Hesap Hırsızlığı Yapan Kişiye Hangi Yasalar İle Dava Açılır?

Jackdawm41

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Herkese merhabalar,

5 gün kadar önce yaşadığım bir olayı anlatmak ve bu konuda tecrübe sahibi birisinin fikirlerini bizlerle paylaşmasını rica ediyorum. League of Legends adlı oyunda 1 yıl önce GamerMarkt sitesinden 600 TL'ye satın almış olduğum hesabı EUW sunucusuna transfer edip orada ustalık ligine çıkarmıştım.

Hesap fazla skine sahip olduğu içinde bu hesabı yabancı sitede daha sonra arkadaş olacağım Simon'a yüksek bir fiyata sattım. 7 gün önce Simon hesaba giriş yapamadığını ve hesabın çalındığını öne sürdü. Simon bu hesabın OP GG linkini benimle paylaştı ve değiştirilmiş bu ismi bilen sadece ben, hesabın eski sahibi ve onun ortağı biliyordu.

Hesabı çalan kişi TR sucusundaki ismini yine koymuştu. Oklar hırsızlık yapan kişiye yani anında hesabı satın aldığım kişiye döndü ve kendisi hesabı çalmadığını ve arkadaşına ulaşamadığını söyleyip hesap konusunda henüz bir şey yapamayacağından bahsetti. Hesabı satan kişi kendi TC kimliği ile sorumluluğu kabul ettiği için kendisi suçlu ve sorumlu durumunda.

Her ne kadar bu hesabı Simon'a satmış olsam da bu parayı benim Simon'a geri iade etmem gerekiyor fakat elimde böyle bir para şu an için yok, hesabı çalan kişi hesabı iade edemediği içinde askerdeki ortağına ulaşmaya çalışıyor çünkü muhtemelen ya kendisi yada paylaştığı başkası böyle bir şey yaptı...

Kanunen bu konuda benim ve Simon'ın hakları nedir? A sitesi ile konuştuğumda hesabı satın alan kişinin faturalarını gösterdiğimiz takdirde bu paraları iade alabileceğimizden bahsediyor fakat benim satış yaptığım fiyat için hiç bir şey denilmedi. Karşı tarafa maddi ve manevi tazminat açabilme hakkına sahip miyiz? Birde açabileceğimiz başka dava çeşitleri var mıdır? Bu durumdan kazancımız ve kaybedeceklerimiz ne olacak?

A sitesi bu durumu sadece enflasyona uğramış aynı miktar parayı vererek çözme niyetinde, oysa ki hesabın değeri olması gerektiğinden kat kat daha yükseldi ve bizler dava açsak da en azından Simon'ın bana ödediği miktarı kurtarabilir miyiz? Simon'ın mağduriyetinin giderilmesi niyetindeyim.

Şimdiden ilgilenen ve yardımcı olanlara teşekkür ederim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Arthemis.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
153
Evet dediğiniz gibi genel olarak bunlarda tazminat olarak açarsınız evet ama şunlarıda unutmayın böyle siber davalarda mahkemeler özel ciddi şeyler haricinde oyun v.s için cart curt için pek uğraşmaz onu en başından demek isterim hevesinizi kırmıyım e tabi açarsanız yardımcı olurlar fakat sizin en başından sonuna bütün delilleri çıkartmanız gerekiyor ss belge fatura her ne zıkkımsa ardından karşıdaki kişiden önce davranmanız lazım bakın şunu demek isterim size önce herşeyi ayarlayın en ufak deliline kadar ondan sonra avukata olayı anlatın dosyaya o koyduğunuz bütün delilleri avukat sunacaktır fakat şu var orda tamamen yetkililerin kararına bağlı istediğiniz delili belgeyi koysanız bile onlara bakmadan karar verenlerde var aynı şekilde misal delillere bakmadan önce mahkemede karşı tarafında sözünü dinleyebilirler eğer karşı taraf tabikide itiraz ediceğine işiniz zorlaşabilir nedenini merak ediyorsanız bu tür oyun davasında yakın tanıdığım bir olay yaşadı onda hesap çalınması iftira şu bu vardı 1 tık daha farklıydı sizin davanızdan arkadaş tamamen haklıydı o karşıdaki taraftan önce her delili koydu öyle açtı mahkemesini yetkililer karşı taraf suçlu olduğu halde itiraz etti davayı karşı taraf kazandı sonra arkadaşım tazminat olarak açtı son olarak o adama. o davayı kazandı parasını aldı burda daha fazla yetkili değil insanların karakterlerine bağlı olduğunu düşünüyorum herkez aynı olmadığı için inanmayabilirler dikkatli olun derim gittiğiniz yerde haklı olsanız bile namlu size dönebilir arkadaşımın davasına gittiğimde gördüm.

Nası yaparsınız en kısasındanda şu olur açarsınız tazminat davanızı karşı tarafın ağzını dahi açamayacağı delilleri koyarsanız eğer onunda itirazdan başka geri vites yapacağı durum kalmaması gerekir ozaman kazanma ihtimaliniz artar karşı tarafın konuşacak cümlesi kaldığı an sıkıntı olabiliyor yani herşeyi en ince ayrıntısına düşünün öyle hazırlanın davaya tazminat olarak hesabınızın şuanki değerini hesaplayın ondan sonra mahkemeye vermeden avukatınızla birlikte ortak bi miktarda anlaşın hesabınız ne kadar değerli bilmiyorum ama tazminat davasının en düşüğü 5 bin ila 12 bin tl arasında başlıyor e tabi hesabınız bunlardanda daha değerliyse miktarı yükseltebiliyorsunuz ama değerinden fazlada yazarsanız yine kabul görmeyecektir niye derseniz karşı tarafın maddi durumuna bakılmakta o tür şeylerde ona göre en uygun rakamı düşünün aksi taktirde başınız ağırabilir. farklı davalarda ne olur bilmiyorum ama arkadaşımda önce farklı açıp kaybetti öyle tek dava değil 3 4 defa denedi teki bile tutmadı sadece tazminat tuttu oda aldı zaten alacağını 12 bin tl yazmıştı kazandı pek farklı yolları var davaların türüne göre değişiyor öteki dava haklarınıda bi soruşturun derim işinizi garantiye alırsınız burda kazanamazsınızda demiyorum bu arada kazanırsınız tabi siz haklısınız her durumda ama işte karşı taraf işleri bozduğu an zorlaşıyor o yüzden siz baya bi avukata v.s sorun bilgi alın kazanma ihtimalini kaybetme ihtimalini o açıklar size yanlış bilgi vermeyim şimdi sadece burda olacak ihtimalleri sundum kimse yanlış anlamasın umarım istediğiniz gibi sonuçlanır. hesabınızın en eski değerinden şuana doğru bi miktar belirlersenizde sorun olacağını düşünmüyorum haklısınız zaten burda benim bildiklerim şuanlık bunlar kardeşim.

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
503
Benim anlamadığım konu şu, sizin sorumluluğunuz nereden geliyor? Yani çalan kişiyle bir bağlantınız yok ki. Ayrıca Simon yabancı ise onun adına Türkiye'den siz dava açamazsınız. Davayı kendisi açması gerekliyken hele bir de yabancı ise davayı nerede ve nasıl açacak onu bilmiyorum açıkçası. Diğer konu ise oyun kurallarında hesap satışını kısıtlayan oyun hesabının yasal sahipliği konusunda hesabın kişiye özel olması ve devredilemez olması gerektiği şeklinde ifadeler yer alıyorsa elde edebileceğiniz bir şey olmaz. Diğer konu ise hesabı çalan kişinin sizin tahmin ettiğiniz kişi olmaması durumunda ne yapacaksınız, asıl soru hırsızlıkla suçladığınız kişinin çaldığını kanıtlayamazsanız ne yapacaksınız? Başınız ağrır uzak durun derim.

Hesap kurtarılmak isteniyorsa ilk sahibi bu hesabı kurtarmaya çalışıp kurtarınca Simon'a teslim ederse sanırım ortada bir sorun kalmaz. Ancak bu tamamen iyi niyetliyse olabilecek bir şey olur. Bunun haricinde de elinizden bir şey gelebileceğini sanmıyorum.
Bence siz hesabı sattığınız gün hesabı da devrettiğiniz kişiye verdiyseniz sizin zaten herhangi bir sorumluluğunuz bulunmuyor. Hesap devri konusunda oyunun politikasını bilmediğim için bir şey diyemem, ancak hesap çalınması durumunda kurtarmak için ilk sahibinin bilebileceği şeyler sorarlar. En son erişim sağladığı ip adresine kadar sorabilirler. Ödeme yöntemi kullandıysa bunun hakkında sorular gelebilir. Daha önce online oyunda kendi hesabımı bu tarz yöntemlerle kurtarmıştım. Hesap satma durumlarında hesapların banlandığını da hatırlatayım benim oynadığım oyunda. Eğer Simon'un satın aldığı hesap fark edilmiş ise bu sebeple banlanmış olabilir mi? Bunu da öğrenmenizi tavsiye edebilirim.

Arthemis.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
153
Benim anlamadığım konu şu, sizin sorumluluğunuz nereden geliyor? Yani çalan kişiyle bir bağlantınız yok ki. Ayrıca Simon yabancı ise onun adına Türkiye'den siz dava açamazsınız. Davayı kendisi açması gerekliyken hele bir de yabancı ise davayı nerede ve nasıl açacak onu bilmiyorum açıkçası. Diğer konu ise oyun kurallarında hesap satışını kısıtlayan oyun hesabının yasal sahipliği konusunda hesabın kişiye özel olması ve devredilemez olması gerektiği şeklinde ifadeler yer alıyorsa elde edebileceğiniz bir şey olmaz. Diğer konu ise hesabı çalan kişinin sizin tahmin ettiğiniz kişi olmaması durumunda ne yapacaksınız, asıl soru hırsızlıkla suçladığınız kişinin çaldığını kanıtlayamazsanız ne yapacaksınız? Başınız ağrır uzak durun derim.

Hesap kurtarılmak isteniyorsa ilk sahibi bu hesabı kurtarmaya çalışıp kurtarınca Simon'a teslim ederse sanırım ortada bir sorun kalmaz. Ancak bu tamamen iyi niyetliyse olabilecek bir şey olur. Bunun haricinde de elinizden bir şey gelebileceğini sanmıyorum.
Bence siz hesabı sattığınız gün hesabı da devrettiğiniz kişiye verdiyseniz sizin zaten herhangi bir sorumluluğunuz bulunmuyor. Hesap devri konusunda oyunun politikasını bilmediğim için bir şey diyemem, ancak hesap çalınması durumunda kurtarmak için ilk sahibinin bilebileceği şeyler sorarlar. En son erişim sağladığı ip adresine kadar sorabilirler. Ödeme yöntemi kullandıysa bunun hakkında sorular gelebilir. Daha önce online oyunda kendi hesabımı bu tarz yöntemlerle kurtarmıştım. Hesap satma durumlarında hesapların banlandığını da hatırlatayım benim oynadığım oyunda. Eğer Simon'un satın aldığı hesap fark edilmiş ise bu sebeple banlanmış olabilir mi? Bunu da öğrenmenizi tavsiye edebilirim.
Evet baya uğraştıracak bi durum bu sadece dava açarsa yinede bazı bilgileri öğrenebilir diye bildiklerimi bende aktardım ama pek hayırlı bi sonuç olacağını bende düşünmüyorum gibi.

Genzo

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
287
Hocam geçmiş olsun hani verebilecek bir fikrim yok ama 600 tl ye aldığın hesabı sen kaça sattın sadece merak.

shogun

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
421
Hesap satışı yasak olduğundan konu savcılık tarafından Riot Games'e bildirildiğinde hesaba ban atılacaktır. Hesabı tümden kaybedersiniz.

Yasal olarak hesap sahibi ilk sahibidir. Hesap sahibi bu hesabı benden başkaları çaldı ben de geri aldım derse hiç bir hak iddia edemezsiniz.

EymenO.

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Tepki
370
Herkese merhabalar,

5 gün kadar önce yaşadığım bir olayı anlatmak ve bu konuda tecrübe sahibi birisinin fikirlerini bizlerle paylaşmasını rica ediyorum. League of Legends adlı oyunda 1 yıl önce GamerMarkt sitesinden 600 TL'ye satın almış olduğum hesabı EUW sunucusuna transfer edip orada ustalık ligine çıkarmıştım.

Hesap fazla skine sahip olduğu içinde bu hesabı yabancı sitede daha sonra arkadaş olacağım Simon'a yüksek bir fiyata sattım. 7 gün önce Simon hesaba giriş yapamadığını ve hesabın çalındığını öne sürdü. Simon bu hesabın OP GG linkini benimle paylaştı ve değiştirilmiş bu ismi bilen sadece ben, hesabın eski sahibi ve onun ortağı biliyordu.

Hesabı çalan kişi TR sucusundaki ismini yine koymuştu. Oklar hırsızlık yapan kişiye yani anında hesabı satın aldığım kişiye döndü ve kendisi hesabı çalmadığını ve arkadaşına ulaşamadığını söyleyip hesap konusunda henüz bir şey yapamayacağından bahsetti. Hesabı satan kişi kendi TC kimliği ile sorumluluğu kabul ettiği için kendisi suçlu ve sorumlu durumunda.

Her ne kadar bu hesabı Simon'a satmış olsam da bu parayı benim Simon'a geri iade etmem gerekiyor fakat elimde böyle bir para şu an için yok, hesabı çalan kişi hesabı iade edemediği içinde askerdeki ortağına ulaşmaya çalışıyor çünkü muhtemelen ya kendisi yada paylaştığı başkası böyle bir şey yaptı...

Kanunen bu konuda benim ve Simon'ın hakları nedir? A sitesi ile konuştuğumda hesabı satın alan kişinin faturalarını gösterdiğimiz takdirde bu paraları iade alabileceğimizden bahsediyor fakat benim satış yaptığım fiyat için hiç bir şey denilmedi. Karşı tarafa maddi ve manevi tazminat açabilme hakkına sahip miyiz? Birde açabileceğimiz başka dava çeşitleri var mıdır? Bu durumdan kazancımız ve kaybedeceklerimiz ne olacak?

A sitesi bu durumu sadece enflasyona uğramış aynı miktar parayı vererek çözme niyetinde, oysa ki hesabın değeri olması gerektiğinden kat kat daha yükseldi ve bizler dava açsak da en azından Simon'ın bana ödediği miktarı kurtarabilir miyiz? Simon'ın mağduriyetinin giderilmesi niyetindeyim.

Şimdiden ilgilenen ve yardımcı olanlara teşekkür ederim.
Hesabın çalındığına dair riot games'e ticket attınız mı? Atmadıysanız şansınızı deneyin fakat hesabı satın aldığınızdan bahsetmeyin. - Ticket açmak yine de riskli olabilir hesabın sahibinin değştiği vs anlaşılırsa.

Ayriyetten hesabın satıldığı anlaşılır ise hesaba perma ban atılır.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Bende aynı düşüncelere katılıyorum Riot bu konuda hassas, emaneten hesap veriyor tabiri caizse. Ancak çalındı şeklinde şansınızı denersiniz bu sefer de diğer kullanıcı satıştan bahseder ya da hesap benim derse olay karışık bir hal alır. Benim tavsiyem doğru anladıysam site ile enflasyon farkı olmadan bu işi çözmek daha mantıklı geliyor, fark afaki değilse Simon'u mağdur etmemek adına böyle bir çözüm olabilir. Diğer türlü hesap giderse siteden de telafi hakkınız kalmayacaktır
Hesabın çalındığına dair riot games'e ticket attınız mı? Atmadıysanız şansınızı deneyin fakat hesabı satın aldığınızdan bahsetmeyin.

Ayriyetten hesabın satıldığı anlaşılır ise hesaba perma ban atılır.

KS

Jackdawm41

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
@behzo22 verdiğiniz bilgiler için çok, çok teşekkür ederim. Rica etsem şu soruları da yanıtlar mısınız? Arkadaşınızın oynadığı oyun hangisiydi ve onun oynadığı oyundada da tıpkı Riot Games gibi hesap alım satışı yasak mı? Birde hesabı kendisi açtığı için mi tazminat davası açabildi? Bizim durumumuzda muhtemelen tazminat davası da açamayacağız.

@KOCAEFE kendim yabancı sitede çalışıyorum ve parayı bizzat mağdur olmuş arkadaşım Simon'a iade edemezsem bundan ben sorumlu olacağım için siteden atılma durumu söz konusu olacak. Beni siteye aldıran, bana güvenen arkadaşlarımda bana kefil oldukları için onlarında başlarının yanması söz konusu... Hesabı çalan şahıs kesin olarak ya satıcı yada ortağı. Bir bilgi daha paylaşmak istiyorum, hesabı satın aldığımda öncesinde Riot Games destek mesajlarını kontrol ettğimde hesap kurtarma için mesaj paylaşmıştı fakat mesajlar çok eski olduğu için yazdığı mesajlar atılmış destekte durmuyordu. Kişinin yine böyle bir şey yapmış olduğunu düşünüp 4 gün kadar önce yüzüne vurmuştum. Kendisi yardımcı olmaya çalışıyor gibi davransa da niyetini gerçekten bilmiyorum. Hesap çalınma olayıyla ilgili detayları anlatmadı ve kendisinin satıp tekrar geri çektiğini düşünüyorum. Maalesef ki Riot Games'e hesabı kurtarma için yazdığı mesajların resmini almadım.

Elimizde 2 kanıt var bunlar satıcının elindeki kurtarma bilgileri (bu kurtarma bilgilerini kural gereği ne site ile ne de bizimle paylaşıyor), 2. kanıt olarak ise eski hesabına koyduğu ismi koymuş ki bu ismi bilen de bu hesaba erişimi olan kişiler yani ya kendisi yada ortağı. Bu ismi ise ben hesabı satın aldığımda biliyorum ve GamerMarkt üzerinde satılmış hesap kısmında hala o isim durduğu içinde suçlu kendisi oluyor. Simon'da bilmiyor çünkü iletişim şansları yok, bütün arkadaşlar silindi ve transferi o şekilde gerçekleştirdik.

GamerMarkt'ın sözleşmesi gereği kişi bizlere ödeme yapmakla yükümlü fakat benim sattığım fiyatı yada hesabın güncel değerini vermek zorunda değilmiş, hesabın iadesi de henüz belli değil çünkü askerdeki arkadaşına ulaşamamış ve korktuğum diğer olayda hesabın ban yemiş olabileceği gerçeği ki böyle bir şey yaşansa bile güven konusu artık bir defa sarsıldı, hesabı çalan kişi yine çalabilir çünkü elinde doğru bilgiler var. Son 8 günden beri hesapta maç atılmamış ve ismi halen değiştirilmemiş, düşük bir ihtimal olsa da hesabın ban yediğini düşünüyorum ayrıca düşünebildiğim diğer durum ise Riot Games ban atma niyetinde olsaydı en başından beri atardı hesabı bile vermezdi.

Simon hesabına 30€ yatırmış, öncesinde de hesaba 200 TL yatırmıştım, faturalar ile birlikte bunu kanıtladığımız için hesaptan sorumlu olan şahıs bu paraları birde hesap satışından aldığı parayı yani 600 TL'yi geri vermek zorunda. TL'nin daha da değer kaybettiği gerçeği ile özetle yine zararla çıkıyorum. Eğer ki hesabı geri alan kişi ödemezse nitelikli dolandırıcılık suçundan GamerMarkt dava açabilecekmiş ve dediklerine göre normalde de bu sebepten ötürü bu şahıslar yatırılmış miktarları ödüyormuş ki daha az parayla bu işin içinden sıyrılabilsin. Kulağa çok abzürd ve saçma geliyor, hırsızlık yapan ve sattığı hesaptan sorumlu olan şahısın böylece işin içinden çıkabilmesi... Simon uzun süredir oynamasına karşın hesap ban yemedi ve dediğim gibi ismi değiştiren ve bildiğimiz ismi koyan taraf yine karşı taraf oluyor.

Dava kısmını hesaba erişim kısmı olana kadar durduk, hesaptan sorumlu olan kişi ile de iletişimdeyim ve halen askerdeki arkadaşına ulaşmasını bekliyoruz. Avukat konusunda yeteri kadar bilgi alabilmiş hissetmiyorum, Behzo'nun dediği gibi tazminat bile açabilsek ki açabilir miyiz? Kurtarabilir miyiz bunu öğrenmem gerekiyor. GamerMarktın dediğine göre suçlu şahıs parayı ödedikten sonra da ona dava açamıyormuşuz bunu birde bu konuda tecrübe sahibi avukata sormam gerekmekte. GamerMarkt'da bulunan önemli gördüğüm satış sözleşmesindeki bazı kurallar bunlar:

Ekli dosyalar

• GMermarkt.png
    GMermarkt.png
    150.6 KB · Görüntüleme: 58
Son düzenleme:

apollonlykos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
142
@behzo22 verdiğiniz bilgiler için çok, çok teşekkür ederim.

@KOCAEFE kendim yabancı sitede çalışıyorum ve parayı bizzat mağdur olmuş arkadaşım Simon'a iade edemezsem bundan ben sorumlu olacağım için siteden atılma durumu söz konusu olacak. Beni siteye aldıran, bana güvenen arkadaşlarımda bana kefil oldukları için onlarında başlarının yanması söz konusu... Hesabı çalan şahıs ya kendisi yada ortağı, elimizde 2 kanıt var bunlar satıcının elindeki kurtarma bilgileri (bu kurtarma bilgilerini kural gereği ne site ile ne de bizimle paylaşıyor), 2. kanıt olarak ise eski hesabına koyduğu ismi koymuş ki bu ismi bilen de bu hesaba erişimi olan kişiler yani ya kendisi yada ortağı. Benim hesabı çalabilme gibi bir durumum söz konusu bile değil keza Simon'ında çünkü yukarıda da dediğim gibi kurtarma bilgilerini biz almıyoruz. GamerMarkt'ın sözleşmesi gereği kişi bizlere ödeme yapmakla yükümlü fakat benim sattığım fiyatı yada hesabın güncel değerini vermek zorunda değilmiş, hesabın iadesi de henüz belli değil çünkü askerdeki arkadaşına ulaşamamış ve korktuğum diğer olayda hesabın ban yemiş olabileceği gerçeği ki böyle bir şey yaşansa bile güven konusu artık bir defa sarsıldı, hesabı çalan kişi yine çalabilir çünkü elinde doğru bilgiler var. Son 8 günden beri hesapta maç atılmamış ve ismi halen değiştirilmemiş, düşük bir ihtimal olsa da hesabın ban yediğini düşünüyorum ayrıca düşünebildiğim diğer durum ise Riot Games ban atma niyetinde olsaydı en başından beri atardı hesabı bile vermezdi.

Simon hesabına 30€ yatırmış, öncesinde de hesaba TL yatırmıştım, faturalar ile birlikte bunu kanıtladığımız için hesaptan sorumlu olan şahıs bu paraları birde hesap satışından aldığı parayı geri vermek zorunda. TL'nin daha da değer kaybettiği gerçeği ile özetle yine zararla çıkıyorum. Eğer ki hesabı geri alan kişi ödemezse nitelikli dolandırıcılık suçundan GamerMarkt dava açabilecekmiş ve dediklerine göre normalde de bu sebepten ötürü bu şahıslar yatırılmış miktarları ödüyormuş ki daha az parayla bu işin içinden sıyrılabilsin. Simon uzun süredir oynamasına karşın hesap ban yemedi, kendisi beni kandırıyor mu? Hayır çünkü dediğim gibi oyun içi ismini bilen sadece ben ve hesabı bana satan kişinin kendisi ve ortağı, Simon'ın bilmesinin imkanı yok çünkü hesabı satan kişi elinde delil olmadığı için Simon'ı bulamazdı.

Dava kısmını hesaba erişim kısmı olana kadar durduk, kendisi ile de iletişimdeyim ve bekliyorum. Avukat konusunda yeterli bilgi alabilmiş hissetmiyorum bu yüzden hala konuyu yavaş bir şekilde işliyoruz. GamerMarktın dediğine göre suçlu şahs parayı ödedikten sonra da ona dava açamıyormuşuz bunu birde bu konuda tecrübe sahibi avukata sormam gerekmekte. GamerMarkt'da bulunan önemli gördüğüm satış sözleşmesindeki bazı kurallar bunlar:
Hocam mahkeme masrafları muhtemelen hesaptan birkaç adet almaya eşdeğer olacaktır. Sonucunda da hiçbir sonuç alamazsınız. Hesap gitti yani kısaca boşuna uğraşmayın.

KS

Jackdawm41

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hesabı sattığım fiyat 595.47$'dı ve site komisyonunu aradan çıkardığımızda 506.15$ kazanmışım.

apollonlykos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
142
Hesabı sattığım fiyat 595.47$'dı ve site komisyonunu aradan çıkardığımızda 506.15$ kazanmışım.
mahkeme masrafları belirttiğiniz fiyatı geçer. En basit dava için bile 8000tl+kdv ödemesi alıyor bürolar. Mahkemenin inceleme yaptıracağı heyet masraflarını ayrı ödüyorsunuz.

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
503
@behzo22 verdiğiniz bilgiler için çok, çok teşekkür ederim. Rica etsem şu soruları da yanıtlar mısınız? Arkadaşınızın oynadığı oyun hangisiydi ve onun oynadığı oyundada da tıpkı Riot Games gibi hesap alım satışı yasak mı? Birde hesabı kendisi açtığı için mi tazminat davası açabildi? Bizim durumumuzda muhtemelen tazminat davası da açamayacağız.

@KOCAEFE kendim yabancı sitede çalışıyorum ve parayı bizzat mağdur olmuş arkadaşım Simon'a iade edemezsem bundan ben sorumlu olacağım için siteden atılma durumu söz konusu olacak. Beni siteye aldıran, bana güvenen arkadaşlarımda bana kefil oldukları için onlarında başlarının yanması söz konusu... Hesabı çalan şahıs kesin olarak ya satıcı yada ortağı. Bir bilgi daha paylaşmak istiyorum, hesabı satın aldığımda öncesinde Riot Games destek mesajlarını kontrol ettğimde hesap kurtarma için mesaj paylaşmıştı fakat mesajlar çok eski olduğu için yazdığı mesajlar atılmış destekte durmuyordu. Kişinin yine böyle bir şey yapmış olduğunu düşünüp 4 gün kadar önce yüzüne vurmuştum. Kendisi yardımcı olmaya çalışıyor gibi davransa da niyetini gerçekten bilmiyorum. Hesap çalınma olayıyla ilgili detayları anlatmadı ve kendisinin satıp tekrar geri çektiğini düşünüyorum. Maalesef ki Riot Games'e hesabı kurtarma için yazdığı mesajların resmini almadım.

Elimizde 2 kanıt var bunlar satıcının elindeki kurtarma bilgileri (bu kurtarma bilgilerini kural gereği ne site ile ne de bizimle paylaşıyor), 2. kanıt olarak ise eski hesabına koyduğu ismi koymuş ki bu ismi bilen de bu hesaba erişimi olan kişiler yani ya kendisi yada ortağı. Bu ismi ise ben hesabı satın aldığımda biliyorum ve GamerMarkt üzerinde satılmış hesap kısmında hala o isim durduğu içinde suçlu kendisi oluyor. Simon'da bilmiyor çünkü iletişim şansları yok, bütün arkadaşlar silindi ve transferi o şekilde gerçekleştirdik.

GamerMarkt'ın sözleşmesi gereği kişi bizlere ödeme yapmakla yükümlü fakat benim sattığım fiyatı yada hesabın güncel değerini vermek zorunda değilmiş, hesabın iadesi de henüz belli değil çünkü askerdeki arkadaşına ulaşamamış ve korktuğum diğer olayda hesabın ban yemiş olabileceği gerçeği ki böyle bir şey yaşansa bile güven konusu artık bir defa sarsıldı, hesabı çalan kişi yine çalabilir çünkü elinde doğru bilgiler var. Son 8 günden beri hesapta maç atılmamış ve ismi halen değiştirilmemiş, düşük bir ihtimal olsa da hesabın ban yediğini düşünüyorum ayrıca düşünebildiğim diğer durum ise Riot Games ban atma niyetinde olsaydı en başından beri atardı hesabı bile vermezdi.

Simon hesabına 30€ yatırmış, öncesinde de hesaba 200 TL yatırmıştım, faturalar ile birlikte bunu kanıtladığımız için hesaptan sorumlu olan şahıs bu paraları birde hesap satışından aldığı parayı yani 600 TL'yi geri vermek zorunda. TL'nin daha da değer kaybettiği gerçeği ile özetle yine zararla çıkıyorum. Eğer ki hesabı geri alan kişi ödemezse nitelikli dolandırıcılık suçundan GamerMarkt dava açabilecekmiş ve dediklerine göre normalde de bu sebepten ötürü bu şahıslar yatırılmış miktarları ödüyormuş ki daha az parayla bu işin içinden sıyrılabilsin. Kulağa çok abzürd ve saçma geliyor, hırsızlık yapan ve sattığı hesaptan sorumlu olan şahısın böylece işin içinden çıkabilmesi... Simon uzun süredir oynamasına karşın hesap ban yemedi ve dediğim gibi ismi değiştiren ve bildiğimiz ismi koyan taraf yine karşı taraf oluyor.

Dava kısmını hesaba erişim kısmı olana kadar durduk, hesaptan sorumlu olan kişi ile de iletişimdeyim ve halen askerdeki arkadaşına ulaşmasını bekliyoruz. Avukat konusunda yeteri kadar bilgi alabilmiş hissetmiyorum, Behzo'nun dediği gibi tazminat bile açabilsek ki açabilir miyiz? Kurtarabilir miyiz bunu öğrenmem gerekiyor. GamerMarktın dediğine göre suçlu şahıs parayı ödedikten sonra da ona dava açamıyormuşuz bunu birde bu konuda tecrübe sahibi avukata sormam gerekmekte. GamerMarkt'da bulunan önemli gördüğüm satış sözleşmesindeki bazı kurallar bunlar:
Neden zor durumda olduğunuzu anlıyorum, ancak bu ekteki maddeler GamerMarkt'ı bağlar. Yasalarla uyuşmaması halinde sizin dava açılabileceğinizi hiç sanmıyorum. Bu konuyu bilen avukat sayısının da az olduğunu veya belki de hiç olmadığını tahmin edebilirsiniz. Bu konuyu iyi bilen avukat bulsanız dahi avukat ücretleri az değil yani afedersiniz ama harcı postunu kurtarmaz. Zaten dava açılabilse dahi olumlu sonuç alma ihtimaliniz de sanırım yok.

Hesaptan farklı ülkelerden farklı ip adreslerinden kullanımı söz konusu, farklı kişilerin ödeme durumu söz konusu (Simons'un ödeme yaptığından bahsettiniz). Hesap şüpheli konuma düştüğü için banlanmış olma ihtimali çok yüksek. Öncelikle banlanıp banlanmadığını öğrenmeniz gereklidir, ama bunu hesaba ulaşamadığınız taktirde nasıl yapacaksınız orasını bilmiyorum. Hesap banlanmadıysa ve çalındıysa da o durumda da geçmiş olsun. Çünkü mahkemeler eminim ki Riot Games'in sözleşme maddelerini dikkate almak zorunda olacak ve sonucunda yine ortaya çıktığı taktirde hesap banlanabilir. Ortada bir nitelikli dolandırıcılık suçu olduğunu düşünmeniz size dava hakkı tanımayacaktır diye düşünüyorum (avukat değilim siz yine de avukata sorun). Sizin elinizi kolunuzu bağlayan bazı aşağıdaki maddelere göre hesabın ilk sahibi olmamanız olacaktır. Bu zaten tüm dava haklarını elinizden alır. Bunun haricinde ilk sahibi eğer dediğiniz gibi hesabı geri aldıysa bile siz ona dava açamazsınız. Simons size dava açabilirse de bunu nasıl yapacak ben yapamayacağını düşünüyorum (avukat değilim), muhtemelen kendi ülkesinde dahi dava açma şansı olsaydı bile yetkisiz yerden satın aldığı hesap yüzünden dava açamayacaktır çünkü suç işlediğini baştan kabul etmiş olur. Ki zaten Riot Games hesap satışlarını yasaklamış. Bu durumda Simons "beni kandırdılar, ben dolandırıldım" diyerek dava açmaya kalkışsa dahi oyun kurallarında açıkça belirtilen hesap devri yasağı ve satılamaz oluşu sebebi ile zaten dava açamayacağına kanaat getiriyorum. GamerMarkt da muhtemelen buna güvenerek geri ödeme yapmayacaktır, eğer yaparsa da tamamen prestij için bu külfete katlanacaktır. Muhtemelen GamerMarkt size karşı ödeme yükümlülüğü de getiremez. Yanlış anlamayın yardımcı olmak isterdim ama gerçekçi yaklaşmaya çalışıyorum ve pek yardımcı olamadığımı sadece olasılıklar üzerinden fikir vermeye çalıştığımı belirteyim.

Tahminimce Simons sadece Riot Games'e ödediği miktarı talep edebilir, bunu belki değerlendirip geri ödeme sağlayabilirler ama geri ödeme için bir zorunlulukları olduğunu hiç sanmıyorum. Tamamen onların insiyatifinde olabilir. Büyük şirketler bu durumlar için kendini hep korumaya almasını bilmiştir.

GamerMarkt'a tazminat davası açabilecek en büyük güç Riot Games olabilir. Yetkisiz satış ve telif haklarından dolayı olur. Ayrıca GamerMarkt'ın satış için yetkisiz oluşu dava açma hakkının olmamasını zaten sağlayacaktır. Kimseyi dava edebileceğini sanmıyorum GamerMarkt'ın.

Riot Games kurallarından bazıları:
  • Sanal İçerik. Sanal İçerik satın almak, kazanmak veya hediye olarak almak üzere tıkladığınızda, sadece Sanal İçerik’e erişmenize imkân veren bir lisans elde etmiş olursunuz. Açtığınız Sanal İçerik üzerinde hiçbir mülkiyet hakkınız yoktur ve bunları başkasına devredemezsiniz. Sanal İçerik’in hiçbir parasal değeri yoktur, genel olarak oyuna özgüdür ve bunu “gerçek dünya” parası ile değiştiremezsiniz.
  • 1.3. Bir sürü farklı e-posta hesabım var. Hesabımı kaydetmek için hangisini (e-posta hesaplarım) kullanacağım önemli mi? (Evet. Yoksa, birtakım önemli bildirimleri kaçırabilirsiniz!)​

Sizin hesabınız için kaydedilmiş olan e-posta adresine, hesaba ve hizmetlere ilişkin ve hukuki nitelikte bildirimler gönderiyoruz. Bu bildirimler son derece önemli olabilir (örneğin, eylemsizlikten dolayı hesabınızı feshedeceğimize dair bir bildirim). Dolayısıyla, hesabınızla bağlantılı olan e-posta adresinin güncel olması ve (eğer talep edersek) doğrulanmış olması gerekir.
  • 1.4. Hesabımı veya giriş yapmamı sağlayan kimlik bilgilerimi paylaşabilir veya satabilir miyim? (Hayır.)​

Siz bir hesap oluştururken, sizden benzersiz bir kullanıcı adı ile benzersiz bir şifre (birlikte “Oturum Açma Bilgileri”) seçmenizi isteyeceğiz. Oyun’a her erişiminizde bu “Oturum Açma Bilgilerini” kullanacaksınız. Aşağıdakileri kabul ediyorsunuz:
    • Hesabınızı ve “Oturum Açma Bilgilerinizi” kimseyle paylaşamazsınız.
    • Hesabınızı ve Oturum Açma Bilgilerinizi kimseye satamaz ve devredemezsiniz, kimsenin Oturum Açma Bilgilerinize erişmesine izin veremezsiniz ve bunları yapmayı teklif edemezsiniz.
    • Oturum Açma Bilgilerinizi gizli tutmakla yükümlüsünüz.
  • 2. HESABIN FESHİ​

2.1. Hesabım nasıl askıya alınabilir veya iptal edilebilir? (İşbu kurallara uymazsanız, Demacia’nın Adaleti hesabınıza uğrayacaktır!)​

2.1.1 Siz. Hesabınızı herhangi bir anda feshedebilir veya askıya alabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adres vasıtasıyla bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir: [email protected]

2.1.2 Biz. Aşağıdakilerden birini makul bir şekilde tespit ettiğimiz takdirde hesabınızı önceden size haber vermeden feshedebilir veya askıya alabiliriz:
    1. Şayet işbu Hizmet Şartları’nın hükümlerinden herhangi birini ihlal ettiyseniz (Kullanım Kuralları da buna dâhildir).
    2. .....

Son düzenleme:
KS

Jackdawm41

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Emek verdiğiniz için hepinize teşekkür ederim. Hesabın önceki sahibi askerdeki arkadaşıyla dün gece iletişim kurmayı başarmış ve askerdeki ortağının kardeşi hesaba giriş yapamadığında hesabı geri almış ve bilgileri olmadığı içinde böyle bir durum yaşanmış. Sorun çözülmüş oldu ve Simon'a böyle bir durum yaşadığımız içinde hesabı ya satması gerektiğini yada kullanmaya devam etmesi gerektiğini söylediğimde kullanmaya devam edeceğini söyledi. İlerde bir daha böyle bir şey yaşar mıyız bilmiyorum fakat karşı tarafın iyi davranması sonucunda GamerMarkt'a mesaj paylaşarak yapılacak herhangi bir uygulamanın yapılmamasını ve karşı tarafa zarar gelmemesini istediğimi bildirdim ve konuyu böylece çözmüş olduk şu anlık. Hesabı GamerMarkt'a teslim ettiklerindeyse (yaklaşık 1 günde 1 mesaj yazıyor G.Markt) hesabı geri aldığımızda konu kapanmış olacak.

Mertay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
948
konuyu okuyunca tek tek eskiden metin 2 hesabı çok iyi olan bir abimiz vardı hesabını bir çocuk çalmıştı valla ne yaptı etti geri aldı davayla vs

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
konuyu okuyunca tek tek eskiden metin 2 hesabı çok iyi olan bir abimiz vardı hesabını bir çocuk çalmıştı valla ne yaptı etti geri aldı davayla vs
Düşmana ilk kurşunu sıkan Sütçü İmam misali, online ilk hak arayanlar eski emektar oyuncular mesajı gördüm duygulandım:)

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri