I7 11700 Çektiği Güç Normal Mi

zimbirti

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Başlıkta belirtmiş olduğum işlemcimin termal macunun yenilemiştim ve test yapmak istedim sıcaklık değerlerini görmek için. Prime95 testi yaptım hiçbir ayar yapmadan direk olarak başlattım testi yaklaşık olarak 8 dakika boyunca 155-165 w bandıda güç çekip 65-75 derece bandında dolaştı. 8 dakikanın sonunda birde 200-205 w bandında güç çekmeye başladı ve derece normal olarak aşırı yükseldi ve tesit 10 dakika sonunda kapattım. İşlemcini 200w bandında güç çekmesi normal mi ? 155-165 w bandında sıcaklıklar normal mi?
Termal macun olarak MX-6 kulladım
Soğutucum CM Hyper 212 Black Edition

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81
Şöyle bir bilgi geçiyor. Bahsettiğniz watt değeri ile alakalı:

Intel Core i7-11700, Rocket Lake mimarisini temel alan üst düzey bir masaüstü CPU'dur. CPU, 2,5 - 4,9 GHz hızında saat hızına sahip 8 çekirdek ve 16 iş parçacığı sunar. TDP 65 Watt olarak derecelendirilmiştir (PL1, güç sınırı sürekli yük) ancak PL2 kısa süreli güçlendirmeler (56 saniyeye kadar) için 224 Watt civarına ayarlanmıştır.

Kaynak:

KS

zimbirti

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Şöyle bir bilgi geçiyor. Bahsettiğniz watt değeri ile alakalı:

Intel Core i7-11700, Rocket Lake mimarisini temel alan üst düzey bir masaüstü CPU'dur. CPU, 2,5 - 4,9 GHz hızında saat hızına sahip 8 çekirdek ve 16 iş parçacığı sunar. TDP 65 Watt olarak derecelendirilmiştir (PL1, güç sınırı sürekli yük) ancak PL2 kısa süreli güçlendirmeler (56 saniyeye kadar) için 224 Watt civarına ayarlanmıştır.

Kaynak:
Günlük kullanımda veya oyun oynarken 200w çekmez dimi stres testi ile alakalı bir durum

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81
Sürekli bu şekilde çalışacağına dair bilgi bulunmamakta. Açıklamalarda:
PL2 yalnızca Turbo Boost'a sahip çiplerle mevcuttur.

Açıklamalarda bu şekilde:

Masaüstü işlemcilerin oyun gibi oldukça yoğun iş yüklerinde bile en yüksek güçlendirme durumunda kalması ve bu hızı koruması alışılmadık bir durum değil.

Aslında modern bir CPU, normal çalışma koşullarında asla temel saatte çalışmaz. İşleme gibi şeyler bile işlemcinin temel saat üzerinde oldukça fazla hız kutusu görmesine neden olur ve ağır vektörleştirilmiş iş yükünden başka hiçbir şey bu hızı yakına getiremez.

Özetle: Sürekli bu şekilde kalmıyor. İşlemci teknik özelliklerine göre gerekli gördüğü durumlarda bu tür ayarlamalar yapıyor.
Zaten kaynakta zaman belirtmişler

PL2 kısa süreli güçlendirmeler (56 saniyeye kadar) için 224 Watt civarına ayarlanmıştır.

intel-power-limits_233971 (1).png

Kaynaklar:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri