Rehber Gariban Style Sistem Toplama Rehberi

Buff Medic

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
189
İşlemci
.
Ekran Kartı
.
Garibancı Kardeşim,Hoşgeldin
Biliyorsun yıl olmuş 2023 dersin,bugünkü dolar kuru mu dersin,oyunları kötü optimazsyon ile çıkması mı dersin?sonuçta sen de fidan gibi bir gençsin,sen de oynamak istiyorsun ama nasıl yapabileceğini bilmiyor musun?Merak etme ben Tekem Paşa nam-ı diğer Ahmet yardım etmek için buradayım,daha bir kaç ay öncesine kadar ben de senle aynı durumdaydum birinci nesil i3 kullanıyordum(330m) ben de sizin yollardan geçtim o kadar istiyordum ne kadar ucuz olursa ailem almaya o kadar yanaşır diye düşünüyordum bu yüzden ne kadar ucuz o kadar iyi mantığı ile çalıştım artık
dolar kuruna karşı bağışıklık kazandım o yüzden benden size bir iki tavsiye vereyim dedim,hazırsanız başlayalım...

1-İstediğin Bir Özellik Yarım Kalabilir bütçene bağlı olarak bunu kabul etmen lazım

Abi sen bana gelip de 1000tl 4090 sistem topla desen ben bir zahmet "itin duası kabul olsa gökten kemik yağardı" derdim çok düşük miktarlarda illa bir şey kursağında kalabilir yapacak bir şey yok imkanın olduğu vakit upgrade edecen bu kadar basit,bunu kabul etmeden bir halt olmaz

2-DDR3 İçin 4-6,DDR4 İçin 8GB RAM'den daha azını kullanma

Last of Us'da gördük 8GB RAM olan pcde oyun Osmanlı Devleti'nden daha kötü şekilde çöküyor 16 artık şart ama GARİBAN STYLE için en azından espor oyunları için yeterli olur diyerek 8gb ile yetineceğiz,olabildiğince en ucuza bakın RGB olmasa da olur 2666Mhz da olsa 350TL'den fazla para vermemeye çalışın (Tek Kanal RAM kullanın dünyanın sonu değil)

3-HDD Almayın

Valla beyler yıl olmuş artık 2023 başka bir şey dememe gerek var mı?yok.120GB da olsa bir ssd ve her zaman sıfır olsun çünkü pil batarya gibi bunların da bir kullanım süresi var malesef,gerçekten çok sıkışık bir bütçe ise veya o az parayla çok sağlam upgrade varsa(mesela r3 1200 den 1300x veya 1400e geçmek gibi) veya zaten elinizde varsa bir hdd o zaman öyle durumlarda istisna olabilir

4-PSU Takıntısı Yapmayın

Ben de evime bomba imha ekibi çağrılmasını istemem ama işte,GARİBAN STYLE,eski tip 20+4 değil 20 tip anakart beslemesi olanları almayın yanlışlıkla eski ddr için olanlar onlar,işini görmez.Ekran kartınız mesela 8 pin ama psu da 6 pin dönüştürücü 100tl vereceğinize bir 100tl daha verin 8 pin girişi olan PSU alın,eski tip Asus Gigabyte Cooler Master FSP marka PSUları olanları almaya özen gösterin.

Bu arada bir soruyu cevaplamak istiyorum,

DDR3 sistem hala toplanır mı?Evet,kesinlikle gözüm kapalı toplardım.

5-İntel Xeon Kullanmaktan Çekinmeyin

Genelde DDR3 de çok güç çektikleri için DDR4de de ECC tipi RAM kullandıkları için bilinmiyorlar ama doğru şekilde kullanılırsa ryzen gücünde şeyi çok ucuza elde edebilirsiniz,DDR4 tipi sistem topluyorsunuz AliExpress'ten Xeon Anakart RAM İşlemci Set şeklinde satılıyor ondan alabilirsiniz al-sat yapmayacaksınız alınır. (AMD'nin Xeon tarafındaki "muadili" AMD Opteron'dur kesinlikle ama kesinlikle onlardan uzak durunuz)

6-Bilgisayarcılara Güvenmeyin

Daha 1-2 ay önce güzelim Acer Nitro az kalsın bilgisayarcıların elinde Windows Yüklenecek diye mefta oluyordu dikkatli olun derim,zaten bütçemiz kısıtlı bir de sistemi toplama macun sürme windows ve driverları kurma diye sizi sömürmelerini izin vermeyin bunları youtube dan bakarak kendiniz yapabilirsiniz. (Çok Aşırı Nadir Durumlarda Güvenilir Bilgisayarcı Bulunmaktadır)

7-Kasaya Olabildiğince Az Para Ayırın

50TL ye hala kasa bulabilirsiniz hatta bazılarından işinizi görecek PSU bile çıkabilir yani olabildiğince az harcayın RGB olacak diye mesela 750ti dan 5450'ye düşmeyin.

8-Anakarta Olabildiğince Az Para Harcayın

Mesela B450 Gaming Plus Almaktansa A320 Alın,Z270 Alacağına H110 al,M.2 Girişi ekli olmadığı sürece en ucuzunu almaya çalışın Eğer M.2 Girişi varsa 100-200TL daha fazla harcayabilirsiniz

9-Anakart İşlemci ve RAM'i Set Şeklinde Almaya Bakın

Bazen bu şekil almak istedğinizi daha ucuza getirebilirsiniz,50-300TL gibi bir parayı kurtarmaktan bahsediyoruz

Örnek vermek gerekirse,

A320
X4 950
8GB 1X8 2666Mhz RAM

bunları ayrı ayrı 2350TL ye alabiliyorum

ama

B350 Plus
1200AF
2x4 2666Mhz RAM'i ise şuan 2300TL den alabilirsiniz(elden),

10-Eski Tarihli Uygun Fiyatlı İlanlara Bazen Ulaşmaya Çalışın

6-8 Aylık İlanlardan Bahsediyorum,Bir sene mesela(2022 Aralık'tan kalma bir ilandan olmaz muhtemelen ya satıldı ilan kaldırılmayı unutuldu ya da adama bir şey olmuştur)kıyıda köşede unutulmuş cevherler bu şekilde ortaya çıkarılabilir.

11-Pazarlık Yapmaktan Çekinmeyin

Pazarlık Sünnettir...

TEBRİKLER!BURAYA KADAR OKUDUYSAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE GARİBAN STYLE SİSTEM TOPLAMA EĞİTİMİNDEN MEZUN OLDUN!

İnşAllah yardımım dokunmuştur,okuduğunuz için teşekkür ederim iyi günler dilerim... :)

Son düzenleme:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri