Goat V4 Sistemde Kasadan Gelen Uğultu Sesi

fatalerrorqq

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Arkadaşlar kasayı önlü arkalı açtım sesin nereden kaynaklandığını anlamaya çalıştım, garip bir ses geliyor gerçekten tam anlamıyla bir uğultu. En son şuanda sorunu çözdüm problem kaynağım öndeki 3 fandan kaynaklı. (Kasa bilmeyenler için Thermaltake S200 TG 650W) En alttaki fanı hub'dan çıkarıp pasif duruma getirdiğimde uğultu kesiliyor fakat görünürde fanın dönüşünde bir sorun yok gibi gözüküyor. Sizce sebebi ne olabilir? sorunu fanı değiştirdiğimde çözmüş olur muyum?

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
519
En alttaki fan, diğer üstteki 2 fandan farklı bi modelmi ki.

KS

fatalerrorqq

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
En alttaki fan, diğer üstteki 2 fandan farklı bi modelmi ki.
Hayır hocam aynı model hepsi. Kasa içinde sys fan1 ve sys fan 2 bölümü var sys fan1 de egzoz çıkışı var sys fan2 boş. anakart uygulamasından da öndeki fanların rpmlerine müdahale edemiyorum acaba bu kasa önündeki fanları hubdan çıkarıp sysfan2 ye 3 lü çoklayıcı alıp oraya bağlasam sorunu çözer mi? Onla alakası var mıdır?

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
228
O kasadaki fan hub ın anakart bağlantısı yok. Saçma sapan bir kontrolcü koymuşlar, dolayısıyla ön fanlar tam hızda çalışıyor. Yani ses ve rezonans yapması çok normal. 3 lü fan çoklayıcı alıp direk anakarta takmak daha mantıklı olur.

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
444
aynı kasadan kullanıyorum. goat sistemi değil fakat önceden kendim dizmiştim. Bağlantınız nasıl yapıldı bilmiyorum fakat, anakartınız gigabyte ise eğer inik değilse gigabyte app uygulamasından siv indirin system information viewer. Oradan anakarta bağlı tum fanlı kontrol edip hızını ayarlayabilirsiniz. Tam hızda çalışmadığı içinde sorun olmaz.

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
228
aynı kasadan kullanıyorum. goat sistemi değil fakat önceden kendim dizmiştim. Bağlantınız nasıl yapıldı bilmiyorum fakat, anakartınız gigabyte ise eğer inik değilse gigabyte app uygulamasından siv indirin system information viewer. Oradan anakarta bağlı tum fanlı kontrol edip hızını ayarlayabilirsiniz. Tam hızda çalışmadığı içinde sorun olmaz.
Fun hub tan anakarta nasıl bağlantı yapabildiniz?

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
228
Sanırım diğer arkadaşı yanıtlıyacaktınız
Yoo size yazdım. Aynı kasayı kullanıyorum, kendim dizdim demişsiniz. Sonrada yazılım indirip fan hızı ayarlanabilir demişsiniz ama öyle bir imkan yok. Ön fanların anakart bağlantısı yok. Konuyu açan arkadaş ya çoklayıcı almalı ya da daha iyi bir anakart.

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
444
Yoo size yazdım. Aynı kasayı kullanıyorum, kendim dizdim demişsiniz. Sonrada yazılım indirip fan hızı ayarlanabilir demişsiniz ama öyle bir imkan yok. Ön fanların anakart bağlantısı yok. Konuyu açan arkadaş ya çoklayıcı almalı ya da daha iyi bir anakart.
Aynı kasayı kullanıyorum ön fanlar anakart üzerinden kontrol edilebiliyor. ( aynı sistemi değil kasayı kullanıyorum)

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
228
Aynı kasayı kullanıyorum ön fanlar anakart üzerinden kontrol edilebiliyor. ( aynı sistemi değil kasayı kullanıyorum)
Canım hocam, aynı sistemi demedim zaten, yazdıklarımı okursanız aynı kasayı kullandığınızdan bahsediyorum. İmzanızdaki sistemi kullanıyorsanız, sizin anakartta da sadece 3 fan girişi var. Söyler misiniz "işlemci soğutucu hariç" toplam 4 adet fanı nasıl anakarta bağladınız da hızlarını kontrol edebiliyorsunuz? Yani uzatmıyım diyorum ama nasıl olduğunu anlatmıyorsunuz (hatta fikrim yok demişsiniz).. Ya çoklayıcı kullanıyorsunuz ya da splitter.

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
444
Canım hocam, aynı sistemi demedim zaten, yazdıklarımı okursanız aynı kasayı kullandığınızdan bahsediyorum. İmzanızdaki sistemi kullanıyorsanız, sizin anakartta da sadece 3 fan girişi var. Söyler misiniz "işlemci soğutucu hariç" toplam 4 adet fanı nasıl anakarta bağladınız da hızlarını kontrol edebiliyorsunuz? Yani uzatmıyım diyorum ama nasıl olduğunu anlatmıyorsunuz (hatta fikrim yok demişsiniz).. Ya çoklayıcı kullanıyorsunuz ya da splitter.
bağlantı yapılırken çoklayıcı ile yapıldı. res tuşu iptal edilip rgb bağlantısı kuruldu. anakarttan herşeyi kontrol edebilmem üzerine planlandı ondan dolayı sorunum yok. Bahsettiğim konu arkadaş anakartın uygulaması bilmiyorsa ve bağlantısı çoklayıcı ise kontrol edebileceği üzerine. Aynı şeylerden bahsediyoruz ama ısrarla izah edemedim sanırım
1- işlemci sogutucu
2- ön fanlar
3-egzoz

KS

fatalerrorqq

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Hocam yanıtlar için teşekkür ederim şu konuya açıklık getireyim, Kasa önündeki fanlarımın bağlantısı kasanın anakartında bulunan system fan bölümüne değil de kasanın kapalı kısmındaki hub girişine yapılmış açıkçası ben de üşendiğimden ötürü o bağlantıyı ön tarafa çekmedim. sadece gelen uğultu sesinin sebebi ön taraftaki 3 fandan en alttaki yapıyor bunun sebebini çözemedim. System fan kısmına çeksem bu sorunu çözer mi?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri