Fps %1 Low Ve Fps %0.1 Low Nedir?

ahmed eren

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
herkese hayırlı akşamlar oyun oynarken fps drop yaşıyordum başka konuda anlatmıştım ama bugün yeni bir şey öğrendim fps%1 ve fps%0.1 fps değerleri 0'a düşüyor bunun bir çözümü var mıdır ısı değerleri normal kullanım yüzdeleri normal her şey sıkıntısız ama bu iki meretin değerleri 0 a düşüyor

s4lly

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
225
Ekran kartınızın marka modelini iletebilir misiniz. %1 ve %0.1 fps değerlerinin düşük olmasının birden çok sebebi olabilir.

Art

Klavye Delikanlısı
Tepki
324
Merhabalar, yüzde bir ve binde bir oranları isminden de anlaşılacağı gibi bir dakikada alınan yüz kareden en düşük alınan FPS yani kare sayısını, binde bir ise bir dakikada alınan en düşük kare sayısını bize gösterir. E haliyle bu düşüşleri fark edebiliyoruz ve bizi rahatsız edebiliyor. Bahsettiğiniz problem genel olarak işlemci veya ekran kartından kaynaklanabilir. Eğer her oyunda gerçekleşmiyorsa oyundan kaynaklı bir optimizasyon probleminden bahsedebiliriz. Çözüm olarak oyun grafik ayarlarını düşürüp arttırarak her durumdaki düşüşü kayıt etmeniz, sorun şunlardan kaynaklanabilir,

Ekran kartı darboğazı: İşlemci ekran kartını yeterli besleyemediğinden anlık olarak performans kayıpları gerçekleşebilir.
Ram yetersizliği: Bellekler de oyun için önemli parçalardır ve yetersiz geldiğinde anlık düşmeler kaçınılmazdır.
SSD veya Sabit Diskin performansının azalması: Genellikle kimse bunu önemsemez ama oyunlarda performans düşmesinin ana nedenlerinden biri de budur.

Eğer donanımlardan kaynaklandığını düşünmüyorsanız, ki bence öyle, ikinci seçenek yazılımsal ve işletim sisteminden kaynaklı bir problemdir. Temiz bir kurulum yapın, oyunlarınızı tekrar yükleyip testleri gerçekleştirin.

İyi forumlar.

s4lly

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
225
sapphire rx 470 nitro 4gb 256 bit OC
Başka ülkelerden aynı sorunu yaşayan insanlar da var. Çoğu kişi ekran kartının termal padlerini değiştirerek çözüme ulaşmış. FurMark testlerinde sizin de söylediğiniz %1 ve %0.1 fps dropları var ve padler değiştikten sonra düzeliyor. Ekran kartına en son ne zaman bakım yaptınız? Veya aldığınızdan beri hiç yaptınız mı? Yapmadıysanız ne zamandan beridir kullanıyorsunuz ekran kartını?

KS

ahmed eren

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Başka ülkelerden aynı sorunu yaşayan insanlar da var. Çoğu kişi ekran kartının termal padlerini değiştirerek çözüme ulaşmış. FurMark testlerinde sizin de söylediğiniz %1 ve %0.1 fps dropları var ve padler değiştikten sonra düzeliyor. Ekran kartına en son ne zaman bakım yaptınız? Veya aldığınızdan beri hiç yaptınız mı? Yapmadıysanız ne zamandan beridir kullanıyorsunuz ekran kartını?
Ekran kartını alalı 2 yıl oldu hiç bakım yapmadım

KS

ahmed eren

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Merhabalar, yüzde bir ve binde bir oranları isminden de anlaşılacağı gibi bir dakikada alınan yüz kareden en düşük alınan FPS yani kare sayısını, binde bir ise bir dakikada alınan en düşük kare sayısını bize gösterir. E haliyle bu düşüşleri fark edebiliyoruz ve bizi rahatsız edebiliyor. Bahsettiğiniz problem genel olarak işlemci veya ekran kartından kaynaklanabilir. Eğer her oyunda gerçekleşmiyorsa oyundan kaynaklı bir optimizasyon probleminden bahsedebiliriz. Çözüm olarak oyun grafik ayarlarını düşürüp arttırarak her durumdaki düşüşü kayıt etmeniz, sorun şunlardan kaynaklanabilir,

Ekran kartı darboğazı: İşlemci ekran kartını yeterli besleyemediğinden anlık olarak performans kayıpları gerçekleşebilir.
Ram yetersizliği: Bellekler de oyun için önemli parçalardır ve yetersiz geldiğinde anlık düşmeler kaçınılmazdır.
SSD veya Sabit Diskin performansının azalması: Genellikle kimse bunu önemsemez ama oyunlarda performans düşmesinin ana nedenlerinden biri de budur.

Eğer donanımlardan kaynaklandığını düşünmüyorsanız, ki bence öyle, ikinci seçenek yazılımsal ve işletim sisteminden kaynaklı bir problemdir. Temiz bir kurulum yapın, oyunlarınızı tekrar yükleyip testleri gerçekleştirin.

İyi forumlar.
Ram yetersizliği olduğunu düşünmüyorum denedim bi 8 gb daha takıp oynadım ama yinede drop yedi işlemcim amd ryzen 3 3100
Ekran kartı sapphire rx 470 nitro
Anakart b450m s2h
Ram: xpg adata d30 8 gb 3200mhz
Kasa(psu) rampage hardy gamin case 600w 80 plus
Sence bu sistemde darboğaz olurmu darboğazın olup olmadığını nasıl anlayabilirim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
%1 ve %0.1 FPS değerleri sistemde ani FPS düşüşleri oluyor mu bunu anlamak için bakılan 2 değer. %1 değeri 100 karede alınan minimum değer ve %0.1 değeri 1000 karede alınan minimum değeri gösterir. Eğer 0 oluyorsa bu değerler sizde sisteminizde FPS drop yaşanıyordur ki bu durumda önce oyuna özel bir durum mu bunu kontrol etmek gerekiyor. 1-2 oyun daha deneyin birisi mutlaka online tabanlı olmasın. Sonuçları görsel olarak paylaşın.

KS

ahmed eren

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
%1 ve %0.1 FPS değerleri sistemde ani FPS düşüşleri oluyor mu bunu anlamak için bakılan 2 değer. %1 değeri 100 karede alınan minimum değer ve %0.1 değeri 1000 karede alınan minimum değeri gösterir. Eğer 0 oluyorsa bu değerler sizde sisteminizde FPS drop yaşanıyordur ki bu durumda önce oyuna özel bir durum mu bunu kontrol etmek gerekiyor. 1-2 oyun daha deneyin birisi mutlaka online tabanlı olmasın. Sonuçları görsel olarak paylaşın.
uğur hocam geç cevap veriyorum kusura bakmayın 1 2 oyunda daha denedim özellikle online seçmedim hikaye tabanlı felan ama yinede aynı sorun devam etti birde bu gün valorantta gpu kullanımının 0 a düştüğünü gördüm

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Bu esnada CPU yük ve sıcaklık durumu ve GPU sıcaklık durumları neydi? Ayrıca RAM kullanımınız nedir bu takılma anında bir anormallik var mıydı?

KS

ahmed eren

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Bu esnada CPU yük ve sıcaklık durumu ve GPU sıcaklık durumları neydi? Ayrıca RAM kullanımınız nedir bu takılma anında bir anormallik var mıydı?
Ekran Alıntısı.PNG

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Bilgilere göre ekran kartını aşağı çeken bir bileşen yok gibi duruyor. Disk odaklı bir sıkıntı olabilir eğer Windows sorun değilse tabi. SSD yada HDD diskinizin verilerine CrystalDiskInfo yazılımıyla kontrol edin bir problem var mı bakın verilerde. Zaten sarı yada kırmızı olarak belirtir size okursa sorunu.

KS

ahmed eren

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
disk 1.PNG

st yazan harddisk diğeride ssd hocam değerler bunlar

Ekli dosyalar

• ssd.PNG
    ssd.PNG
    66 KB · Görüntüleme: 29

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
HDD diskinizde sorun var diyebilirim. Bir ihtimal onda kuruluysa oyun sorun bu olabilir.

Concord C240S SSD diskin SMART verilerinde bir sorun yok gibi duruyor ama biraz fazla yorulmuş disk belli değerlerden. Eğer ondaysa oyun düşük ihtimal ama bu diskten de olabilir sorun.

Verilerde kritik bir şey yok 100% konuşamam.

KS

ahmed eren

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
HDD diskinizde sorun var diyebilirim. Bir ihtimal onda kuruluysa oyun sorun bu olabilir.

Concord C240S SSD diskin SMART verilerinde bir sorun yok gibi duruyor ama biraz fazla yorulmuş disk belli değerlerden. Eğer ondaysa oyun düşük ihtimal ama bu diskten de olabilir sorun.

Verilerde kritik bir şey yok 100% konuşamam.
hocam oyun hdd de değil sdd de

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Birde önden içim rahat etsin aşağıdakileri deneyin de önermedi olmasın sonra.
  • @echo off
  • del /s /f /q "C:\Users\%username%\Recent\"*.*
  • del /s /f /q "C:\Windows\Prefetch\"*.*
  • del /s /f /q "C:\Windows\Temp\"*.*
  • del /s /f /q "C:\Users\%username%\AppData\Local\Temp\"*.*
  • exit
Bu kodları bir not defterine yazıp yada kopyalayıp, dosya türü ayarını Tüm dosyalar yapın ve bir dosya adı.BAT şeklinde kaydedin. Kaydettiğiniz dosyayı yönetici olarak çalıştırın ve işlemlerin tamamlanmasını bekleyin. Bir yerde çok uzun süre takılırsa ENTER 'a basın. Yada " içerisindeki " konumlara tek tek girip el ile silin. Silinmeyenleri atlayabilirsiniz o anda kullanılıyor demektir. İşlemleri arka planda çalışan kapatabileceğiniz her şeyi kapatıp yapmanızı tavsiye ederim!!!

İşe yaramazsa aşağıdaki kodları CMD yani komut istemini yönetici olarak çalıştırıp satır satır yazıp her satır sonrasın ENTER 'a basıp işlemin tamamlanmasını bekleyin. Sistemi yeniden başlatıp kontrol edin sorunu.
  • DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
  • DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
  • DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
  • SFC /scannow

KS

ahmed eren

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
hocam ilk dediğinizi yaptım hiç takılma olmadan çok hızlı bi şekilde komut istemi açıldı yazılar aşşağıya kayıp bitti

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri