Öneri Galiba Sınıfta Kalacağım Ne Yapmam Lazım?

brTn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arkadaşlar selam,

9. sınıfa gidiyorum. Meslek lisesi bilişim teknojileri alanı okuyorum. Ama derslerim iyi değil galiba sınıfta kalacağım. Ailem derslerim iyi olmadığı için ve okuduğum bölümü boş olarak gördükleri için bana hep sanayide araba tamircisi olmam gerektiğini söylüyorlar. Ama okuduğum bölümü gerçekten seviyorum sizce ne yapmam lazım? Yani lise sonrası işsiz kalır mıyım?

Moderatörün son düzenlenenleri:

seyhmusaykut

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Arkadaşlar selam 9. sınıfa gidiyorum,meslek lisesi bilişim teknojileri alanı okuyorum.Ana derslerim iyi değil galiba sınıfta kalacağım.Ailem derslerim iyi
olmadığı için ve okuduğum bölümü boş olarak gördükleri için bana hep sanayide araba tamircisi olmam gerektiğini söylüyorlar.Ama okuduğum bölümü gerçekten seviyorum sizce ne yapmam lazım yani lise sonrası işsiz kalırmıyım
Kendini alanında ilgini çeken bölüme odaklan. Bölüm üzerine kendsini geliştir. Telegramda Udemy kurslarını ücretsiz dağıtan gruplar var oradan alanına göre eğitim kurslarını takip et. Udemy ve BTK Akademi üzerinden sertifika alarak kendini bir yol kat etmeye bak. Bir konuma ulaşınça yavaş yavaş proje yapmaya başla. Aynı zamanda okulunda Tübitak projelerine katılmaya çalış. İEEE Computer Society takip et. Her sene bir yerde 3 günlük eğitim ve seminer vermekte. Sadece 3 gün değil katılabileceğin seminer varsa onlarada katıl. Çünkü ara ara üniversitelerde bu ekip 1-2 günlük seminerler yapmaktadır. Ek olarak yabancı dilini geliştir. Bunları yaptığın sürece işsiz kalmazsın.

konuray

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
31
yalan söylemeyim kardeş şuan yaşım 37.. sanayiyi bilmem de keşke liseyi okumadan berber kuaför falan olsaydım diyorum :)

Mehmet Erdoğan

Administrator
Admin
Tepki
796
Arkadaşlar selam 9. sınıfa gidiyorum,meslek lisesi bilişim teknojileri alanı okuyorum.Ana derslerim iyi değil galiba sınıfta kalacağım.Ailem derslerim iyi
olmadığı için ve okuduğum bölümü boş olarak gördükleri için bana hep sanayide araba tamircisi olmam gerektiğini söylüyorlar.Ama okuduğum bölümü gerçekten seviyorum sizce ne yapmam lazım yani lise sonrası işsiz kalırmıyım
bende meslek lisesi bilişim bölümündeyim 12 sınıfım alanın nedir

Mehmet Erdoğan

Administrator
Admin
Tepki
796
alan 10. sınıfta belirlenecek dediler
anladım mesem diye birşey çıktı sizde varmı bilmem 4 gün iş 1 gün okul diye çalışıp paranızı alıcaksınız hemde 1 gün okula gidip liseyi bitereceksin daha 9 sınıfsın 3 yılın var 8 aydan 24 ay yapar 24 ay maaş alıcaksın en azından cebinde paran olur liseyi bırakmak gibi birşey düşünme bölümün asla kötü değil okumak istiyorsanda yazılım üstüne ilerle
alan seçiminde veri tabanı seç

TheTibet

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,636
Arkadaşlar selam,

9. sınıfa gidiyorum. Meslek lisesi bilişim teknojileri alanı okuyorum. Ama derslerim iyi değil galiba sınıfta kalacağım. Ailem derslerim iyi olmadığı için ve okuduğum bölümü boş olarak gördükleri için bana hep sanayide araba tamircisi olmam gerektiğini söylüyorlar. Ama okuduğum bölümü gerçekten seviyorum sizce ne yapmam lazım? Yani lise sonrası işsiz kalır mıyım?
kendim istemediğim bir bölüme yazıldım sonra zaten ticaretten sonra 5 6 ay sonra okulu acıktan okumaya basladım , iyiki yapmısım diyorum ama önermem acıktan okumanı , hangi mesleğe ilgin varsa oraya baslayabilirsin

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,322
Bu konuyu okurken biraz kendimi gördüm. Şöyle;

2006 yılında Lise 1'e başladım. İlk dönemde derslerim kötü olduğu için sınıfta kaldım ve o dönem özellikle yazın ailem beni bir yerlere vererek çalıştırdı. Okumakta çok gözüm yoktu açıkçası. Ancak yazın 3 aylık dönemde 1 ay ağır işlerde çalıştıktan sonra Dünya'nın nasıl acımasız ve adaletsiz bir yer olduğunu anlayarak derslerime sarıldım.

Kafam almazdı ancak sınıfımı geçerdim. Haliyle okumadığında bir mesleğe girdiğinde hayatının ilk 2-3 senesini o işi çok iyi öğrenerek geçirmen gerekecek. Araba tamirciliğinde iyi para var evet. Fakat sen oranın sahibi olmadığın için alacağın para "sanayi usulü" olacak. Yine patron kazanacak. Kendi yerini açana kadar pişmek istesen ortalama 6-7 yıl gerekli.

O yüzden minimum lise mezunu olmanı tavsiye ederim. En azından sonradan o meslekte problem yaşadığında uzaktan bile çalışırken Üniversite okuyabilirsin. Şuan 2 üniversite mezunuyum. 3. üniversitemi okuyorum. Bitirmedim orası ayrı. İşime yarayacağından da değil. Ancak özel sektörde mutlaka lazım oluyor.

Tavsiyem aileni ikna et en azından liseyi bitir. Erkenden iş hayatına başlarsan erken yaşlanırsın. Şimdi kulağa biraz boş geliyor ama, yemin ederim yıllar sonra daha iyi anlıyorsun.

KS

brTn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
sağolun hocam araba tamirciliği işini pek istemiyorum.Yazılım alanında çalışmak istiyorum ama eğerki sınıfta kalırsam ailemin beni okula göndereceğini düşünmüyorum

Mehmet Erdoğan

Administrator
Admin
Tepki
796
sağolun hocam araba tamirciliği işini pek istemiyorum.Yazılım alanında çalışmak istiyorum ama eğerki sınıfta kalırsam ailemin beni okula göndereceğini düşünmüyorum
dediğim gibi mesem var okuldan detaylı öğren hem iş hem okul hem kendi alanında bir işe girip iş öğreniceksin hem okul bitireceksin binevi staj gibi düşün

bilişim bölümü gayet önü açık bi bölüm yazılım üstüne odaklan dediğim gibi meseme gidiceksen çalıştığın yeri yazılım olarak seç

KS

brTn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
mesemi duymuştum ama yaşadığım yerde yazılım ile ilgili bir yer görmedim

bi tek bilgisayar tamircileri var onlarında yazılım ile ilglenmiyorlar

Mehmet Erdoğan

Administrator
Admin
Tepki