Soru İ5 Işlemcilerin Ne Kadar Ömrü Kaldı?

osaka

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hazır sistem alma/toplama aşamasındayım. Benim laptopta i5 3üncü nesil işlemci var ve şu an ölü durumda. Ben bu laptopu alalı 12 sene oluyor. Yeni bir sistem toplarken i5 işlemci seçmek ne kadar mantıklı. İ7ve İ9'ların olduğu piyasada? Mesela i5 14400 işlemcili bir sistem topladığımızda bu beni ne kadar götürür?
Biliyorsunuz teknoloji kümülatif ilerleyen bir alan. 10 sene önce aldığım ürün bugün beni 10 sene idare etmiş olabilir. Çünkü teknoloji daha yavaş ilerliyordu ve sistemler bu kadar hızlı gelişmiyordu. Artık her gün yeni şeyler çıkıyor. Ve dün aldığımız ürünler bugün güncelliğini yitirebiliyor çoğu zaman.
Tüm bunları düşünerek i5 işlemci almak günümüzde ne kadar mantıklı? Bütçeyi zorlayıp i7 almak mı gerekir? Bu konuda ne düşünüyorsunuz? İ5 son nesil ile i7 nin 12. neslini kıyasladığımızda hangisi daha uzun ömürlü?
Ben bu konlarda bilgili birisi değilim. O yüzden bu konuda net bilgisi olmayan kişilerden gelen mesajların kafamı karıştırmasını istemediğimden, gerçekten bu konulara hakim biri varsa o kişilerden yanıt bekliyorum. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Aquaman

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Önemli olan şu 2 konuya cevap vermen,

1. Sistemin odağı ne olacak ? (OYUN-RENDER-GÜNDELİK-OFİS)
2. Sistem toplarken ayırabileceğin bütçe ne kadar?

KS

osaka

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Önemli olan şu 2 konuya cevap vermen,

1. Sistemin odağı ne olacak ? (OYUN-RENDER-GÜNDELİK-OFİS)
2. Sistem toplarken ayırabileceğin bütçe ne kadar?
CS2 oynuyorum. Oyun odaklı olacak. Bütçe 50 bin ₺. Ancak şu anki konu benim toplamak istediğim sistemden farklı olarak i5 ve i7 arasındaki seçim. 10 sene sonra İ7lerin belki hala aktif olduğu piyasada i5 kendine yer bulabilecek mi?

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
395
i5 3. nesil ile şuanki nesiller apayrı hızlara ve teknolojilere sahip sadece i5 i7 i3 gibi değerlendirmemek lazım

Aquaman

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
50 bin tl bütçe ile güzel bir amd sistem toplanabilir ama illa intel istiyorum diyorsan yine İ7 bir sistem toplanabilir diğer parçaları çok uçmayacak isen.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri