GPU Ve CPU Sanırsam Anormal Sıcaklıklarda

kallius

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar, yaklaşık 3 yıldır aynı sistemi kullanmaktayım;

B450 M DRAGON
RX5600XT EVO
R5 3600 (STOK FAN VE SABİT 3.6)

Son zamanlarda işlemcimin yükteyken ortalama 85 dereceleri gördüğünü ve yaklaşık 15 dakika öncesinde yük altındaykan 94.7'ye kadar ulaştı. Bunun yanında da ekran kartım 80 dereceye kadar ulaştı. Genel anlamda hep aynı oyunu oynayan birisiyim ve ekran kartım sabit 60 derecelerde işlemcim ise bu kadar ısınmamaktaydı.
Şuan yük altında ve yük altında değilken ki sıcaklık değerleri aşağıdaki gibi;

1721433282569.png

1721433295034.png

bu değerleri düzeltmek adına ne yapabilirim. Evet bir hata yaparak yaklaşık 3 yıldır termal macun yenilemedim çünkü aklımda kule tipi soğutucu almak ve soğutucuyu aldıktan sonra ikisini bir arada yapmak gibi bir fikir vardı. Şu anki fikrim ise ilk etapta işlemciyi r5 5600 veya r5 5600x modellere yükseltip yanına da kule tipi soğutucu alarak idare etmek ilerleyen dönemde de NVDIA bir ekran kartı modeline geçmek var. Şu an için neler yapabilirim başka bir öneriniz var mı ? Veyahut sorun farklı bir şeyden kaynaklanıyor olabilir mi ? (Ekran kartı değişme sebebim sıcaklık değil hem eskimiş olması hemde klasik AMD'nin yazılımsal sorunlarından kaynaklanıyor.) Önerebileceğiniz işlemci ve ekran kartı modellerine de açığım. Şimdiden yardımcı olan okuyan herkese teşekkürler <3

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
oRTA ŞEKER Bİ MACUN ALIP,MACUNU YENİLEYİN.İşlemcininde biraz voltajını düşürün.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri