Fiber Modemi Başka Odaya Taşıma

ibrahimonder

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Selamlar dün türktelekom binada fiber hat çalışması yapıp normal interneti fiber hatta taşıdılar eski modemim odamdaydı fakat eve geldiğimde yeni fiber hatlı modemi salona takmışlar salon uç tarafta kaldığı için diğer odalarda internet az çekmeye başladı ve odamdaki modem otomatik iptal olduğu için bilgisayardada interneti kullanamıyorum odadan odaya kablo çekmek istemiyorum bu fiber hat sistemini nasıl odaya taşıyabilirim jak bile takmamışlar ince bir kablo çekmişler yapılan iş hiç içime sinmedi sistem ektedir

Ekli dosyalar

• B169A27D-863C-4412-A526-6E4EE2F89F5B.jpeg
    B169A27D-863C-4412-A526-6E4EE2F89F5B.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 349

Greewe_Greew

Ekipman Uzmanı
Ekipman Uzmanı
Tepki
2,967
Büyük ihtimalle türk telekomu arayıp tekrar bağlamalarını isteyecksiniz

sevincnurettin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
42
Yeni hattı direk tek odaya çektikleri için diğer odalara kablo çekmeden bağlantı yapamazsınız diye düşünüyorum. Fiber hattı merkezi gibi direk evin sistemine çekselerdi dediğiniz gibi kablo çekmeden çalışabilirdi. En iyi çözümü eve bu tip bağlantıları yapabilen elektrikçi veya bilgisayarcı çağırarak diğer odalara çekebilirsiniz.

KS

ibrahimonder

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Telekomu aradım böyle hizmetimiz yok dedi elektrikçi çağırabilirsiniz diyor iptal etmeyi sordum 2000 tl cayma bedeli çıkıyor wifi güçlendirici alıp bide o şekilde denemeyi düşünüyorum son çare

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
600
Telekomu aradım böyle hizmetimiz yok dedi elektrikçi çağırabilirsiniz diyor iptal etmeyi sordum 2000 tl cayma bedeli çıkıyor wifi güçlendirici alıp bide o şekilde denemeyi düşünüyorum son çare
Arkadaş geçen gibirnetten bağlantı, telekom ekibi geldi, rica etmiş onun odasına kadar çekmişler fiberi, modem odasında şuan 1 hafta anca oldu. O telefon prizlerinin birleştiği ana bir yer vardır mutlaka ya ev içindedir yada dışarıda bir yerde, müteahhit cat kablo çektiyse odalara telefon jack yerine ethernet jack çaktırırsan ve bu telefon kanallarının birleştiği yerden hatları birleştirirsen odana kadar giden bir ethernet kablosu olur. Gponu salonda bırakıp modemi odana kurabilirsin ozmn en azından. Müteahhit cat kablo yerine ince telefon kablosu çektiyse veya Telekom ekibi duvardaki kabloyu kılavuz olarak kullandıysa sıfırdan kanalların içine kablo çekmeniz gerekir.

Son düzenleme:

Arthemis.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
153
Güçlendirici kısmını dediğiniz gibi son çare olarak görün. Odanıza zaten uzak kalıyorsa güçlendirici hızı çok gelmeyebilir. Gelse bile kopmalar ping v.s sorunları yapabilir dandik bir şey alırsanız daha çok çıldırırsınız bilginize, 7/24 genelde bu aletler takılı olduğu için bazen sapıtabiliyor. Bir kaç defa değiştirdim güçlendirici hepsinde aynı sorunlar oldu, kaliteli olanı aldım yine ufak hız düşmesi v.s yaptı akabinde tam iyi sinyal alacağı yere çekince anca düzeldi. Yani aniden oyunun en iyi yerinde hızı düşüp ping sonsuzluğa ulaşabilir bunları göze alacaksanız en son seçenek olarak deneyin diğer hocalarımın önerilerine bakın.

Agnostique

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
101
Mesh destekli bir router ile anca yapabilirsiniz, diğer türlü fiber kabloya ek yaparak bu modemi oraya taşıyamazsınız. Türk telekom da kabloyu uzun bir kablo ile değiştirip taşımazlar.

trntrkmn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Normal şartlarda gelen ekipler nereye istenirse oraya çekiyorlar fiberi

KS

ibrahimonder

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Modeme giden yeşil kabloyu (cat 6 diye geçiyomuş galiba) 20 metre civarı alıp diğer odaya kadar çekip sadece modemi oraya koyarak yapabilirsin dedi elektrikçi diğer iki kutu nedir peki ne işe yarıyor

Hüsom

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
761
Selamlar dün türktelekom binada fiber hat çalışması yapıp normal interneti fiber hatta taşıdılar eski modemim odamdaydı fakat eve geldiğimde yeni fiber hatlı modemi salona takmışlar salon uç tarafta kaldığı için diğer odalarda internet az çekmeye başladı ve odamdaki modem otomatik iptal olduğu için bilgisayardada interneti kullanamıyorum odadan odaya kablo çekmek istemiyorum bu fiber hat sistemini nasıl odaya taşıyabilirim jak bile takmamışlar ince bir kablo çekmişler yapılan iş hiç içime sinmedi sistem ektedir
bu ürünü artı kablo al aynı modem gibi sorunsuz kullanırsın gayet kaliteli bir ürün yorumları okuyabilirsin bütçen varsa bunun bir üst modelini de alabilirsin

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
600
Modeme giden yeşil kabloyu (cat 6 diye geçiyomuş galiba) 20 metre civarı alıp diğer odaya kadar çekip sadece modemi oraya koyarak yapabilirsin dedi elektrikçi diğer iki kutu nedir peki ne işe yarıyor
Diğer kutu gpon, fiberi cat kabloya çeviriyor fiber sonlandırıcı yani. Dediğiniz olayı yukarda yazdığım mesajda dediğim gibi duvar içinden de yapabilirsiniz, dışarıdan duvar üstünden çekerseniz de olur siz bilirsiniz. Modemi odaya koyup bir ucu gpona bağlı çektiğin kabloyu odandaki modeme takacaksın. Hız kaybı olmaz.

KS

ibrahimonder

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Diğer kutu gpon, fiberi cat kabloya çeviriyor fiber sonlandırıcı yani. Dediğiniz olayı yukarda yazdığım mesajda dediğim gibi duvar içinden de yapabilirsiniz, dışarıdan duvar üstünden çekerseniz de olur siz bilirsiniz. Modemi odaya koyup bir ucu gpona bağlı çektiğin kabloyu odandaki modeme takacaksın. Hız kaybı olmaz.
teşekkür ederim kabloyu alıp deneyeceğim

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri