP GAMING Ekran Kart

Anakart
ASUS PRIME X670E-PRO WIFI, 4xDDR5, 4xM.2, HDMI, DP, 3xType-C, Wi-Fi 6, Bluetooth v5.2, AMD Ryzen 7000 Serisi, AM5 Soket Anakart

İslemci
AMD ryzen 9 7950x

HDD
SEAGATE SKYHAWK, ST2000VX015, 3.5", 2TB, 256Mb, 5900Rpm, Güvenlik, HDD

SSD
KINGSTON SNV2S/1000G, NV2, 1TB, 3500/2100, NVME PCIe M.2, SSD

Ram 128 GB sistemde takılı
G.Skill 64GB(2x32) Ripjaws S5 5600mhz CL36 DDR5 Ram

Güç kaynağı
600 watt

Soğutucu
GAMDIAS BOREAS E1-410 ARGB 120mm CPU Soğutucusu (AMD ve INTEL Tüm işlemciler ile uyumlu)

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
616
Ddr4 kullanıcısı olduğumdan size cevap vermeden biraz araştırma yapmam gerekti. Ddr5 olayı çok karışık benim anladığım. Amd ve Intel uyumlu farklı ramler var. Amd için olan ramler amd expo diye geçiyor ramleriniz bu ramlerdense genelde en az sıkıntı yaşıyorsunuz. Sizin ramlerin expo olduğuna dair bir şey bulamadım öncelikle, siz model numarasına göre bulabilirsiniz gskill'in sitesinde. Sistemde 128gb raminiz var, 2x32 Gskill S5 5600mhz ramlerden 2 çift kullandınız diye düşünüyorum. İşlemcinizin de resmi desteğine göre 2 çift, 4 ram de maksimum 3600mhz destekliyor. Size tam bir cevap yazamadım ama bu bilgiler doğrultusunda bir kontrol edin diye yazdım. Anakartınızın sitesinde de S5 ramler ile yapılmış bir uyumluluk görmedim. Asus'un expo olmayan ramler için bir yazısı var nasıl uyumlu kullanılır diye, onu da ekledim resimlere. Ram-İslemci-Anakart uyumluluğunu detaylıca sizde bir kontrol edin, bugün içinde minidumpları daha detaylı gözden geçirmeye çalışacağım.
@serkan-1

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230704-111200_Chrome.jpg
    Screenshot_20230704-111200_Chrome.jpg
    40.5 KB · Görüntüleme: 10
  • Screenshot_20230704-111914_Chrome.jpg
    Screenshot_20230704-111914_Chrome.jpg
    233.2 KB · Görüntüleme: 11
  • Screenshot_20230704-111905_Chrome.jpg
    Screenshot_20230704-111905_Chrome.jpg
    145.2 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
KS

serkan-1

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Rediron merhaba,
ilgilendiğin için teşekkür ederim dediklerini uygulayacağım. memtest ile ramleri test edeceğim ama kafama takılan anakartın bu ramları destekleyip desteklemediği ile ilgili.
ramların linkine buradan ulaşabilirsin. Minidump dosyaları konusunda da yardımcı olursan sevinirim. mavi ekrandan kurtulmak istiyorum hem zaman hemde iş olarak çok kayıp yaşıyorum.
anakartta AEMP diye bir satır yok. işin ilginç tarafı anakartın tanıtım kısmında yer alan bilgiler ile anakart menü içerikleri farklı.

Ekli dosyalar

• Anakart Bilgisi.jpg
    Anakart Bilgisi.jpg
    144.7 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:

Zwaige

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
524
ramleri maunelden 3k veya 2.8 çeksen düzenlir mi ramler aynı mhz mi teker teker veya çifter çifter dener msn

KS

serkan-1

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ramleri maunelden 3k veya 2.8 çeksen düzenlir mi ramler aynı mhz mi teker teker veya çifter çifter dener msn
Zwaige dediğini yaptım fakat olmuyor. anakart üzerinde bulunan DRAMM ışığı yanıyor ve ilerleme olmuyor, orada takılı gibi düşünebilirsin dahaöncede denemiştim fakat açılmıyor. anakart Al Overclocking modu Yada ez moda aldığımda bile hiç bir işlem yapmasam dahi kilitleniyor anakarttaki bios pilini çıkartıp bir müddet bekledikten sonra takıp ancak o şekilde açabiliyorum.

Zwaige

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
524
Zwaige dediğini yaptım fakat olmuyor. anakart üzerinde bulunan DRAMM ışığı yanıyor ve ilerleme olmuyor, orada takılı gibi düşünebilirsin dahaöncede denemiştim fakat açılmıyor. anakart Al Overclocking modu Yada ez moda aldığımda bile hiç bir işlem yapmasam dahi kilitleniyor anakarttaki bios pilini çıkartıp bir müddet bekledikten sonra takıp ancak o şekilde açabiliyorum.
bios pili sadece saat icin değil mi ?

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
616
Rediron merhaba,
ilgilendiğin için teşekkür ederim dediklerini uygulayacağım. memtest ile ramleri test edeceğim ama kafama takılan anakartın bu ramları destekleyip desteklemediği ile ilgili.
ramların linkine buradan ulaşabilirsin. Minidump dosyaları konusunda da yardımcı olursan sevinirim. mavi ekrandan kurtulmak istiyorum hem zaman hemde iş olarak çok kayıp yaşıyorum.
anakartta AEMP diye bir satır yok. işin ilginç tarafı anakartın tanıtım kısmında yer alan bilgiler ile anakart menü içerikleri farklı.
Yani bence ramlerle ilgili bir uyumsuzluk sorunu yaşıyorsunuz. Sizin ramler anakartın uyumlu ramler listesinde gözükmüyor. Ayrıca anakart 128gb ram desteklemesine rağmen, desteklenen ramlerde 128gb test edilmiş bir ram yok, maksimum 64gb var orası da bir ilginç yanı. Ramleriniz sitesinden baktığımda İntel Xmp olarak gözüküyor, ayrıca bir Amd desteği belirtilmemiş (EXPO). Ram Xmp olmasına rağmen, anakart uyumluluk listesinde sizin ramlerin, F5 serisinin daha düşük gb Xmp olan ramleri uyumlu olarak gösterilmiş. Bios güncellemeniz var ise yapın mutlaka. Bu sorunlar gelecek güncellemeler ile çözülecek sorunlar gibi. Ddr5 hala tam oturmuş değil. Birçok kişi var internette sizin gibi sorun yaşayan. Attığım bu linkte sizle aynı anakartta sorun yaşayan bir başka kişi ve daha profesyonel yardımcı olmuş bir kişi var, bakmanız faydalı olabilir, bios güncellemesi ve sıfır kurulum ile çözmüş gibi. Yardımcı olan kişiye de danışabilirsiniz. Bu arada attığınız resimde AEMP yok ama altta bilgi satırı var o da ilginç. Bios pili, bios ayarlarını da hafızada tutar ve söktüğünüzde aslında bios sıfırlanır, bu şekilde yaptığınız değişiklikler geri alındığı için donduğunda tekrar eski hale dönebiliyorsunuz.

Ekli dosyalar

• Anakart Bilgisi.jpg
    Anakart Bilgisi.jpg
    210.7 KB · Görüntüleme: 2
  • xmp.PNG
    xmp.PNG
    6.3 KB · Görüntüleme: 4
KS

serkan-1

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Yani bence ramlerle ilgili bir uyumsuzluk sorunu yaşıyorsunuz. Sizin ramler anakartın uyumlu ramler listesinde gözükmüyor. Ayrıca anakart 128gb ram desteklemesine rağmen, desteklenen ramlerde 128gb test edilmiş bir ram yok, maksimum 64gb var orası da bir ilginç yanı. Ramleriniz sitesinden baktığımda İntel Xmp olarak gözüküyor, ayrıca bir Amd desteği belirtilmemiş (EXPO). Ram Xmp olmasına rağmen, anakart uyumluluk listesinde sizin ramlerin, F5 serisinin daha düşük gb Xmp olan ramleri uyumlu olarak gösterilmiş. Bios güncellemeniz var ise yapın mutlaka. Bu sorunlar gelecek güncellemeler ile çözülecek sorunlar gibi. Ddr5 hala tam oturmuş değil. Birçok kişi var internette sizin gibi sorun yaşayan. Attığım bu linkte sizle aynı anakartta sorun yaşayan bir başka kişi ve daha profesyonel yardımcı olmuş bir kişi var, bakmanız faydalı olabilir, bios güncellemesi ve sıfır kurulum ile çözmüş gibi. Yardımcı olan kişiye de danışabilirsiniz. Bu arada attığınız resimde AEMP yok ama altta bilgi satırı var o da ilginç. Bios pili, bios ayarlarını da hafızada tutar ve söktüğünüzde aslında bios sıfırlanır, bu şekilde yaptığınız değişiklikler geri alındığı için donduğunda tekrar eski hale dönebiliyorsunuz.
Redion selam,
Hafta sonu büyük ihtimalle format atıp Windows ve güncellemeleri baştan yapacağım. Güç kaynağı 600 watt olduğu için sistem veriyor olabilir mi? Benim ki bir tahmin. Güç kaynağı yetersiz geliyor olabilir mi

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
616
Redion selam,
Hafta sonu büyük ihtimalle format atıp Windows ve güncellemeleri baştan yapacağım. Güç kaynağı 600 watt olduğu için sistem veriyor olabilir mi? Benim ki bir tahmin. Güç kaynağı yetersiz geliyor olabilir mi
Onu bende düşündüm ama ekran kartı 3060 olduğundan yeteceğini düşündüm. OCCT'den güç testi yaparsanız o ihtimali de deneyip görmüş olursunuz.

KS

serkan-1

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Onu bende düşündüm ama ekran kartı 3060 olduğundan yeteceğini düşündüm. OCCT'den güç testi yaparsanız o ihtimali de deneyip görmüş olursunuz.
Ooct sistemi yük altında mı test ediyor, yoksa boşta mı? Gerçek güç tüketimi sistem yük altındayken belli olmaz mı?

KS

serkan-1

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Redion selam
Bilgisayar da ooct programı yüklenmiş büyük ihtimalle test etmişlerdir ki etmişler çünkü test sayfası açıktı. Bütün sisteme aynı anda yük bindiriyor mu önemli olan o. Benim anladığım parçaları tek tek test ediyor hepsini aynı anda teste sokmuyor.

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
616
Redion selam
Bilgisayar da ooct programı yüklenmiş büyük ihtimalle test etmişlerdir ki etmişler çünkü test sayfası açıktı. Bütün sisteme aynı anda yük bindiriyor mu önemli olan o. Benim anladığım parçaları tek tek test ediyor hepsini aynı anda teste sokmuyor.
Bir çok farklı test var orda, parçaları tek tek teste sokabiliyorsunuz, orda ayrıca genel güç testi var. Akşam resim atarım kendim yapıp isterseniz.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri